Dawno temu w Elblągu…odbył się jarmark na rzecz dzieci

10
Wczoraj
07:01
Dawno temu w Elblągu…odbył się jarmark na rzecz dzieci
Dawny ratusz miejski przed wojną w zimowej scenerii, plac Wilhelma, dzisiaj plac Słowiański
W najbliższą niedzielę, jak co roku, odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy na rzecz pięciu tutejszych placówek dla dzieci. Odbyło się już wiele podobnych jarmarków, więc nie jest rzeczą prostą zorganizować ten tak, by był na tyle atrakcyjny i mógł przyciągnąć jak najwięcej osób. […] Jak udało nam się dowiedzieć, o godzinie 16 zostanie otwarta „Secesyjna kawiarenka”. Na jarmark nie będą wybierać się szkoły. Każdy będzie wybierał się na jarmark we własnym zakresie, będzie robił swoje i spędzi ten wieczór jak najmilej - pisała elbląska prasa w grudniu 1901 roku. O czym jeszcze pisała?

Napad przy ulicy Giermków
   W nocy z niedzieli na poniedziałek przy ulicy Giermków (niem. Junkerstrasse) został napadnięty przez dwóch młodych ludzi kapral kirasjerów* F. z Susza (niem. Rosenberg) i niebezpiecznie dźgnięty nożem w lewe ramię, skutkiem czego został ciężko ranny. Nożownik miał wcześniej służyć w wojsku razem z ranionym mężczyzną, a jesienią tego roku został zwolniony do rezerwy. Przypuszcza się, że był to akt zemsty. Wszczęto w tej sprawie dochodzenie (AZ, czwartek, 05.12.1901 r.).

 

Kradzież asortymentu kuchennego przy Starym Rynku
   W środę po południu z magazynu sklepu znajdującego się przy ulicy Stary Rynek (niem. Alter Markt) ukradziono kilka tuzinów noży, łyżeczek, różnego rodzaju blaszane naczynia i inne sprzęty kuchenne. Podejrzanym o kradzież jest chłopiec na posyłki G., który został aresztowany (AZ, piątek, 06.12.1901 r.).

 

Kradzież kurtki w restauracji przy Bednarskiej
   We wtorkowy wieczór na ulicy Bednarskiej (niem. Spieringstraße) grasował złodziej i ukradł z pokoju gościnnego jednej ze znajdujących się tam restauracji brązową kurtkę. Niestety, nie udało się znaleźć ani kurtki, ani złodzieja (AZ, piątek, 06.12.1901 r.).

 

Upił się i zadał cios nożem
   Wczoraj wieczorem przy ulicy Studziennej (niem. Lange Hinterstraße) doszło do pchnięcia nożem. Zamieszkały przy Wielkiej Górze Cudów (niem. Gr. Wunderbergstraße) robotnik Carl Ritter był pijany i wdał się w kłótnię z czeladnikiem rzeźnickim, która urosła do tego stopnia, że R. wyjął nóż i zadał swojemu przeciwnikowi niebezpieczny cios w ramię. R. został dziś aresztowany (AZ, sobota, 07.12.1901 r.).

 

Napad przy budynku poczty

Akt niewiarygodnego wręcz okrucieństwa rozegrał się w nocy z soboty na niedzielę przy budynku poczty. Trzem znajdującym się w drodze do domu mężczyznom zagrodził drogę pewien młody nieznany człowiek, który właśnie pożegnał się z dwiema kobietami. Na prośbę jednego z mężczyzn, kierownika biura Sch., żeby ich przepuścił, mężczyzna dał bezczelną odpowiedź. Następnie […] najpierw zadał Sch. cios nożem w twarz i trafił go około 1 cm poniżej oka. Po tym jak z mistrzowską szybkością zadał mężczyźnie jeszcze dwa ciosy w głowę, który upadł po pierwszym ciosie, zbiegł. Niestety, szanse na schwytanie tego doświadczonego nożownika są bardzo niewielkie (AZ, wtorek, 10.12.1901 r.).

 

Pożar w gdańskich zakładach Schichaua
   Jak poinformowano nas telegraficznie dziś rano, dzisiejszej nocy w stoczni Schichaua w Gdańsku wybuchł pożar, który zniszczył tak zwane „nadscenie”, które jest dość odizolowane od innych obiektów. Pożar nie przybrał szczególnych rozmiarów i nie spowodował żadnych zakłóceń w działalności zakładu (AZ, sobota, 07.12.1901 r.).

 

Stan wiejskich dróg
   Drogi wiejskie są tak wyboiste, że prawie niemożliwe jest przejechanie po nich wozami (AZ, sobota, 07.12.1901 r.).

 

*kirasjerzy (fr. cuirassier – kiryśnik, pancerny) – rodzaj (formacja) ciężkiej jazdy walczącej w zbrojach z płyt metalowych (zbroja trzy czwarte, półzbroja lub sam kirys), obecny w armiach europejskich od XVI do XX wieku – Wikipedia.

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten".
(2024.12.14)

info

9  
  0
Z artykułu wynika że w dawnym Elblągu było bardzo niebezpiecznie. Co chwila jakiś napad nożownika.
(2024.12.14)
To tylko nazwa. Byli też łomiarze i młotkowi. Po prostu zwyrodnialcy. Dziś podobnie a skala powala.
(2024.12.14)
Napadnięty kapral mógł być Polakiem. W armii Cesarstwa Niemiec z ziem tego zaboru łącznie odbyło służbę wojskową około 650 000 Polaków, gdyż podlegali oni temu obowiązkowi. Wielu z nich zostało żołnierzami zawodowymi. Według ustaleń historyków średnio było to od 40 do 45 tysięcy. W zdecydowanej większości służyli na stanowiskach podoficerskich i szeregowych żołnierzy. Przykładowo w garnizonie berlińskim w latach 1900 - 1918 stanowili oni prawie 60 % stanu etatowego. Natomiast oficerowie byli w mniejszości (około 5% wszystkich oficerów) i w praktyce nie obejmowali stanowisk na wysokim szczeblu dowodzenia. W pozostałych armiach zaborczych Polacy pełnili wysokie stanowiska np generał Józef Dowbor Muśnicki w armii carskiej dowodził armią, zresztą tak samo jak generał Jan Romer w armii CK Austro Węgier.
Geffeld (2024.12.14)
@Geffeld - Polaków po prostu Germanizowano. Chciano wymazać naród polski.
(2024.12.14)
Dziś jest PO i to PO dostało prykaz aby Polskę germanizowac i blokować w rozwoju na zlecenie Niemiec.
Czekamy na normalność (2024.12.14)
Szkoda, że tak niewiele tutaj informacji o Elblągu z lat 80- tych i 70- tych ubiegłego wieku.
Hm. (2024.12.14)

info

2  
  0
@Czekamy na normalność - Dokładnie tak jest.
(2024.12.14)
Szanowna DK - odnosząc się do podpisu pod zdjęciem, chciałem grzecznie się zapytać - przed którą wojną oraz o plac jakiego Wilhelma chodzi ??.
Quiz (2024.12.14)
@Quiz - Proszę z szacunkiem traktować Panią DK. Ona robi dobrą, edukacyjną - pracę. Każdy, kto pracuje - popełnia błędy; duże i małe. Ten kto nie pracuje, nie robi błędów. Ale jest na ogół nieprzyjemnym krytykantem.
erg. (2024.12.14)