Dawno temu w Elblągu… odbył się wyjątkowy bazar

19
16.11.2024
Dawno temu w Elblągu… odbył się wyjątkowy bazar
Plac Słowiański przed wojną. Wówczas był to plac króla Prus Fridricha Willhema
- Zorganizowany przez „Ojczyźniany Związek Kobiet” bazar prezentował wczoraj kolorowy żywy obrazek. Już od wielu tygodni nasze panie starały się o to, by każdy wniósł w to wydarzenie swój wkład, czy to oferując złoto, zasoby naturalne czy inne artykuły i dał tym samym kupującym okazję do tego, by wśród tej wielkiej ilości towarów wyszukali oni dla siebie to, co najpiękniejsze i najlepsze – pisała elbląska prasa w 1901 roku. O czym jeszcze pisała?

Już przy samym wejściu w oczy wpada bogato zastawiony stół z różnego rodzaju słodyczami, artykułami spożywczymi, buteleczkami […]. W dalszej kolejności można było zobaczyć stół z kwiatami. Nie mogło zabraknąć statku szczęścia, który mogli dotknąć najmłodsi. Następnie stał stół z różnego rodzaju towarami galanteryjnymi, ubraniami z dzianiny oraz wielką lalką, którą zachwycały się małe dziewczynki i w końcu budka do gry w kości.

Następnie przechodzimy do Tyrolczyków, którzy już wcześniej zwracali uwagę swoim „jodłowaniem”. Idziemy dalej i jesteśmy zaskoczeni widząc uroczo przebrane młode damy i dżentelmenów. Prezentują oni dwie dobrze wystudiowane małe scenki miłości i zazdrości, w których przeplatają się śpiew i taniec. Również mistrzowsko przygotowany przez naszą nauczycielkę tańca, pannę Jeltmar „Schuhplattler” zasługuje na wielkie uznanie. […] Zadbano również i o żołądek i krótka wycieczka do bufetu, która oferowała wiele przysmaków i przekąsek, zapewniła niezbędne wytchnienie od zmęczenia związanego ze zwiedzaniem. Również Jej Królewska Mość Cesarzowa przyczyniła się do tego, by bazar należał do udanych i przekazała swój obraz do rozlosowania. Miejmy nadzieję, że, jak można się spodziewać, wydarzenie okaże się sukcesem, dzięki czemu wysiłki i praca zarządu nie pójdą na marne (AZ, wtorek, 12.11.1901 r.).

 

Narobił hałasu na ulicy

Robotnik Herrmann Saffrahn ze Stegny (niem. Steegen) wypił wczoraj wieczorem za dużo i przy ulicy Szpitalnej (niem. Hospitalstraße) i Giermków (niem. Junkerstraße) narobił piekielnego hałasu. Szarpał również za różne dzwonki. Skutkiem takiego zachowania było aresztowanie (AZ, środa, 13.11.1901 r.).

 

Nie wyskakujmy z jadącego tramwaju

Niezwykle niebezpieczne jest wyskakiwanie z jadącego tramwaju. Mimo ostrzeżeń, zdarza się to jednak często. Ponownie chcemy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą wyskakiwanie ze znajdującego się w ruchu tramwaju. Powinniśmy tego zupełnie zaniechać, szczególnie teraz, gdy ulice są śliskie. W żadnym wypadku nie powinno wyskakiwać się z przedniej platformy. Dzięki temu unikniemy wielu wypadków (AZ, czwartek, 14.11.1901 r.).

 

Czas uboju to też czas spotkań towarzyskich

Nadszedł znów czas uboju zwierzyny domowej. Dla mieszkańców wsi jest to czas i okazja do wspólnych radosnych spotkań towarzyskich. W wieczór uboju w rzeźni zostanie zorganizowana impreza degustacyjna. Sąsiedzi spotkają się wtedy na radosnym biesiadowaniu […]. By urozmaicić ten dzień odbędą się także jak zawsze gry i tańce (AZ, czwartek, 14.11.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dawno temu w Elbingu.
(2024.11.16)
Kiedyś Elbing a w przyszłości Эльблонг
(2024.11.16)

info

2  
  20
"W 2020 roku wzrósł import energii elektrycznej z Czech, Szwecji, Niemiec, Słowacji i Ukrainy, osiągając rekordowe 13,1 TWh netto. Na zakup prądu za granicą wydaliśmy… Już niemal połowę zużycia energii elektrycznej gospodarstw domowych w Polsce pokrywamy za pomocą energii sprowadzonej od naszych sąsiadów. " Krajobraz po przejściu pisowskiej szarańczy. Ryby w Odrze wybili. Lasy wycięli. Węgiel i gaz kupowali radziecki Nawet prądu polskiego nie było
Nie będzie niczrgo (2024.11.16)
"plac króla Prus Fridricha Willhema" - Plac Friedricha Wilhelma (podpis pod zdjęciem). - "ze Stegny (niem. Steegen)" - Ciekawe, czy robotnik Saffrahn pochodził ze "Steegen" na Mierzei Wiślanej, czy ze "Steegen" pod Pasłękiem?
erg. (2024.11.16)

info

7  
  1
Jeżeli ktoś twierdzi, że Elbląg wtedy nie istniał, a był tylko Elbing (w nazewnictwie polskim zawsze był Elbląg) to warto zwrócić uwagę na niektóre okoliczności świadczące o tym, że tak wtedy jak i teraz było to takie samo miasto. Oto wtedy mieszkańcy wyskakiwali z jadącego tramwaju, a jeszcze do początku lat 70- tych powojenni elblążanie też tak się zachowywali dopóki nie upowszechniono automatycznego otwierania drzwi. A pijackie awantury, bójki czy głośne zachowania w miejscu zamieszkania to normalne zjawisko do dzisiaj. Stąd Elbląg i Elbing to jednak to samo, a że nazywano inaczej te miasta, to tylko drobnostka. Charakter miasta i jego mieszkańców w zasadzie jest podobny do tego z przeszłości. Dlatego "Dawno temu w Elblągu" jest tytułem poprawnym.
Bywiterelb (2024.11.16)
W 1901 roku w ówczesnym Elblągu zamieszkiwało 52 518 osób, a w Kolonii Pangritz, czyli dzisiejszej dzielnicy Zawada, 2240 mieszkańców. W opracowaniu naukowców z Uniwersytetu w Osnabrück opublikowanym w 2006 roku odnotowano, że w Elblągu mieszkało wtedy 115 Polaków, a w Pangritz, od 1912 roku włączonego do Elbląga, 165 Polaków. W tym samym opracowaniu podano, że wtedy w Elblągu było m. in.40 447 wyznawców religii ewangelickiej i 10 233 katolików, a w Kolonii Pangritz kształtowało się następująco 1205 ewangelików i 840 katolików. W 1772 roku kiedy Elbląg w ramach I rozbioru został włączony do Prus było tam 10 733 mieszkańców, w tym 1505 Polaków. Co ciekawe aż 1205 mieszkańców wskazywało na swoje pochodzenie jako Lubeczan, a nie Niemców. Biorąc pod uwagę inne narodowości (glównie z Nideralandii, Czech, Szkocji) należy uznać, że Elbląg, tak jak Gdańsk, był miastem wielonarodowym. A taki drastyczny spadek mieszkańców Elbląga narodowości polskiej wynika ze skuteczności procesu germanizacji prowadzonego przez tego zaborcę.
Zzarzeczki. (2024.11.16)

info

10  
  1
Już niedługo będzie Эльблонг.
Po co swary głupie... (2024.11.16)
@Po co swary głupie... - Wania nawet nie ma już Kaliningradu tylko Królewiec. Z czym do ludzi?
(2024.11.16)
A gdzie prowadzily tory tramwajowe skrecajace w lewo z Pl. Slowianskiego?Jak przebiegala dalsza trasa?
...? (2024.11.16)
"Z informacji podanych przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że w 2015 roku średnia cena sprzedaży prądu na rynku konkurencyjnym wyniosła 169,99 zł". "W 2023 r. średnia roczna cena sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym wyniosła 759,29 zł/MWh"
Tak wygląda pisflacja (2024.11.16)