Dawno temu w Elblągu... zagrał pianista z Lipska

9
Wczoraj
08:00
Dawno temu w Elblągu... zagrał pianista z Lipska
- Klub Kolarski „Cito” organizuje w niedzielę, 20 lipca kilometrową powolną przejażdżkę dla mężczyzn i kobiet połączoną z imprezą dla biernych członków stowarzyszenia i gości za pochylnią w Jelonkach - pisała prasa w 1902 roku. O czym jeszcze?

Jak cesarskie dzieci spędzają czas w Kadynach?

Z Kadyn (niem. Cadinen) otrzymaliśmy takie oto wieści: W środę pogoda dopisała i cesarskie dzieci mogły spędzić czas na świeżym powietrzu. Książę Joachim* udał się przed południem w towarzystwie swojego nauczyciela, pana Porgera, autem szosą do Tolkmicka (niem. Tolkemit). Wspomniano również, że książę we wtorek podczas wyprawy do Krynicy (niem. Kahlberg), która jak wiadomo, odbyła się statkiem wypływającym z Tolkmicka, wysiadł przed miastem Tolkmicko i udał się w towarzystwie tegoż samego pieszo na przystań, by nikt go nie rozpoznał. Księżniczka* z kolei spędziła czas we włościach cesarskich, gdzie dwa razy odwiedziła dworską kuźnię. W środowe przedpołudnie do Kadyn specjalnym statkiem przybyła grupa konfirmantów* ewangelickiej parafii z Piławy (niem. Pillau, dzisiejszy Bałtijsk) ze swoimi bliskimi pod przewodnictwem pastora Köhlera. Księżniczka była właśnie w kuźni, gdy przybyła wycieczka. Wycieczkowicze ustawili się przy kuźni, a kapłan wygłosił mowę, która zakończyła się toastem za domostwo panujących władców. W międzyczasie ze swojej wyprawy przybył książę Joachim, tak więc wycieczkowicze mieli okazję zobaczyć i jego. Księżniczka zabrała dzieci kowala na wóz z mlekiem, podjechała wozem pod drzewo, zerwała gałęzie i udekorowała dzieci kowala liśćmi. Huśtawka w parku sprawiła cesarskim dzieciom wielką przyjemność. Po południu przy pięknej pogodzie książę i księżniczka udali się znów na wycieczkę do Krynicy. O godzinie 16 statek odpłynął wraz z cesarskimi dziećmi i innymi ważnymi osobistościami. W Krynicy znów nie obyło się bez zabaw. Przed godz. 19 statek wyruszył z Krynicy w drogę powrotną do Kadyn, dokąd przybył około godz. 20. Cesarzowa* wraz z książętami Augustem Wilhelmem* i Oskarem* przybędzie do Kadyn w przyszły wtorek wczesnym rankiem (AZ, piątek, 11.07.1902 r.).
   * Joachim Franciszek Humbert (17 grudnia 1890–18 lipca 1920) - książę Prus. Najmłodszy syn cesarza Wilhelma II i jego żony cesarzowej Augusty Wiktorii – Wikipedia
   * Wiktoria Ludwika Adelajda Matylda Charlotta (13 września 1892–11 grudnia 1980) - księżniczka Prus, księżna Hanoweru i Brunszwiku. Była jedyną córką i siódmym dzieckiem cesarza Wilhelma II Hohenzollerna i cesarzowej Augusty Wiktorii – Wikipedia
   * konfirmant oznacza osobę przystępującą do konfirmacji, czyli sakramentu w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, podobnego do bierzmowania w Kościele katolickim.
   * Augusta Wiktoria Fryderyka Ludwika Feodora Jenny - (ur. 22 października 1858 w Dłużku, zm. 11 kwietnia 1921 w Doorn w Holandii) - królowa Prus i cesarzowa niemiecka jako żona Wilhelma II, ostatniego władcy Prus i Niemiec – Wikipedia
   * August Wilhelm Henryk Günther (29 stycznia 1887–25 marca 1949), zw. Au-Wi - niemiecki książę, wyższy rangą oficer SA. Czwarty syn pruskiej pary książęcej, cesarza Fryderyka Wilhelma i cesarzowej Augusty Wiktorii – Wikipedia
   * Oskar Karol Gustaw Adolf (27 lipca 1888–27 stycznia 1958) - książę Prus. Piąty syn cesarza Wilhelma II i cesarzowej Augusty Wiktorii – Wikipedia.

 

Koncert niewidomego pianisty z Lipska

Wczoraj w Resursie Mieszczańskiej odbył się koncert niewidomego pianisty Emila Fischera z Lipska (niem. Leipzig). Pianiście towarzyszyły panna Anna Lubowski i panna Paula Gallandi z Królewca (niem. Königsberg). Pora roku nie jest najszczęśliwsza dla tego typu imprez i dało się to wczoraj odczuć w najwyższym stopniu, ponieważ frekwencja była słaba. W wydarzeniu udział wzięło nie więcej niż 60 osób. […] Ponieważ my, zdrowi ludzie, nie mamy pojęcia o trudnościach, z jakimi boryka się osoba niewidoma podczas gry na pianinie, powinniśmy powstrzymać się od szczegółowej krytyki umiejętności technicznych pianisty i podkreślić jedynie, że mamy prawo oczekiwać cieplejszych i bardziej wrażliwych akordów. […] Bardziej podobała nam się jednak gra panny Lubowski. Jest ona skrzypaczką, która łączy wnikliwe zrozumienie muzyki z umiejętną techniką. Akompaniament panny Gallandi dostosował się do skrzypiec dyskretnie i pewnie (AZ, sobota, 12.07.1902 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Klub kolarski Cito - pewnie błąd w tłumaczeniu, bo był to Elbląski Związek Cyklistów Cito powstały w 1886 roku. Potem słowo Cyklistów zastąpiono nazwą Rowerowy. Wówczas cykliści nie mieli nic wspólnego z kolarzami, bo cyklami nazywano rowery. Obecnie słowo cycling oznacza kolarstwo jako sport wyczynowy. Stąd często występują pomyłki w tłumaczeniu. Co dziwne nawet tłumacz książki "Eddy Merckx Kanibal" również popełnia błąd, gdyż zamiast nazwy kolarze w polskim wydaniu stosuje określenie rowerzyści.
CRK (2025.07.26)

info

4  
  0
Nie bardzo rozumiem, po co przywoływanie tych starych niemieckich gazet? Kto finansuje to odświeżanie niemieckich tradycji?
(2025.07.26)
Mam nadzieję, że obecne władze Miasta doprowadzą do tego, że wiosną 2026 Plac Słowiański przy fontannie będzie jak kiedyś miejscem spotkań z kawiarnianymi stolikami itp. , a pusty obecnie plac na ul. Krótkiej będzie sensownie zabudowany.
(2025.07.26)
Podziwiamy piękno sprzed stu lat (albo i więcej), bo nie ma zachwytu, gdy spogląda się na współczesne budowlane klocki - tylko po taniości...
RodemzElbląga (2025.07.26)
haha dobre, nie ten czas, nie te miejsce, centrum, smród, hałas, obok firmy, nikt tutaj nie zrobić sobie central parku w srodku miasta :0 gdzie skarw, pisk tramwajów i autobusów na skryzzowaniu, naprawdę cudowne miejsce do odpoczynku :) nigdy takie nie było, przed 1945 r. był chociażby targ miejski tutaj, nawet w latach 4o prosto przed raruszem. Kiedyś to nie było miejsce spotkań, to było jak teraz, co masz na myśli? przyhotelowe kawiarenki dla przyjezdnych? :D
(2025.07.26)
niemieccy nielegalki nimigranic pewnie hahha wiesz co to historia i korzenie?
(2025.07.26)
Poczekamy i wystawimy rachunek za tę propagandę....
(2025.07.26)

info

1  
  5
Czy wszystkie artykuły dot. dawnego Elbląga muszą być ilustrowane dwoma zdjęciami - ul. Grunwaldzkiej i pl. Słowiańskiego. Nie macie innych fotografii?
Jerzy40 (2025.07.26)

info

4  
  0
Pewnie że znam korzenie i Niemcy. Niektórzy, ,Nasi chłopcy" walczyli w Wermachcie.
(2025.07.26)