Czas na nowoczesne biurowce

13
13.06.2016
Czas na nowoczesne biurowce
fot. nadesłana
Przy ulicy Płk. Dąbka wyłania się już wyraźnie bryła przyszłej siedziby sądu w postaci nowoczesnego wieżowca. Budynek ten w pierwszej kolejności był projektowany z myślą o potrzebach praktycznych i możliwościach lokalizacyjnych. Działka była mała, a potrzeby lokalowe sądu duże, więc tak powstał budynek wąski a wysoki. Jednak wieżowiec ten wyróżnia się w otoczeniu i z pewnością będzie dla miasta elementem krajobrazu, bez względu na to, czy ktoś lubi takie kształty czy przeciwnie - nienawidzi.
Co do architektury - kilkanaście lat temu do Polski przyszła moda na budowanie tzw. marketów (mini-, super- lub hipermarketów) czyli sklepów wielkopowierzchniowych z dużym parkingiem. W wielu miastach część osób mocno protestowała argumentując, że tego typu sieci handlowe zaburzają równowagę wolnego rynku z powodu ogromnej przewagi kapitałowej tych sieci, z którymi trudno jest lokalnym kupcom konkurować. Dziś tego typu sklepy średniej lub całkiem dużej wielkości są regularnie odwiedzane nawet przez ich przeciwników. Robienie zakupów w takich miejscach stało się nie tylko czynnością pierwszej potrzeby - kupienia np. żywności, ale rodzajem rozrywki, stylem życia.
   Same sklepy tworząc nowoczesne, choć parterowe budynki często uporządkowywały miejsce, w których powstały. W wielu takich lokalizacjach trzeba było wykupić i wyburzyć stare zaniedbane budynki i zbudować nowe obiekty w nowoczesny sposób, z nowych materiałów i w innym rozmieszczeniu przestrzennym, umożliwiając klientom i dostawcom wygodny i bezpieczny dojazd.
   
   W Elblągu brakuje funkcjonalnych biurowców
   Dzisiaj w Elblągu potrzebujemy nowoczesnych budynków biurowych. Nie muszą to być takie ekskluzywne wieżowce, ale funkcjonalnie powinny być przystosowane do wynajmu lokali biurowych różnych wielkości - małych, średnich i dużych (np. 20, 40 m2 i większych). Obecnie wiele małych przedsiębiorstw ma swą siedzibę w budynkach do tego nieprzystosowanych, w budynkach mieszkalnych, które mają wąskie wejścia, korytarze, a pomieszczenia nie mają właściwej wentylacji. Jeśli ktoś postanowi tam założyć np. szkołę nauki jazdy, a w pomieszczeniu znajdzie się jednocześnie kilkanaście osób, to jest duży problem z oddychaniem. A otwieranie okien nie zawsze jest możliwe np. z powodu silnego wiatru, mrozu, burzy, czy hałasu za oknem. Dlatego takie lokale w każdym pomieszczeniu powinny mieć otwór wentylacyjny oraz podwyższoną wysokość sufitu np. 2,70 m. Dojazd klientów do takiego biura to także problem. A jeszcze większy dla pracowników. Klient może zapłacić za parkomat kilka zł np. za 2 godziny, ale jeśli pracownik musi tam być ponad 8 godzin, to takie opłaty stają się zbyt wysokie.
   W okolicy ul. Hetmańskiej jest dużo małych biur i sklepików, ale dojazd do nich i możliwość zaparkowania auta to spore wyzwanie. Trzeba pamiętać, że często do Elbląga przyjeżdżają ludzie, którzy mieszkają w sąsiednich gminach i miasteczkach i nie znają dobrze miasta. Mieszkańcy Elbląga często znają swoje sprytne sposoby na zaparkowanie w niepozornym miejscu, ale przyjezdni nie znają takich miejsc.
   
   Ważny jest dobry dojazd do firm
   W Elblągu potrzebne są małe i średnie biurowce tego typu jak np. ten przy placu Dworcowym obok dworca autobusowego - 2 lub 3 piętrowe, ale z dużym parkingiem tak jak przy supermarkecie, z szerokimi wejściami i klatkami schodowymi. (Kamienica na starym mieście zbudowana często ponad 100 lat temu, a tak samo blok mieszkalny nie nadaje się, aby przez klatkę schodową co godzinę przechodziło kilkadziesiąt osób. Dla sąsiadów hałas byłby nieznośny.) Jest wiele kancelarii, gabinetów np. stomatologicznych, agencji ubezpieczeniowych, banków itp., które mają dość środków, aby takie lokale wynająć, wiedząc, że dogodny dojazd zapewni im zainteresowanie klientów i wzrost sprzedaży.
   Takie obiekty mogą się także stać wizerunkiem miasta, ale to zależy od architektów, jak przygotują projekt. Jest w Elblągu dużo firm budowlanych, które zwykle preferują inwestycje w budynki mieszkalne. Ale jeśli się przeliczy zyski ze sprzedaży lub wynajmu jednego m2, to lokale użytkowe są bardziej dochodowe niż mieszkalne. Jednak to jest pewna gra rynkowa dla bogatszych firm. Przeciętnie z wynajmu lokali, z czynszów w ciągu 10 lat można zarobić na koszt budowy. Taki inwestor musi więc być cierpliwy. Przez 10 lat inwestycja mu się zwraca, ale później pieniądze wpływają na konto niemal same przy niewielkich kosztach zarządzania tym obiektem. W ciągu kolejnych 10 lat zarobi na następny taki obiekt.
   
   W Elblągu sprawdzają się mniejsze obiekty
   Są też w Elblągu takie miejsca, które niemal same "w ciszy krzyczą", że tu powinien być np. 10-piętrowy biurowiec, bo w sąsiedztwie jest kilka dużych osiedli mieszkaniowych, wielkie centrum handlowe i w pobliżu strefa przemysłowa, więc jest miejsce na różnego typu biura, kancelarie, nawet regionalne przedstawicielstwa krajowych i międzynarodowych instytucji, które mają fundusze na takie lokale, a ich prestiż wymaga, aby być w takim miejscu, w średniej wielkości mieście, stolicy subregionu o całkiem sporym potencjale gospodarczym.
   W innych miastach taki trend się rozpoczął. Oczywiście w Warszawie buduje się ogromne biurowce, ale w Elblągu nie ma takiej potrzeby. Lepiej, aby były to małe obiekty, ale w wielu miejscach blisko dużych osiedli mieszkaniowych, które dodatkowo wpływałyby na rozwój przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy. Obecnie niektóre firmy mają ciekawy pomysł, ale mają siedzibę w ciemnym miejscu, a najbliższe miejsce parkingowe (dostępne) jest ponad kilometr dalej. To nie są warunki dla nowoczesnej firmy.
   
Leszek Szymański

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Art. o niczym ocena 0
realista1 (2016.06.13)

info

26  
  6
Skoro to taka opłacalna sprawa i autor ma wszystko wyliczone to kiedy zaczyna budowę? ;)
(2016.06.13)

info

15  
  0
Po dwóch pierwszych komentarzach widać dlaczego nic w tym mieście się nie udaje.
(2016.06.13)

info

9  
  8
Budynki biurowe?Postawcie fabrykę,a nie mnożycie biurokratów i to wszystko niczym 12 prac Asterixa!
WON! (2016.06.13)

info

12  
  2
Co do nowobudowanego budynku sądu - totalna porażka. Zwiększenie natężenia ruchu i korków, brak miejsc parkingowych, no i ludzie z budynku obok mają ścianę w oknach - współczuję.
(2016.06.13)

info

14  
  5
budujcie wszystko co się da w tym zacofanym miescie.
(2016.06.13)

info

12  
  2
Moim zdaniem ktoś kto pozwolił na wybudowanie takiego budynku w centrum miasta, bez zaplecza parkingowego itd. powinien beknąć. Nie wspominam już o architekturze i bliskości bloków mieszkalnych, które zostaną całkowicie zasłonięte tym "czymś".
anonimek1 (2016.06.13)

info

15  
  5
Myślę, może się mylę, że wielkie supermarkety powinny być sytuowane na obrzeżach miasta, wtedy szanse na przetrwanie mają małe lokalne sklepiki. Wielkie budynki są wszędzie podobne do siebie, może istnieje możliwość wybudowania czegoś, co byłoby charakterystyczne dla Elbląga? Niepowtarzalne, specyficzne? Modlę się do Wydziału Architektury /a może - Departamentu Architektury/ o taką refleksję. Weszlibyście Państwo do historii. I TY Romek - też.
(2016.06.13)

info

3  
  3
Budynek sądu zostanie zgłoszony do makabryły 2017,a reszta artykułu nie nadaje się do komentarza.
architlekt (2016.06.13)
@architlekt - artykuł ma uzasadnić "potrzebę" wydatkowania z kasy miejskiej kwoty 2.000.000 na budowę parkingów przy sądzie;-)
(2016.06.14)