W związku z wypowiedzią radnego Klima „EPEC to nie tylko sprawa przetargu, to kwestia szerszego spojrzenia na elbląskie ciepłownictwo, na rosnące ceny i uzależnienie od elektrociepłowni Energi Kogeneracja. Tutaj potrzebna jest szeroka dyskusja na temat tego, dokąd to wszystko zmierza. Olsztyn podjął decyzję o budowie własnej elektrociepłowni, prowadził dialog konkurencyjny z różnymi firmami. W Elblągu przez ostatnie lata nic w tej sprawie się nic się nie działo. Wszyscy zapłacimy za to wyższymi rachunkami za ciepło”, korzystając z prasowego prawa do repliki, chciałbym wyjaśnić następujące kwestie.
W ostatnich czterech latach EPEC skutecznie modernizował sieci przesyłowe, obniżał ceny ciepła i redukował emisję szkodliwą dla środowiska naturalnego. Jednocześnie w ciągu tych czterech lat zysk netto firmy wzrósł z 830 tys. zł do prawie 2,5 mln zł. Dyscyplina finansowa, jaką konsekwentnie wdrożyliśmy, zaowocowała zmniejszonym wykonaniem kosztów rodzajowych o blisko 15 mln złotych w stosunku do planu w latach 2011 -2015!
Możemy pochwalić się stałym wzrostem liczby nowych podłączeń. Są to najlepsze wyniki w Polsce, dlatego w 2014 roku „Puls Biznesu” docenił nas swoją „Gazelą Biznesu”.
Kondycja ekonomiczna Spółki została także wzmocniona poprzez dodatkowe oszczędności w wysokości ponad 0,5 miliona złotych z tytułu uzyskania tzw. białych certyfikatów w wyniku konsekwentnie prowadzonego programu inwestycyjnego.
Udało nam się dostosować zatrudnienie do realnych potrzeb przedsiębiorstwa. W wyniku Programu Dobrowolnych Odejść, z którego skorzystało łącznie 24 pracowników, zatrudnienie na koniec 2015 roku wyniosło 178 pracowników wobec 212 na koniec 2011.
W chwili obecnej EPEC kładzie główny nacisk na racjonalizację cen ciepła i usług, planową modernizację posiadanej infrastruktury technicznej, wzrost jakości usług, stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz realizację misji firmy w zakresie zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańcom miasta Elbląga. Aktualnie trwają prace nad strategią na lata 2017-20.
Nie sposób się zgodzić z przekonaniami pana Radnego w kwestii braku rozważań odnośnie zaopatrzenia w ciepło w przyszłości. W ostatnich latach wielokrotnie inicjowaliśmy szeroką dyskusję na ten temat. Prowadziliśmy rozmowy z ENERGA Kogeneracja sp.z o.o. oraz z PGNIG Termika. Żałujemy, że Pan Klim jako przewodniczący Komisji Gospodarczej Rady Miasta radny ani razu, pomimo wielokrotnych zaproszeń i próśb, nie zechciał uczestniczyć w tej dyskusji. W czerwcu 2015 r. Rada Miasta uchwaliła Plan Zaopatrzenia Miasta Elbląga w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe.
Obecnie czekamy na końcowe opracowanie Wielowariantowej Koncepcji techniczno-ekonomicznej budowy podstawowego źródła ciepła dla miasta Elbląga realizowanej przez spółkę Energoprojekt Katowice, które wskaże najlepsze rozwiązania techniczne ale także cenowe.
Cena w Energa Kogeneracja w ostatnich latach tj. 2012-2016 wzrosła około 35 procent, w EPEC spadła o 15 %. Ciepło wytwarzane w Ciepłowni Dojazdowa jest 10 zł/GJ tańsze, ale za mało go produkujemy, by można obniżyć cenę końcową u klienta. Niestety, decyzje podjęte przez moich poprzedników, m.in. wieloletnia umowa zobowiązująca EPEC do zakupu ponad 80% ciepła spowodowały, że nie mogliśmy zwiększyć naszego udziału w jego produkcji.
Z poważaniem
Łukasz Piśkiewicz
Prezes EPEC