Nasza Czytelniczka odbyła niedawno staż w jednej z publicznych elbląskich instytucji. - Może Państwa portal chciałby podjąć ciekawy i bulwersujący temat dotyczący środków na płatne staże z urzędu pracy? Otóż, gdy na staż przyjmują instytucje typu: Elbląski Park Technologiczny, Urząd Skarbowy lub ZUS, to nie ponoszą konsekwencji z tytułu późniejszego braku zatrudnienia stażysty. De facto od lat przyjmują osoby na staż i nie zatrudniają - co powoduje, że takie osoby tracą swój czas na staż, który nic im nie daje. Pieniądze są marnowane, przez to też jest mniej środków dla firm komercyjnych, które chciałyby taki staż u siebie zorganizować – pisze nasza Czytelniczka. - Gdy natomiast przedsiębiorca nie zatrudni osoby po stażu, to ma naliczaną karę i dodatkowo dużo trudniej takiej firmie w przyszłości uzyskać środki na staż.
Jak wyjaśnia Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zarówno przedsiębiorcy, jak i instytucje publiczne, są w sprawie staży traktowani jednakowo.
- Jeżeli instytucja publiczna złoży deklarację zatrudnienia, takie zobowiązanie jest wskazywane również w umowie zawieranej między tutejszym Urzędem a organizatorem stażu. Jeżeli organizator stażu nie wywiąże się ze złożonej we wniosku o zorganizowanie stażu deklaracji zatrudnienia, ponosi konsekwencje w postaci konieczności zapłacenia kary umownej – dotyczy to wszystkich pracodawców publicznych i prywatnych – wyjaśnia Marta Kłosińska-Wyżlic, kierownik Działu Programów Rynku Pracy w PUP.
Problem w tym, że urzędy nie zgłaszają w swoich wnioskach chęci zatrudnienia po stażu. Dlaczego? Powołują się na przepisy.
- Zatrudnianie w Urzędzie Miejskim w Elblągu odbywa się w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru na konkretne wolne miejsce pracy, zgodnie z Ustawą z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych. Szczegółową procedurę naboru określa Regulamin naboru na wolne stanowiska urzędnicze w Urzędzie Miejskim w Elblągu oraz na stanowiska kierowników miejskich jednostek organizacyjnych – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - W związku z powyższym nie ma możliwości zatrudnienia na umowę o pracę osoby po skończonym stażu, bez procedury naboru, o czym Powiatowy Urząd Pracy jest informowany w składanym wniosku o zorganizowanie stażu.
W 2015 roku Urząd Miejski w Elblągu przyjął na staż 30 bezrobotnych osób. - Istnieje możliwość zatrudnienia stażysty po ukończeniu stażu na umowę na czas określony na zastępstwo innego pracownika, bez konieczności przeprowadzenia naboru. Jeśli zachodzi taka potrzeba, Urząd Miejski w Elblągu korzysta ze stażystów szczególnie wyróżniających się podczas realizowania programu stażu – dodaje Joanna Urbaniak.
W elbląskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na staż w ubiegłym roku przyjęto 28 osób, z czego osiem zostało zatrudnionych następnie na umowę o pracę. - Oddział w Elblągu kilka razy do roku wnioskuje o zorganizowanie stażu. Wypełniając wniosek o staż, Oddział nie może wpisać deklaracji o zatrudnieniu po stażu osoby ze względu na obowiązujące Zakład przepisy. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nabór kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowisko pracy jest otwarty i konkurencyjny. Oznacza to konieczność publikacji ogłoszeń o wolnych stanowiskach pracy w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w miejscach powszechnie dostępnych w jednostkach organizacyjnych, w których prowadzony jest nabór – wyjaśnia z kolei Agnieszka Cybulska , rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Elblągu.
W 2015 roku PUP w Elblągu zawarł 600 umów na organizację stażu. 19 wnioskodawców zostało zobowiązanych do zapłaty 1000 zł kary umownej za brak zatrudnienia stażysty. - Z uwagi na to, że instytucje publiczne wywiązały się ze złożonych deklaracji, nie było konieczności egzekwowania od nich kar finansowych – informuje Marta Kłosińska-Wyżlic.
W 2016 roku kara umowna wzrosła do 2 tysięcy złotych.
A jakie są Wasze doświadczenia z organizacją staży? Zapraszamy do dyskusji
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter