16
04.02.2013

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Trudno oddzielić żołnierski trud od polityki. Bez polityki by go nie było. Z drugiej strony, prawdopodobnie, byłby znacznie większy chaos. Chcę tylko zaspokoić swoją ciekawość. Z jednej strony uhonorowanie przelanej żołnierskiej krwi jest jak najbardziej na miejscu. Z drugiej jednak strony Armia Czerwona wolności tu nie przyniosła.
JaroSławek (2013.02.04)

info

0  
  0
To niewątpliwie ciekawe i nurtujące pytanie. Co przyniosła Armia Czerwona na tereny będące w dawnych granicach Niemiec. Jeśli, mieszkali tu ludzie nie popierający Hitlera, to stratę domu i możliwości dalszego tu życia ciężko nazwać wyzwoleniem. Ale, gdy uwzględnimy zbrodniczy system nazistowskich Niemiec, to wkroczenie tu Rosjan ma przesłanki wyzwolenia. To co kończy udrękę, barbarzyństwo jest wyzwoleniem. Śmierć, po ciężkiej chorobie jest wyzwoleniem od cierpienia. I jakby nie zabrzmiało to ironicznie, to śmierć jest jakimś pozytywem. Niestety. Zaś z drugiej strony tak to bywa, że na łzach jednych buduje się szczęście drugich. Lub, namiastkę szczęścia. Ci za Buga i z dalekich Kresów też byli wyganiani z swoich domów i nie bardzo chcieli jechać na wyzwolone ziemie. Oni mieli swoją ziemię. Wilno, Lwów i tysiące innych miasteczek i wsi.
(2013.02.04)

info

1  
  0
Tak, bardzo ładnie i ciekawie wydana książka znów przez Wydawnictwo URAN, panią Marzennę Bracką-Kondracką, a nie przez Departament Kultury o czym zapomniano chyba nadmienić !!!!
(2013.02.04)

info

0  
  0
Rewelacyjna ta nadesłana fotka !
(2013.02.04)

info

0  
  0
A niby dlaczego mamy nie wspomnieć o krwi i śmierci, którą przyniósł tu bolszewizm? Ani ludziom "gitlerowcom", którzy chcieliby tu pozostać, ani ludziom, którzy tu "napłynęli" komuna nie dała poczucia wolności, ani samodecydowania. Ciekawostką jest, że dopiero z latach 90tych XXw. zaczęto odbudowywać miasto. Ulice w swoich nazwach i lokalizacjach noszą znamiona pijackiego chaosu, jaki tu miał nastać po zdobyciu. Miasto, które w swojej historii ma okres stolicy wojewódzkiej, a ludzie chodzą do wspólnych kibli na podwórkach, ogromna część domów ogrzewanych jest piecami, nie wspominając, że dopiero teraz buduje się kanalizacje burzowe. Kiedy przyjdzie czas na ścieki? I niekoniecznie ma to symptomy biedy. A śmierć i po zdrowym życiu jest ulgą.
JaroSławek (2013.02.05)

info

0  
  0
W pewnym sensie było to "wyzwolenie" z totalitaryzmu, ale zastąpił go inny, gorszy do wyplenienia, bo pod płaszczykiem władzy ludu ten lud mordował i gnębił. Ale to już mam nadzieję nie powróci. Nie my te wojnę wywołaliśmy, a odziedziczyliśmy miasto zrujnowane, ograbione, które do dziś nie może się uporządkować po wojnie. Smutno się dzieje w mieście i nie widać światełka w tunelu.
Janusz (2013.02.05)

info

0  
  0