Na początku października została podpisana umowa z Zakładem Usług Budowlanych Mytych i P.P.U.H. Steinbudex – J.M na „Zagospodarowanie terenu pomiędzy ul. Rybacką, Mostową i Wodną z elementami ogrodu archeologicznego na Starym Mieście w Elblągu”, a także został przekazany plac budowy. Prace rozpoczęły się w miniony piątek (23 października). Mieszkańcy odczuli to dopiero w poniedziałek (26 października), gdy ogrodzony teren robót diametralnie zmniejszył ilość miejsc parkingowych w rejonie katedry św. Mikołaja. Z powodu ograniczenia miejsc postojowych kierowcy parkowali samochody wzdłuż ul. Rybackiej, gdzie znajduje się znak zakazu postoju powyżej 1 minuty, w związku z czym Straż Miejska rozpoczęła „żniwa mandatowe”.[fotor]
Jak poinformowała nas Joanna Urbaniak z Urzędu Miejskiego, prace zostały podzielone na dwa etapy, a w tegorocznym budżecie przeznaczono na ten cel 440 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 2,2 mln zł. Jednak stworzenie trwałej odkrywki zadaszonej szklanym dachem nie jest w zakresie prac, które się rozpoczęły w ostatnim czasie. Ogródek archeologiczny będzie stanowił kolejny, odrębny projekt.
Inwestycja obejmie roboty rozbiórkowe, a także poprawę nawierzchni Ścieżki Kościelnej oraz chodników wzdłuż ul. Mostowej i Wodnej. Natomiast jeśli chodzi o elementy ogródka archeologicznego to zostanie wykonany demontaż i montaż ogrodzenia trwałej odkrywki archeologicznej, a także zasilenie i oświetlenie terenu ogrodu archeologicznego. W ramach projektu powstaną również elementy małej architektury w postaci tablic z historią poszczególnych kamienic, ławek, obudowy drzew, śmietników, słupków ograniczających i masztów na flagi okolicznościowe, które będą uzupełnieniem przedsięwzięcia.
W przyszłości ogródek archeologiczny powstanie przed katedrą, między ulicami Rybacką, Wodną i Mostową. Koncepcja przedsięwzięcia zakłada, że odkrywka przy ul. Rybackiej zadaszona będzie szklanym dachem, a we wnętrzu i w bezpośrednim sąsiedztwie będzie można znaleźć plansze informacyjne, pokazujące archiwalne zdjęcia oraz efekty pracy archeologów. Ogródek będzie oświetlony wieczorem i w nocy.
Pomysł stworzenia takiego ogródka archeologicznego powstał trzy lata temu, o czym informowaliśmy naszych Czytelników w artykule
„Ogródek archeo”.