Biskup pomocniczy został ordynariuszem diecezji

39
13.09.2025
Biskup pomocniczy został ordynariuszem diecezji
Wojciech Skibicki, fot. arch. portEl.pl
Papież Leon XIV zdecydował, że nowym biskupem elbląskim zostanie Wojciech Skibicki. Duchowny był do tej pory biskupem pomocniczym diecezji.

- Ojciec Święty Leon XIV ustanowił biskupem elbląskim księdza biskupa Wojciecha Skibickiego, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej. Jest on czwartym w kolejności pasterzem Kościoła partykularnego elbląskiego. Zarząd nad diecezją Biskup Nominat przejmie w dniu 17 października, a 18 października odbędzie uroczysty ingres do katedry św. Mikołaja w Elblągu - poinformowała na swojej stronie diecezja elbląska.

Biskup elbląski Jacek Jezierski, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, w listopadzie ubiegłego roku złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnienia urzędu w związku z osiągnięciem wieku 75 lat. Przez kolejne miesiące nadal kierował diecezją. Jego następcę wybrał już następca papieża Franciszka, Leon XIV.

Wojciech Skibicki (ur. 1970 w Skrwilnie) był wcześniej biskupem pomocniczym diecezji elbląskiej. Do szkoły podstawowej i liceum uczęszczał w Malborku. Studiował teologię w w seminariach w Olsztynie i w Elblągu, przyjął święcenia kapłańskie w 1995 r.

Po święceniach był wikarym w parafii św. Rodziny w Elblągu, sekretarzem biskupa w latach 1997-1998 i 2003-2010, w latach 2009-2019 rzecznikiem prasowym kurii. W latach 2004-2016 pełnił funkcję wicedyrektora Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, od 2006 do 2015 r. pełnił funkcję diecezjalnego korespondenta Katolickiej Agencji Informacyjnej. Obronił doktorat z liturgiki na KUL-u, wykładał ją w seminariach w Elblągu i Pieniężnie.

Święcenia biskupie przyjął 6 kwietnia 2019 r. W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji ds. Duchowieństwa. Był delegatem biskupa elbląskiego ds. ochrony małoletnich oraz ds. indywidualnych form życia konsekrowanego.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Gratulacje!
RodemzElbląga (2025.09.13)
wystarczająco kler zniechęcił Polaków do kościoła. wiara w boga i wiara w kościół, to dwie różne wiary.
(2025.09.13)
A czy koncert z okazji Święta Solidarności nie zasługuje na wzmiankę?
(2025.09.13)
Wiadomość niezbędna do życia!
(2025.09.13)

info

21  
  25
,, Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną, ,
Irek Szaf (2025.09.13)
Czy powstrzymał swoim wkładem pedofilię ?
(2025.09.13)
Tak po ludzku to kalafiorem mi wisi....
(2025.09.13)
Coraz mniej ludzi wierzy w zabobony.
były katolik (2025.09.13)

info

21  
  31
Nic mnie to nie interesuje, żegnam.
(2025.09.13)
to samo robi sie z polityką w PL, niszczy sie
(2025.09.13)