Ma być cieplej i oszczędniej

19
22.05.2025
Ma być cieplej i oszczędniej
Fot. Mikołaj Sobczak, arch. portEl.pl
Podczas dzisiejszej (22 maja) konferencji prasowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym podpisano umowę na dofinansowanie termomodernizacji szpitalnej kuchni i pralni. WSZ m. in. w ten sposób dąży do zmniejszenia zużycia energii i redukcji kosztów.

- Cała wartość inwestycji na ponad 9 mln zł robi imponujące wrażenie, jest to również najwyższa wartość z wszystkich projektów, które są dofinansowane właśnie w tym naborze z efektywności energetycznej - mówił Robert Turlej, reprezentujący zarząd województwa, przed podpisaniem umowy.

Ze strony Urzędu Marszałkowskiego do Elbląga wpłynie na tę inwestycję niespełna 5,3 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027.

Co konkretnie ma zostać wykonane? O tym mówił Robert Urbanowicz, który w WSZ kieruje działem odpowiedzialnym za energetykę w szpitalu.

- Systematycznie termomodernizujemy nasze obiekty. Ostatnim obiektem, który będzie teraz podlegał termomodernizacji, jest budynek kuchni i pralni. Będzie to tzw. głęboka, kompleksowa termomodernizacja, nie będziemy robili samych tylko przegród ścian, stropodachów, ale wchodzimy również w budynek, instalacje elektryczne, ciepłownicze, wentylacje, żeby można było jak najwięcej zaoszczędzić eksploatacyjne jeśli chodzi o ponoszone koszty utrzymania budynku. Poprawią się warunki zarówno dla pracowników, jak i lepszej pracy urządzeń. Gdy będziemy mogli odzyskać ciepło, które oddają urządzenia i będziemy mogli je wykorzystać do podgrzania powietrza wstępnego, które będzie trafiało do pomieszczeń, będziemy mieć duże zyski – podkreślił.

Ma być cieplej i oszczędniej
Podpisanie umowy przez Roberta Turleja i Elżbietę Gelert, po prawej Robert Urbanowicz, fot. TB
W planach jest też wymiana oświetlenia, regulacja układu ciepłowniczego etc.

- O kosztach szpitala waży również to, jakie mamy ogrzewanie, czy mamy oszczędności na energii – podkreśliła dyrektor WSZ Elżbieta Gelert.

Dodała, że w celu ograniczenia kosztów jest realizowana inwestycja dotycząca fotowoltaiki, o której pisaliśmy wcześniej niejednokrotnie, a która ma pokryć ok. 30 proc. potrzeb energetycznych szpitala. Planowana termomodernizacja, której dotyczyła dzisiejsza konferencja, ma zużycie energii pierwotnej zmniejszyć o 50 proc.

- Zakładamy też, że może będziemy powiększać fotowoltaikę, ale na dziś to wygląda w ten sposób – przyznała Elżbieta Gelert.

Jak podkreślają przedstawiciele szpitala, projekt przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń „dzięki ograniczeniu wykorzystania paliw kopalnych oraz instalacji pomp ciepła typu powietrze-powietrze, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza i środowiska naturalnego w regionie.

Okres realizacji projektu to II kwartał 2025 - IV kwartał 2026 roku.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A Kiełbasa już jest ogarnięty, czy dalej robi wały nawet na 50 zł? XD
Kieblasasyngelertowej (2025.05.22)

info

10  
  5
Planeta płonie, efekt cieplarniany
(2025.05.22)

info

8  
  2
POlakom będzie żyło się lepiej, będzie taniej w sklepach, będzie więcej w kieszeni....
(2025.05.22)
Nie! Dla. darmowego mieszkania dla niepełnosprawnego! Jeśli on to i wszyscy! Petycja już powstaje
SevenEleven (2025.05.22)
Nie zapominajmy o szpitalnym proekologicznym wycięciu w pień drzew pod panele fotowoltaiczne
Bardzo zielony szpital (2025.05.22)

info

16  
  6
@SevenEleven - nie dostaniesz tego mieszkania a on tak haha i dobrze ci
(2025.05.22)
Nie, nie dla paliw kopalnianych, cały ŝwiat się śmieje I robi swoje czyli używają węgiel, bo jak do tej pory to najtańsze źródło energi, ciepła, lecz dla tych płonacych planeciarzy, ,nawiedzonych kosmicznymi mrzonkami, I zamieniających pola uprawne w lasy wiatraków I paneli fotowoltaicznych - posłusznie wykonujących polecenia dewastatorów naszej gospodarki. , do tego jeszcze termy, dla každej ofermy, Co zrobią ciepło koło nocnika, gaz łupkowy z jądra naszej Ziemi, Co raz pojawia się I znika, to wszystko nas czeka, węgla już nie chcemy
(2025.05.22)
@SevenEleven - Ja prdl. Skąd się biorą tacy ludzie jak ty ???
(2025.05.22)
Pacjent jest najbardziej nieopłacalny
(2025.05.22)

info

9  
  1
Trzeba wywalic z uni lewactwo
(2025.05.22)