Dawno temu w Elblągu... bracia szukali zaczepki

12
02.11.2024
Dawno temu w Elblągu... bracia szukali zaczepki
- Aresztowani zostali wczoraj wieczorem bracia Fryderyk i Karl Marquardt, ponieważ w jednym z lokali tanecznych szukali zaczepki, a potem pobili się na ulicy. Gorzej na tym wyszedł Karl M., ponieważ podczas bójki doznał tak znacznych obrażeń, że musiał zostać zabrany do szpitala - pisała prasa o wydarzeniach w Elbingu w 1901 r.

Publiczne zebranie szewców

W czwartkowy wieczór w Centrum Związków Zawodowych odbędzie się publiczne zebranie szewców, podczas którego o rozwoju przemysłu obuwniczego i jego wpływie na branżę obuwniczą i pracowników opowie pan Simon z Norymbergii (niem. Nürnberg) (AZ, piątek, 01.11.1901 r.).

 

Zaginęła 58-letnia kobieta

Zaginęła 58-letnia żona mistrza kowalskiego Johanna Rosenbauma z Ignalina* (niem. Reimerswalde). Kobieta wyszła 12 października ze swojego mieszkania i do dziś pobyt jej jest nieznany (AZ, piątek, 01.11.1901 r.).
   *wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Lidzbark Warmiński – Wikipedia.

 

Znaleziono uszkodzony rower

Ubiegłej nocy na rogu ulic Kuśnierskiej (niem. Kürschnerstraße) i Wodnej (niem. Wasserstraße) znaleziono pocięty i porozbijany rower. Podejrzewa się, że ktoś w pośpiechu ukradł rower i potem go uszkodził (AZ, piątek, 01.11.1901 r.).

 

Jubileusz 25-lecia pracy

25-lecie pracy w hurtowni piwa F. W. Abitza i u tego samego pracodawcy świętuje dziś Peter Schieck. Z tej okazji jego przełożony wręczył mu drobne upominki (AZ, sobota, 02.11.1901 r.).

 

Próba ujarzmienia byka

Dziki młody byk, który prawdopodobnie uciekł rzeźnikowi, wywołał wczoraj o świcie wielkie zamieszanie, gdy wybiegł z ulicy Długiej Niskiej (niem. Lange Niederstraße), w górę Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) i Królewiecką (niem. Königsbergerstraße) do Staromiejskiej Wałowej (niem. Altstädtische Grünstraße), ścigany przez tłum drwiących z niego chłopców. Gdy pewien robotnik chciał go zatrzymać, byk wbiegł przez otwartą bramę domu o numerze 62 do ogrodu pana Manary. Z wielkim trudem udało się w końcu złapać zwierzę. Nie udało się jeszcze jednak ustalić jego właściciela (AZ, sobota, 02.11.1901 r.).

 

Aresztowany za wywołanie skandalu

Ubiegłej nocy z powodu wywołania skandalu na ulicy został aresztowany maszynista Carl Kopisch z ulicy Stawidłowej (niem. Schleusendamm). Mężczyzna zachował się w jednym z lokali przy ulicy Rzeźnickiej na tyle nieuprzejmie, że musiał zostać z niego wyrzucony. Był tym tak zdenerwowany, że dał upust swojej złości, z całej siły krzycząc i przeklinając (AZ, sobota, 02.11.1901 r.).

 

Wieczór pieśni w wykonaniu koła śpiewaczego Liedertafel

Zorganizowany wczoraj w dużej sali Resursy Mieszczańskiej przez tutejsze koło śpiewacze Liedertafel wieczór piosenek znów cieszył się nadzwyczaj dużym zainteresowaniem. Zauważyliśmy od samego początku, że składający się z 17 numerów program był bardzo różnorodny, jednak żałujemy, że kawałki z orkiestrą nie cieszyły się popularnością. Chwilę po godzinie 20 na podium weszła liczna grupa śpiewaków, wśród których zauważyć można było nowe osoby. […] Koncert zakończył się o godz. 22. Z pewnością każdy słuchacz opuścił salę wysoce usatysfakcjonowany (AZ, niedziela, 03.11.1901 r.).

 

Skazana położna zmarła w więzieniu

Krótko przed zamknięciem tego numeru dowiedzieliśmy się, że w więzieniu zmarła dziś po południu położna Elisabeth Roschkowski. Kobieta zmarła wskutek ataku serca, którego doznała ubiegłej nocy. W ten sposób uniknęła ziemskiej sprawiedliwości (AZ, niedziela, 03.11.1901 r.).

 

Pociąg potracił bydło

W sobotnią noc na odcinku Ostróda (niem. Osterode) - Elbląg, pociąg, który powinien przybyć planowo do Elbląga o godz. 22.35, między stacjami Markusy (niem. Markushof) i Jasionno (niem. Eschenhorst) przejechał i zabił dwie sztuki młodego bydła. Maszyna i wagony nie doznały przy tym większych szkód i po krótkim postoju pociąg ruszył i przybył do Elbląga jedynie z ośmiominutowym opóźnieniem (AZ, wtorek, 05.11.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

"ulicy Długiej Niskiej (niem. Lange Niederstraße)" - - Najpierw była Lange Niederstraße, następnie Kastanien Allee (1913/1917), Ziese-Straße (od 1927), 3 Maja (do 1955), Dzierżyńskiego (do 1990) i następnie Browarna.
erg. (2024.11.02)

info

9  
  1
Droga redakcjo, artykul opisuje zdarzenia z roku 1901,a na zdjeciu Stare Miasto z końca lat 20 XXw - wieza katedry odbudowana w 1907r, Most Wysoki w 1926r. Jest to tekst stricte histoczyny, stad prosba by nastepnym razem, zamieszczac zdjecia adekwatne przynajmniej do dekady, a sa ich bogate przeciez pokłady.
Realista1 (2024.11.02)

info

10  
  2
Linia kolejowa Elbląg-Kwietniewo-Myślice-Zalewo-Ostróda została wybudowana w latach 1891-93.Rok później wydłużono ją do Olsztynka. Pruska sieć kolejowa była dość imponująca. Po wojnie "wyzwoliciele" zza wschodniej granicy znaczną część taboru i torów rozebrali i - w ramach wojennych łupów oraz reperacji - wywieźli na Wschód.
RodemzElbląga (2024.11.02)
@RodemzElbląga - To co przetrwało padło później łupem namiestników sowieckich najeźdźców czyli PO PSL SLD Lewica. W naszym regionie ci szkodnicy zlikwidowalli linię kolejową Malbork -Małdyty, Prabuty -Jablonowo Pom, zlikwidowano sieć kolei wąskotorowych NDG -Lisewo odcinając te żuławskie miejscowości od jakiejkolwiek komunikacji. Łupem sowieckich namiestników padała także kolej nadzalewowa. Te wszystkie linie zostały celowo zniszczone w latach 1990-do teraz.
Jawamwojtaniewybierałem (2024.11.02)
Wlasnie tak sie zastanawialem, co to za linia kolejowa, co z Ostródy do Elblląga biegła przez Markusy.
(2024.11.02)

info

3  
  0
Oprócz artykułów o dawnych czasach redakcja mogła by przygotowywać ludzi na wojnę
Radio Wolna Europa (2024.11.02)
Dawno temu w Elbingu.
(2024.11.02)

info

5  
  8
dawno temu w elbingu niemcy hitlera zrobili honorowym obywatelem miasta
(2024.11.02)

info

2  
  3
@Radio Wolna Europa - dla iej wazniejsze sa pieski kotki i piateczek piatunio
(2024.11.02)
Tego marudę od honorowego obywatela miasta Elbing niejakiego Adolfa H. nic już nie przekona. To obywatelstwo to jedynie fakt historyczny taki jak ten, że istniała III Rzesza, a jej przywódcy przez aparat tego państwa byli mianowani honorowymi obywatelami wszystkich miast niemieckich. Po II wojnie wszystkie te nadania zostały przez władze RFN/NRF wycofane. Jednocześnie potwierdzono, że na te decyzje nie mieli wpływu mieszkańscy tych miast i były one aktem przestępczym autorstwa reżimu nazistowskich Niemiec. Miasta, które przejęła Polska, w tym Elbląg, Dekretem PKWN, potwierdzonym przez Sejm w1947 roku również pozbawiły tych osób tytułów honorowych obywateli. Stąd ta forma komentarza jest pozbawiona sensu, gdyż po prostu stanowi informację powszechnie znaną
Adolf Klozet (2024.11.03)