Co dalej z byłym gimnazjum na Zatorzu

34
14.10.2024
Co dalej z byłym gimnazjum na Zatorzu
fot. Patrycja Kotowska
Budynek po byłym gimnazjum nr 7 na Zatorzu stoi pusty. Dzierżawi je elbląskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które chciałoby tam uruchomić działalność na rzecz swoich uczestników. Na dostosowanie brakuje jednak pieniędzy.

30 września 2022 r. elbląskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną podpisało z Zarządem Budynków Komunalnych umowę dzierżawy budynku po byłym gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej. Od tamtej chwili można odnieść wrażenie, że w budynku niewiele się dzieje.

W przestrzeni publicznej pojawiają się pomysły na inne zagospodarowanie nieruchomości. Na wrześniowym posiedzeniu Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji pojawił się pomysł organizacji w budynku miejsca na działalność społeczno-kulturalną na Zatorzu. W marcu tego roku podczas debaty „Elbląg dla młodych” młodzież wskazała pogimnazjalny budynek jako dobre miejsce, w którym mogliby się spotykać i prowadzić swoje aktywności.

- Umowa dzierżawy została zawarta na czas nieokreślony. Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego, umowa dzierżawy uwzględnia przesłanki jej ewentualnego rozwiązania, jednak obecnie elbląski samorząd nie prowadzi żadnych działań zmierzających do rozwiązania umowy z PSONI. Termin rozpoczęcia działalności jest uzależniony od dostosowania nieruchomości do potrzeb osób z niepełnosprawnością przez stowarzyszenie. Wiemy, że PSONI ubiega się o środki zewnętrzne, aby przeprowadzić konieczny remont. Szczegółowych informacji w tej sprawie mogą udzielić Państwu władze stowarzyszenia – poinformowała nas Adrianna Kuzko z zespołu prasowego biura prezydenta.

- Stowarzyszenie nie rozpoczęło jeszcze statutowej działalności ze względu na prace remontowe, jakie muszą tam zostać wykonane, a których koszt w tym momencie przekracza możliwości finansowe zarówno nasze, jak i samorządu. Najwyższe koszty to wymiana węzła ciepłowniczego i instalacji grzewczej oraz wodno-kanalizacyjna. Przekazując nam lokal, żadna ze stron nie miała świadomości tego, jak duże prace będą do wykonania; oczywiście byliśmy, oglądaliśmy budynek, zapraszaliśmy do tego również zaprzyjaźnionych specjalistów, jednak po przeprowadzonych już później ekspertyzach okazało się, że ich wymiar zdecydowanie przekroczył nasze wyobrażenia – wyjaśnia Beata Peplińska-Strehlau, przewodnicząca zarządu koła elbląskiego PSONI. - Biorąc w użytkowanie budynek, zakładaliśmy szybkie pozyskanie środków z Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur (FEWiM), jednak prace nad harmonogramami przedłużały się (program jest zaplanowany na lata 2021-2027, a dopiero teraz ruszają konkursy projektowe), a konkretne konkursy projektowe pojawiają się dopiero w IV kwartale tego roku (w grudniu). Od wiosny tego roku podjęliśmy w ścisłej współpracy z miastem intensywne działania mające na celu pozyskanie środków unijnych w ramach FEWiM na remont, adaptację i modernizację budynku.

 

Co ma powstać?

W wielkim skrócie: działania dla osób z niepełnosprawnościami oraz lokalnej społeczności. A bardziej szczegółowo: Centrum Aktywności Lokalnej mającej być miejscem integrującym lokalną społeczność: osoby starsze, rodzice z małymi dziećmi, młodzież oraz osoby z niepełnosprawnościami. W CAL przewidziano miejsce na aktywność artystyczną oraz pracownie przeznaczone do prowadzenia Terapii Zajęciowej (z przeznaczeniem do prowadzenia rehabilitacji społecznej i zawodowej dla dorosłych Osób z Niepełnosprawnościami.

Drugą „instytucją” ma być Niepubliczna Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy przeznaczona dla absolwentów Szkoły Podstawowej z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami.

Na poddaszu mają znaleźć się mieszkania wspomagane/treningowe oraz administracja. Piwnice zostaną wykorzystane na magazyny. - Chcemy uruchomić działalność jak najszybciej będzie to możliwe, nawet w opcji uruchomienia części budynku – deklaruje przewodnicząca zarządu.

 

Pieniądze potrzebne od zaraz

Koszty dostosowania budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami szacuje się na minimum kilkanaście milionów złotych. Takie koszty wynikają m.in. z konieczności wybudowania odpowiedniej liczby łazienek dostosowanych do użytkowników z niepełnosprawnością sprzężoną, wind spełniających wymagania sanitarne i przeciwpożarowe.

Stowarzyszenie uruchomiło zbiórkę publiczną, na której zbiera pieniądze na ten cel. Do tej pory prowadzono prace remontowe na parterze budynku (zdejmowanie zalanych podłóg - parkiet, zdzieranie sufitu, który znajdował się pod parkietem), obsadzono teren zielony krzewami. PSONI otrzymało też w formie darowizny meble oraz 264 m kw. glazury i terakoty do łazienek. Nawiązano współpracę z architektem oraz opracowano koncepcję zagospodarowania budynku.

- Priorytetem jest węzeł ciepłowniczy i instalacja wodno-kanalizacyjna oraz budowa szybów windowych dostosowanego do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Zakres prac, jaki mogliśmy wykonać własnym sumptem, zrealizowaliśmy. Oczywiście na bieżąco dbamy o teren zielony oraz o utrzymanie budynku, pozyskujemy sprzęt, który posłuży do wyposażenia planowanych sal i pracowni – mówi przewodnicząca zarządu PSONI.

Z uzyskanej przez stowarzyszenie ekspertyzy Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej wynika, że stan węzła cieplnego w budynku jest bardzo zły. Koszt nowego to ok. pół mln zł, nie licząc kosztów instalacji wewnętrznej. PSONI wystąpiło też o podłączenie do budynku wszystkich mediów.

- Nasze Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i jako organizacja pożytku publicznego finansowane jest ze środków publicznych oraz projektów. Pozyskane środki są „znaczone” i mogą być wykorzystane wyłącznie na określony, zgodny z dotacją czy projektem cel. Niestety nie są to środki na inwestycje, w szczególności tak kosztowne – wyjaśnia Beata Peplińska-Strehlau. - Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowania się do napisania projektu zakładającego dostosowanie budynku do prowadzenia powyższej działalności zarówno w aspekcie naszej statutowej działalności, jak i potrzeb zdiagnozowanych przez miasto (np. podczas konsultacji społecznych). Kubatura budynku nie pozwala na remont/modernizację w całości, w związku z czym poszukujemy różnych źródeł finansowania i jesteśmy otwarci na współpracę z podmiotami chcącymi nas wesprzeć w tych działaniach.

 

Wyżej wspomnianą zbiórkę publiczną można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto 75 1240 1226 1111 0010 0491 7800 z dopiskiem w tytule: zbiórka "PSONIolotem na Lotniczą 12". Numer zbiórki 2022/5232/OR .

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Kogo to obchodzi???
(2024.10.14)
i te worki na wejsciu, moze wypadaloby to jakos posprzatac ?
(2024.10.14)
Deweloper powinien dostać grunt za darmo, a w miejscu wybudować tanie (15k zl/m) apartamenty z widokiem na drugi blok. Oczywiście 12 miejsc parkingowych + komórka lokatorska 0.7 mkw za 20 tys zł brutto. Mamy deficyt mieszkań... więcej umiera nas niż się rodzi, ale deficytu mamy xD ludzie.... xD
Deweloperek chce na Ferrari (2024.10.14)
Portelik nie blokuje komentarzy? Cenzura ustala?
(2024.10.14)

info

3  
  4
a co na to Pan Missan?
(2024.10.14)

info

10  
  4
Zrzutki są już niemodne i mało miarodajne. Nikt nie chce lub nie ma już pieniędzy w uśmiechniętej Polsce.
(2024.10.14)

info

19  
  9
Normalnych ludzi
(2024.10.14)
Do miasta płyną miliony to co za problem.
(2024.10.14)

info

9  
  3
Dlaczego ludzie mają płacić? To obowiązek władz Elbląga. Przestańcie ściągać od biednych ludzi pieniądze. Z każdej strony: DAJ. A kto mnie pomoże? Poważnie choruję.
B (2024.10.14)

info

21  
  5
przeciez nissan w kampani obiecywał że to dobry czas dla elblaga bo donek rzadzi w polin a w elblagu skompromitowana ekipa peło wiec miliardy beda plynac na rozwoj miasta i budowe portu. donek mial przywiezc miliardy euro z KPO ktore blokowali niemcy. Czy cos jednak sie w tym temacie zmieniło? kłamali?
kuglarze z PO (2024.10.14)