Dawno temu w Elblągu... utonął starszy mężczyzna

12
14.09.2024
Dawno temu w Elblągu... utonął starszy mężczyzna
Związek gimnastyczny planuje w niedzielę, 15 września jednodniową wycieczkę przez Pomorską Wieś (niem. Pomehrendorf), Zalesie (niem. Schönmoor), Warszewo (niem. Judendorf) do Młynar (niem. Mühlhausen). Wymarsz zaplanowano na godz. 6.30 spod budynku sądu. Po południu o godz. 17.55 wycieczka powróci pociągiem z Młynar do Elbląga - pisała prasa w 1901 r.

Wizyta Cesarzowej, następcy tronu i cesarskich dzieci na naszej ziemi

Na temat pobytu Cesarzowej i cesarskich dzieci w Kadynach (niem. Cadinen) otrzymaliÅ›my takie oto informacje: Obiad, który podano wczoraj w wÄ…skim gronie, byÅ‚ bardzo prosty. Zaserwowano pieÅ› z kurczaka na parze ze strÄ…czkami, comber sarni, skórki ze Å›wieżych brzoskwiÅ„ i owoce. Po poobiednim Å›nie księżniczka i książę bawili siÄ™ znów w ogrodzie i cieszyli siÄ™ wspaniale wyglÄ…dajÄ…cym parkiem, który przywdziaÅ‚ już szaty jesieni. OkoÅ‚o godziny 17 zaczÄ™to przygotowywać siÄ™ do przyjÄ™cia Cesarzowej i nastÄ™pcy tronu*. Cesarskie dzieci wraz kilkoma damami i panami dworu udaÅ‚y siÄ™ o godz. 16.30 na stacjÄ™ Kadyny, gdzie o godz. 17.45 przybyÅ‚ pociÄ…g dworski wraz z CesarzowÄ… i nastÄ™pcÄ… tronu. Ten ostatni zwiedziÅ‚ jeszcze tego samego dnia wieczorem kadyÅ„skÄ… cegielniÄ™. Po godz. 20.30 opuÅ›ciÅ‚ on specjalnym pociÄ…giem kolei nadzalewowej Kadyny i przybyÅ‚ o godz. 21.45 do ElblÄ…ga. PociÄ…giem zawiadowali panowie dyrektor Lucht z Królewca (niem. Königsberg) i zarzÄ…dca kolei Eschment z ElblÄ…ga. Dość spora liczba ludzi zebraÅ‚a siÄ™ na elblÄ…skim dworcu kolei nadzalewowej. Jednak tylko nielicznym gapiom czekajÄ…cym na przyjazd pociÄ…gu udaÅ‚o siÄ™ wypatrzyć nastÄ™pcÄ™ tronu, ponieważ pociÄ…g siÄ™ nie zatrzymaÅ‚, a pojechaÅ‚ dalej na stacjÄ™ kolei paÅ„stwowych. […] Wkrótce po tym nastÄ™pca tronu w towarzystwie barona von Mirbacha i puÅ‚kownika von Pritzelwitza wysiadÅ‚ z pociÄ…gu, otrzymaÅ‚ wiadomość od zarzÄ…dcy kolei i zostaÅ‚ powitany przez zebranÄ… publikÄ™ gromkimi okrzykami „hura”. NastÄ™pca tronu podziÄ™kowaÅ‚ wielokrotnie z poważnym wyrazem twarzy wojskowym pozdrowieniem. UdaÅ‚ siÄ™ nastÄ™pnie do pociÄ…gu D podstawionym na tym peronie, w którym przygotowano dla niego dwa wagony salonowe. Po obu stronach szli z nim jego towarzysze. NastÄ™pca tronu miaÅ‚ na sobie mundur piechoty. WyglÄ…daÅ‚ w nim wyjÄ…tkowo przystojnie. Wyraz jego twarzy przypominaÅ‚ twarz Cesarza, miaÅ‚ szczupÅ‚Ä… figurÄ™, a we wzroÅ›cie przeÅ›cignÄ…Å‚ on już na pewno swojego ojca. NastÄ™pca tronu rozmawiaÅ‚ żywo ze swoimi towarzyszami i jak tylko pociÄ…g nadjechaÅ‚, wsiadÅ‚ do przygotowanego wagonu. NastÄ™pnie zdjÄ…Å‚ pÅ‚aszcz i czapkÄ™ i zajÄ…Å‚ miejsce w fotelu […]. Gdy pociÄ…g ruszyÅ‚, rozbrzmiaÅ‚y znów żywe okrzyki „hura”. NastÄ™pca tronu pojawiÅ‚ siÄ™ w oknie i podziÄ™kowaÅ‚, kÅ‚aniajÄ…c siÄ™ wielokrotnie (AZ, Å›roda, 11.09.1901 r.).

*Wilhelm von Preußen, niem. Friedrich Wilhelm Victor August Ernst von Hohenzollern (ur. 6 maja 1882 w Poczdamie, zm. 20 lipca 1951 w Hechingen) – ostatni nastÄ™pca tronu (Kronprinz) Prus i Niemiec, syn cesarza Wilhelma II i Augusty Wiktorii ze Szlezwika-Holsztynu-Augustenburga - Wikipedia

 

Utonięcie w rzece Elbląg
   Starszy mężczyzna nazwiskiem Heier wskoczyÅ‚ dziÅ› po poÅ‚udniu okoÅ‚o godz. 15 do rzeki ElblÄ…g, w miejscu, gdzie parkujÄ… statki i utonÄ…Å‚. CiaÅ‚o wkrótce znaleziono i zostaÅ‚o wyÅ‚owione (AZ, czwartek, 12.09.1901 r.).

 

W Kadynach świętowano dziewiąte urodziny księżniczki Wiktorii Luizy

Z Kadyn otrzymaliÅ›my takÄ… oto wiadomość: DziÅ› w zamku obchodzone jest radosne Å›wiÄ™to. Jest to mianowicie Å›wiÄ™towanie urodzin księżniczki Wiktorii Luizy*, która dziÅ› koÅ„czy 9 lat. WczeÅ›nie o godz. 8 rano na podwórzu zamkowym pojawili siÄ™ uczniowie z Kadyn w swoich niedzielnych ubraniach, by pod kierunkiem swojego nauczyciela, pana Kehr zÅ‚ożyć jubilatce życzenia. Dzieci ustawiÅ‚y siÄ™ w szeregu i zaÅ›piewaÅ‚y najpierw choraÅ‚: „Wielki Boże, chwalimy CiÄ™”, a nastÄ™pnie piosenkÄ™: „Obudzeni ze sÅ‚odkich snów”. Cesarzowa rozdaÅ‚a potem dzieciom ciasto i maÅ‚e prezenty. O godz. 9 rano w parku oddano 9 wystrzałów, aby uczcić ten dzieÅ„. O godz. 15 rozpoczęła siÄ™ zabawa dla dzieci, podczas której dzieci z okolicy zostaÅ‚y poczÄ™stowane czekoladÄ… i kawÄ… (AZ, sobota, 14.09.1901 r.).

*Viktoria Luise Adelheid Mathilde Charlotte von Preußen (ur. 13 wrzeÅ›nia 1892 w Marmorpalais, Poczdam; zm. 11 grudnia 1980 w Hanowerze) – księżniczka Prus, księżna Hanoweru i Brunszwiku. Viktoria Luise byÅ‚a jedynÄ… córkÄ… i siódmym dzieckiem cesarza Wilhelma II Hohenzollerna i jego żony cesarzowej Augusty Wiktorii - Wikipedia.

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Ile portel dostaje od niemców kasy za tę proniemiecką propagandę? Polska dała wam wykształcenie, pracę, możliwości a wy sprzedajecie się za grosze?
Co za uparciuch wciąż komentuje te artykuły jako niemiecką propagandę. Akurat "stare" gazety i mapy to jedno z istotnych źródeł historycznych. Akurat w 1901 roku Elbląg należał do Królestwa Pruskiego będącego od 1872 roku częścią Cesarstwa Niemieckiego, które rozpadło się w 1918 roku. Po tym czasie powstała Republika Niemiecka zwana powszechnie Weimarską. Elbląg nadal był w granicach tego nowego państwa przekształconego w 1933 roku w Trzecią Rzeszę. A więc historia naszego miasta to także tamte lata i warto dowiedzieć się co wtedy działo się w mieście i jak żyli jego ówcześni mieszkańcy. Ta zwyczajna, regionalna gazeta daje odpowiedzi na powyższe pytania. Nie ma w tym żadnej propagandy ot po prostu to zwykłe życie ludzi. Przy okazji mamy historyczne informacje o zainteresowaniach mieszkańców i ich codziennych problemach. Jeśli komuś to się źle kojarzy to jest to już jego problem, ale nie można przeszkadzać innym, którzy interesują się dziejami Elbląga w całym okresie jego istnienia.
NIEmieckie czasy (2024.09.14)
"Jak nima bramy, to wchodzą.. amy" (Popiołek), więc "Moja mowa będzie krótka - spadaj z tego ogródka" (Bronek Talar). "Mówi ci to coś" (Jasiński) - z serialu Dom.
(2024.09.14)

info

1  
  1
Ten od poniemieckiej propagandy to pewnie jakiÅ› sfrustrowany PiSowski trol.
(2024.09.14)

info

10  
  11
Do 'typa" pierwszego komentarza. Właściwym miejscem żeby się wypróżnić, aby sobie ulżyć - jest kibel. Tylko spuść wodę.
(2024.09.14)

info

9  
  1
Związek Gimnastyczny w Elblągu - Elbinger Turn-Vereins został założony 15.09.1859 roku, zaś ówczesny budynek Królewskiego Sądu Krajowego oraz Powiatowego - Koniglische Land und Amtsgericht, który podlegał Wyższemu Sądowi Krajowemu w Kwidzynie, powstał w 1858 roku przy obecnej ul.1 Maja (foto), a następnie w latach 1912-1914 został rozbudowany o obecnie istniejący okazały gmach. Po wojnie przez długie lata stał w ruinie i dopiero w latach 70-tych na jego miejscu został zbudowany Wielobranżowy Spółdzielczy Dom Usług (po schodkach). Ps. to była niezła wycieczka - około 25 km. marszu !
Elek (2024.09.14)

info

2  
  3
Dawno temu w Elbingu. Skoro jest taka stopka to i w tytule być powinno. Wtedy jest bardzo dobrze a tak jest jak jest.
(2024.09.14)

info

4  
  3
Mimo historycznej przynależności Elbląga najpierw do Prus, a potem do Niemiec w Polsce zawsze obowiązywała nazwa Elbląg. Jako Elbing nazwa istniała jedynie w dokumentach niemieckich, jednocześnie posługiwały się wtedy tym nazewnictwem inne państwa Europy. Polacy zawsze wtedy mówili o Elblągu. Stąd w stopce artykułu dawno temu w Elblągu nazwa miasta jest właściwa. Jednocześnie w USA jest kilka miejscowości, w tym o statusie miasta, które noszą nazwę Elbing.
Oporowy (2024.09.14)

info

0  
  5
współczuję ci
katon (2024.09.14)
Ostatnio sie utopil, znaleziono zwloki na "cieplej wodzie" w stanie rozkladu, robale go kosumowaly
(2024.09.14)

info

0  
  2