„Znaleziskami” na całym terenie działania saperów (powiaty elbląski, braniewski oraz bartoszycki) były przede wszystkim granaty moździerzowe, pociski artyleryjskie, bomby, miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne. Wszystko to pozostałości drugiej wojny światowej. Znajdowane często w miejscach trudno dostępnych, zabagnionych. A wojenne pozostałości mogą w każdej chwili wybuchnąć. Konieczne jest więc nakładanie specjalistycznych kombinezonów. O fachowości braniewskich saperów świadczy jednak to, że w całym ubiegłym roku, ani razu nie przeżywali oni jakiejś niebezpiecznej sytuacji. Bo jak zapewniał dowódca saperów z Braniewa, starszy chorąży sztabowy Sebastian Graczyk, jego podopieczni do każdego znaleziska podchodzą unikając zgubnej rutyny. Takie znalezisko to zawsze może być coś innego i zarazem groźnego. Braniewscy saperzy mają także do dyspozycji specjalny pojazd z pojemnikiem przeciwwybuchowym, w którym można przewozić niewypały i niewybuchy.
Mieszkańcy Braniewa przeżyli chwilę grozy nieco ponad rok temu. W środku miasta, w przepływającej przez miasto Pasłęce, odnaleziono przypadkiem niemiecką bombę lotniczą ważącą ponad 250 kg. Na czas prowadzenia działań, związanych z wydobyciem bomby zarządzono ewakuację mieszkańców z okolicznych bloków. Wstrzymano także ruch pieszych i samochodów w okolicy. Po około dwóch godzinach działań braniewscy saperzy, przy pomocy grupy nurków-minerów z Gdyni, wydobyli bombę. Niebezpieczne znalezisko przetransportowano na poligon w Orzyszu, gdzie zostało zdetonowane. „Utylizacja” mniejszych niewybuchów i niewypałów odbywa się na specjalnym placu poligonowym nieopodal Braniewa.
Na koniec konferencji zastępca dowódcy patrolu saperskiego młodszy chorąży Cezary Kowalczyk zażartował sobie, że jednak saper ma prawo do trzech błędów:
- Na początek gdy wybiera fach saperski, potem gdy się żeni, a dopiero na koniec przychodzi to najgorsze zagrożenie – podkreślał żołnierz.
Już poważnie, Kowalczyk przypomniał, że ich praca jest coraz bardziej uzależniona od zaawansowanych urządzeń technicznych. Saper, wedle niego, może się niebawem zmienić w operatora robotów wynajdujących niewybuchy.
Konferencję zakończył pokaz praktycznych działań braniewskich saperów.