Ślimacza Górka nie dla wszystkich wózkowiczów

44
20.09.2023
Ślimacza Górka nie dla wszystkich wózkowiczów
Pan Przemek nie był w stanie wjechać na wózku pod górę (fot.Mikołaj Sobczak)
Na szczycie tzw. „Góry Ślimaka” zamontowano miedzianą kopułę, pod którą znajduje się miejsce do wypoczynku. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich pod kopułę jednak nie wjadą. Dlaczego?

Ponad 5 milionów zł kosztowała rewitalizacja parku Planty. Jednym ze zrealizowanych zadań była renowacja tzw. "Ślimaczej Górki”. Na szczycie umiejscowiono miejsce do odpoczynku. Niestety, na Ślimaczą Górkę nie dotrą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Wejście z wózkiem dziecięcym też jest problematyczne.

- W parku Planty intencją naszą, jak i projektantów była jego rewitalizacja z zachowaniem specyfiki tej przestrzeni oraz tam gdzie to możliwe wprowadzenie (nieistniejących wcześniej) ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z obowiązującymi przepisami – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego elbląskiego ratusza.

Udogodnienia wprowadzono, ale zabrakło wprowadzenia możliwości wejścia na szczyt „Ślimaczej Górki” przez osoby poruszające się wózkach inwalidzkich oraz np. rodziców z dziećmi w wózkach.

- Inaczej wyglądała sytuacja dotycząca rewitalizacji samej groty. Z uwagi na specyfikę tego obiektu i jego położenie - jest on stosunkowo wysoki na tle płaskiego parku i w dodatku położony na wzniesieniu – zdecydowano o odnowieniu górki i pozostawieniu samych schodów. Sama potoczna nazwa „ślimacza górka” oznacza, że prowadzą na nią strome i mocno zawinięte schody. To właśnie w takim przypadku jak ten, nie jest możliwe zapewnienie stuprocentowej dostępności lub jest ono bardzo trudne – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.

Ślimacza Górka nie dla wszystkich wózkowiczów
fot. Mikołaj Sobczak

„Przyjęto, że ze względu na uwarunkowania historyczne i terenowe projekt parku Planty spełni poziom podstawowy, tj: poziom podstawowy (mini) jest skoncentrowany wokół realizacji obowiązków związanych z zapewnianiem dostępności wynikających z przepisów prawa, projektowania uniwersalnego, dobrych praktyk i wytycznych w obszarze dostępności w terenach publicznych ( w tym wypadku parku i skweru z fontanną)” - możemy przeczytać w notatce architekt Ewy Brach pt. „Dostępność parku Planty dla osób z niepełnosprawnościami” z 20 lipca tego roku. Architektka wyjaśnia tam podstawowe kwestie dotyczące modernizacji parku z perspektywy osób z różnymi niepełnosprawnościami.

W trakcie planowania modernizacji była poruszona kwestia możliwości budowy rampy prowadzącej na szczyt „Ślimaczej Górki”. Skończyło się jednak na wizualizacji. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że rampa zdominowałaby krajobraz parku.

- Wprawdzie było możliwe wybudowanie specjalnego podjazdu dla osób z niepełnosprawnością ruchową, jednak musiałby to być podjazd zaczynający się dużo wcześniej przed grotą, zapewniający odpowiednie nachylenie tak, by nie sprawiał problemów z podjazdem. Jak podkreślił projektant: „realizacja na stoku rampy wjazdowej na taras wymagałaby konstrukcji ziemnej lub stalowej o długości 42 mb wykluczającej ślizgi i degradującej kwaterę ogrodową” – informuje Łukasz Mierzejewski.

Próbowaliśmy dzisiaj pomóc panu Przemkowi wjechać wózkiem na pierwszy taras Ślimaczej Górki. Już po chwili musieliśmy się poddać, bo rozstaw podjazdu jest zbyt szeroki dla tego typu wózka, jaki porusza się pan Przemek. Z obawy o jego bezpieczeństwo nie wepchnęliśmy wózka pod górę.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
co tam ślimacza góra
wredny_typ (2023.09.20)

info

2  
  10
Dla jednej osoby się nie kalkuluje...
(2023.09.20)
Nie tylko ślimacza górka. Do tej pory nie było problemu. Urzędniki zatwierdzały sobie co im się podobało bez względu na możliwości korzystania z podjazdów przez niepełnosprawnych. Czyżby w elbląskich mediach zmieniło się podejście do niepełnosprawnych ruchowo poruszających się na wózkach ? Jak to mówią, lepiej późno niż wcale.
(2023.09.20)

info

19  
  7
Jak w dzisiejszych czasach w ktorych tak rzekomo wspomaga się ludzi niepelnosprawnych można nie przewidzielć ich potrzeb i możliwości ruchowych??? To juz obowiązkowy element kazdej inwestycji, przynajmniej powinien być obowiązkowy!
(2023.09.20)
Ok no ale wjazd na szczyt nie jest też potrzebą pierwszorzędną. Są alejki, ławeczki. Osoby z niepełnosprawnościami muszą się pogodzić z pewnymi niedogodnościami. Ja mam niesprawną nogę i pogodziłem się z faktem że Zawrat czy Kościelec czy inne długie spacery już nie dla mnie.
(2023.09.20)

info

58  
  9
Kogo co dziwi? To nie wiedzieliście, że tam pracują odklejeni od rzeczywistości? Spójrzcie na parking jakimi samochodami jerzdzą co?
Fan_Gargamela_z_PO (2023.09.20)
To niech im ktoś pomoże i po problemie. Ludzie nie wpadnijcie w paranoję!
(2023.09.20)
@Fan_Gargamela_z_PO - PIS by zrobił lepiej - a jakie wypłaty by były, hoho
(2023.09.20)
@Fan_Gargamela_z_PO - a ile samochodów pilnuje tego paranoika?
(2023.09.20)
Jacy tu bystrzy, obyś jeden z drugim mial szczęście i nie zasiąść na wózku!
(2023.09.20)