Libacje na skwerku po elbląsku

67
10.08.2022
Libacje na skwerku po elbląsku
Fot. nadesłana
Lato w mieście. Upalne dni skłaniają do szukania możliwości rekreacji na świeżym powietrzu. Jak twierdzi jedna z naszych Czytelniczek, nie wszyscy tę rekreację uskuteczniają w sposób dozwolony. W skrócie: chodzi jej o zakrapiane spotkania na ławeczkach niedaleko jej miejsca zamieszkania.

Zanim o konkretnym problemie naszej Czytelniczki dotyczącym ulic Oboźnej i Związku Jaszczurczego, wejdźmy nieco w klimat i sięgnijmy do historii. Problemy z piciem w miejscach niedozwolonych to obrazek często spotykany, latem powszechny w miastach, a jednocześnie trudny do wyeliminowania. Wkrótce, 21 sierpnia, minie kolejna rocznica słynnego tekstu Gazety Wrocławskiej o poetycko brzmiącym tytule "Libacja na skwerku". Przytoczymy tu cały tekst z 2010 roku.

"Policjanci dostali dzisiaj zgłoszenie, że na skwerku w jednym z wrocławskich parków grupka mężczyzn pije alkohol. Gdy funkcjonariusze przyjechali na miejsce okazało się, że nikogo tam nie ma" - brzmiał słynny wpis na stronie.

Wracamy do teraźniejszości i odwiedzamy Bydgoszcz. Na stronie Radia Tok FM ukazał się niedawno artykuł o tym mieście. Też poetycki: "Piją, palą i hałasują, a mieszkańcy się denerwują". Mowa o młodzieży, która do późnej nocy zajmuje się tytułowymi aktywnościami. Jak pisze dla portalu Agnieszka Wynarska, na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa to jedna z najczęściej zgłaszanych spraw. W ostatnim czasie w zaprzyjaźnionym z Toruniem mieście policjanci wylegitymowali przy okazji takich interwencji 100 osób, nałożyli 21 mandatów i stosowali liczne upomnienia w miejscach wszelkich "libacji na skwerkach" itp.

Niechaj to mieszkańcy miast innych poznają, elblążanie nie gęsi i swe skwerki mają. Żeby była jasność: przybranie lekkiego tonu nie oznacza, że bagatelizujemy zgłaszany przez naszą Czytelniczkę problem. My (czyt. redakcja) takie letnie posiadówki alkoholowe często obserwujemy na 1 Maja, ich uczestnicy często zagadują przechodniów o tzw. poratowanie pieniędzmi na alkohol ("powiem szczerze, do piwa mi brakuje"), na jedzenie czy o poczęstowanie papieroskiem. W tym tygodniu byliśmy też świadkami interwencji policji przy fontannie wobec "imprezowiczów".

Libacje na skwerku po elbląsku
graf. policji warmińsko-mazurskiej
Jednak wróćmy już do okolic ul. Oboźnej i Związku Jaszczurczego, gdzie picie alkoholu, śmiecenie, wandalizm i zaczepianie mieszkańców w okolicy monopolowego stały się solą w oku naszej Czytelniczki. Na te zjawiska, jak pisze ona w jednej z wiadomości, lokalsi "nie mają już siły".

- Mamy prośbę o wstawiennictwo u władz miasta, Zarządu Zieleni Miejskiej i policji w sprawie wyeliminowania spożywania alkoholu na ławeczkach rozmieszczonych wzdłuż ścieżki rowerowej przed nowym budynkiem na ulicy Oboźna 10 – pisze kobieta. Podkreśla, że codziennie, w rożnych godzinach uczestnicy posiadówek wyłudzają pieniądze od ludzi przychodzących do baru lub do sklepu i kupują alkohol. - Zachowują się skandalicznie, przeklinają, krzyczą i wyzywają. Niestety załatwiają też potrzeby fizjologiczne w krzakach. Często śpią na tych ławkach. Przy okazji warto też zwrócić uwagę na stan tych ławek. Bardzo prosimy o poruszenie tego tematu – pisze mieszkanka miasta. - Nie może być tak, że kilka osób terroryzuje cała dzielnicę – stwierdza. Wyraża też nadzieję, że policja częściej będzie tam przyjeżdżać, a ławki zostaną usunięte, "bo nie są potrzebne w tym miejscu". Z tym ostatnim można dyskutować, bo cóż złego w ławce, na której może zasiąść zarówno amator wyskokowych napojów z tendencją do śmiecenia czy wandalizmu, jak i strażak czy ratownik medyczny po ciężkim dniu pracy (według jednego z rankingów najbardziej poważane zawody wśród Polaków).

Zasięgnęliśmy języka u miejskich służb i spytaliśmy, jak przedstawiają się działania straży miejskiej i policji na terenie wskazanym przez naszą Czytelniczkę.

- Z analizy systemu e-mandat wynika, że w okresie od 1 stycznia do 8 sierpnia 2022 strażnicy miejscy podjęli 125 interwencji dotyczących wykroczeń: drogowych 112, osób bezdomnych 2,spożywania alkoholu oraz interwencji porządkowych 11. Ponadto kontrola ciągu rowerowo–pieszego jest zlecona patrolom jako zadanie stałe do realizacji w trakcie wykonywania codziennych czynności służbowych – odpowiedział nam Paweł Mazurek, naczelnik oddziału Straży Miejskiej w Elblągu.

- Od 1 lipca br. poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowano 6 zgłoszeń dot. zakłócania porządku i spożywania alkoholu w tym miejscu. Od początku br. interwencji na ulicach Oboźna/Jaszczurczego w związku z wyżej wymienionymi wykroczeniami było 22. Policjanci stosowali mandaty karne, zdarzały się doprowadzenia do wytrzeźwienia. W dalszym ciągu będziemy tam kierować patrole i reagować na zgłoszenia. Poinformujemy również Urząd Miejski o stanie wskazanej tam infrastruktury - napisał Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP Elbląg.

Wczoraj (9 sierpnia) około południa my również wybraliśmy się w to miejsce. Zaśmiecony na zdjęciach Czytelniczki teren był już uporządkowany, na osoby spożywające alkohol się nie natknęliśmy (pod tekstem zdjęcie z naszych odwiedzin na miejscu, fot. Mikołaj Sobczak).

Opisać problem to jedno, a co jeszcze można zrobić? W tym tekście raz i drugi przewinęła się kwestia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To jeden ze sposobów wskazania służbom miejsc, w których w ten czy inny sposób "źle się dzieje". W przypadkach pilnych nadal należy oczywiście wzywać policję telefonicznie. Jest też aplikacja "Moja Komenda", która ułatwia szybki kontakt z dzielnicowym. Elbląska policja szerzej informuje o tych możliwościach tutaj.

 

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
W parku Planty w nocy to się dopiero dzieje. Libacje, krzyki, przemoc. Mieszkam tam ponad 30 lat, ale takiej patologii i niebezpieczeństwa dla mieszkańców nigdy tu nie było. Tylko najgorsze myśli się nasuwają, co bym zrobiła tej swołoczy
(2022.08.10)
Elbląg nie jest czystym miastem. Niemal na każdej ulicy są rozbite szkła po butelce od wódki albo piwa na chodniku. Strach rowerem jeździć, żeby dętki nie przebić
(2022.08.10)
"Przed nowym budynkiem" chociaż nie jestem z tych okolic już jakaś familia kupiła mieszkanie i wszyscy muszą chodzić jak w zegarku jak ona zechce a mieszka pewnie tam bardzo krótko zero szacunku dla takich konfidentów.
(2022.08.10)
Zapraszam na ulicę Różaną 4-6 i 7-9 pomiędzy dwoma blokami na ławkach często przesiadują amatorzy procentów no i zachodzi tu młodzież mająca wakacje też piją i drą się na całą noc zakłócając ciszę nocną. Zapraszam policję do częstszego patrolowania tej okolicy
Yaro (2022.08.10)
A ja zapraszam na Traugutta przy rondzie z Nowowiejska na tzw. Pekin. Tam to dopiero łoją pod domami. Całe rodziny patusów mają biesiady do nocy.
(2022.08.10)
Że ktos pije piwko pod chmurką to od razu libacja??? Żenada ten artykuł
(2022.08.10)
Tam zawsze były libacje pełno dziadostwa tam mieszka i alkoholików !!! Policja powinna coś z tym zrobić !!!!
Tępić dziadostwo (2022.08.10)

info

44  
  4
Zapraszam do Parku Planty: śmierdzi, ludzkie odchody umilają widoki, pijani menele i agresywne menelki. Naprawdę strach chodzić alejkami za dnia, wieczorem to bardzo niebezpieczne. Kiedyś bez żadnych obaw wyprowadzałam psa. Teraz to niemożliwe. Sąsiedzi spacerują razem, żeby uniknąć zagrożenia. Służby w niemocy
(2022.08.10)

info

51  
  2
"Mamy prośbę o wstawiennictwo u władz miasta, Zarządu Zieleni Miejskiej"... Wy o żadne wstawiennictwo nie proście. Pisuariaty prosiły o wstawiennictwo w sprawie energi ale ta wasza Marysia nie specjalnie wysłuchała
Ha ha ha (2022.08.10)

info

11  
  23
wyborcza katopisowska na wakacjach...
(2022.08.10)