Na ostatnim przystanku z autobusu wysiadamy

23
23.09.2021
Na ostatnim przystanku z autobusu wysiadamy
Niektórzy pasażerowie chcieliby wysiadać na pierwszym przystanku (fot. Michał Skroboszewski)
Kiedy autobus zatrzymuje się na przystanku końcowym, pasażerowie muszą wysiąść z pojazdu. Niektórzy pasażerowie chcieliby jednak pojechać dalej, do przystanku rozpoczynającego kurs „w drugą stronę“. - Taki problem występuje także na innych przystankach końcowych, może uda się to zmienić, by pomóc pasażerom - zapytał nas jeden z kierowców miejskich autobusów. Co na to Zarząd Komunikacji Miejskiej?

Co się dzieje, gdy autobus miejski dojeżdża do przystanku końcowego? - Zgodnie z przepisami wszyscy pasażerowie muszą wysiąść z pojazdu. Podczas przejazdu z przystanku końcowego na przystanek początkowy w autobusie może być tylko kierowca - mówi nam nasz czytelnik, z zawodu kierowca autobusu w jednej z jednej firm obsługujących połączenia autobusowe w Elblągu.

Jak takie rozwiązanie wpływa na komfort mieszkańców? Spójrzmy na linię autobusową nr 12 kursującą na trasie Warszawska (stacja benzynowa) - pętla przy al. Odrodzenia. Na przystanku końcowym przy ul. Warszawskiej wszyscy pasażerowie wysiadają.

- Zgłaszają się do mnie pasażerowie, którzy chcieliby przejechać do przystanku początkowego, który znajduje się po przeciwnej stronie ulicy. Swoją decyzję motywują różnie: podczas „złej pogody“ chcieliby w pojeździe przejechać na drugą stronę ulicy, ponieważ ich punktem docelowym jest Rodzinny Ogród Działkowy, mają problemy z poruszaniem się, a do przejścia dla pieszych jest ich zdaniem za daleko - wyjaśnia kierowca.

Kierowca zwrócił uwagę, że taki problem występuje także na innych przystankach końcowych i początkowych w Elblągu. Jego zdaniem rozwiązaniem byłaby likwidacja oznaczenia przystanek końcowy i początkowy, tak aby pasażerowie nie musieli wysiadać z autobusu.

- W tym konkretnym przypadku, przejazd od ostatniego do pierwszego przystanku już na następnym kursie jest przejazdem technicznym. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, taki przejazd powinien odbywać się bez obecności pasażerów w pojeździe. Także ze względów technicznych, przystanek początkowy powinien znajdować się w innym miejscu niż przystanek początkowy na kolejnym kursie - informuje Michał Górecki, kierownik Działu Zarządzania Komunikacją w elbląskim ZKM.

Z tej informacji wynika, że pasażerowie nie mają co liczyć na zmianę w tym zakresie.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ten rozkład jazdy do luftu.
(2021.09.23)

info

44  
  3
16stka też tak ma z ludźmi którzy z miasta jadą na osiedle do Gronowa górnego
Hiko (2021.09.23)

info

20  
  2
ODDawac linie 11 Q, wy z zkm
Olaolq (2021.09.23)

info

44  
  2
W UK jak jeździłem to wyglądało następująco; komunikat mówił nazwę przystanku i ogłaszał, ze to OSTATNI przystanek. Ktoś nie chciał wysiadać? Policja i do widzenia. Sam wychodził bez dyskusji. Trzeba krótko.
(2021.09.23)

info

23  
  16
się nie podoba to nissanem jeździć. .. Z banera do ratusza, ulgowy.
zenobiusz (2021.09.23)

info

8  
  8
A konkretnie jakie to przepisy zabraniają, żeby te przystanki (tzn. początkowy i końcowy)nie mogłyby być w jednym miejscu? I jakie stanowi to zagrożenie? Konkretnie proszę a nie wymijająco.
Kachna (2021.09.23)
Ale w Elblągu się dzieje skoro piszą już o takich problemach mieszkańców tej prężnie rozwijającej się metropolii :D
PapaSmurf (2021.09.23)

info

11  
  4
Zlikwidować ZKM i nie będzie problemu z komunikacją miejską w Elblągu.
(2021.09.23)

info

31  
  7
14 na nowodworskiej tak samo.
Ejanusz (2021.09.23)

info

12  
  1
A kierowca 12 który jest często kierowcą tej że Lini pali papierochy w autobusie na ulicy warszawskiej na pętli tak jak by to był jego autobus w zimne dni on sobie siedzi i smrodzi w autobusie a reszta marznie na przystanku. Palenie papierosów jest też nie dozwolone gość przecież jest w pracy i to nie w swoim autobusie. Po wypaleniu papierocha cały autobus śmierdzi.
Od pętli do pętli (2021.09.23)