Wegetarianin tylko pod przymusem (Opowieści z lasu, odc. 281)

16
01.08.2021
Wegetarianin tylko pod przymusem (Opowieści z lasu, odc. 281)
Fot. pixabay.com
Nasz dzisiejszy bohater występuje w dwóch podgatunkach: jako jeż zachodnioeuropejski lub wschodnioeuropejski. Zapraszamy na spotkanie z sympatycznym ssakiem.

Jeż zachodnioeuropejski ma ciemną, brunatną plamę na środku piersi, jego wschodniego krewniaka cechuje z kolei białawy spód ciała, o czym czytamy na ekologia.pl.

- Długość ciała tego gatunku wynosi ok. 26 cm, długość ogona 2 -4 cm, masa ciała 0,6 -1,2 kg. Grzbiet, boki ciała i wierzch głowy pokryte są kolcami o długości 2 -3 cm. Środkowa ich część ma barwę brązową, a podstawa i koniec są żółte – podaje strona. Zwierzę ma lekko wydłużony i ostro zakończony pysk, niewielkie uszy. Może zwinąć się w kulę i stroszyć kolce dzięki podskórnemu mięśniowi okrężnemu.

Występowanie obu podgatunków wyznacza Odra. Spotkamy go w całej Europie i w strefie umiarkowanej Azji, o czym również informuje ekologia.pl.

W menu jeża znajdują się owady i drobne kręgowce, nie pogardzi też dżdżownicą, ślimakiem albo... padliną. Portal podaje, że gdy naprawdę zgłodnieje, to wybierze też wegetariańskie przysmaki. To jednak ostateczność, na pewno nie spotkamy go – jak na obrazkach – niosącego na kolcach jabłka.

Właśnie trwa okres rozrodczy jeża europejskiego (maj-wrzesień). Ciąża trwa 6-8 tygodni.

- Rodzi się 3-8 nagich i ślepych młodych, które szybko pokrywają się miękkimi kolcami. Twarde i ostre kolce pojawiają się dopiero w 6 tygodniu życia – czytamy na stronie. Ciekawostką jest to, że jeże europejskie wykazują dużą odporność na jady zwierzęce i bakteryjne. Ich problemem jest natomiast słabość do zurbanizowanych terenów, przez co często giną na drogach. Ssak zamieszkuje skraje lasów, parki, ogrody – ceni sobie miejsca pełne drzew, krzewów i innej roślinności.

Jak czytamy na portalu medianauka.pl, jeż zachodni to największy jeż występujący w kraju. Zwijanie się w kolczastą kulkę (na ciele ma do 7000 kolców!) to jego odpowiedź na zagrożenia. Jeż europejski jest w Polsce gatunkiem chronionym. Jest aktywny zarówno w dzień, jak i w nocy (chyba, że odbywa właśnie mniej więcej półroczny sen zimowy). Dokąd tupta nocą jeż? Może podpowiedzą coś w tej sprawie Czytelnicy Opowieści z lasu...

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dokąd tupta nocą jeż. .🦔 🙂
(2021.08.01)

info

9  
  0
Mięsny jeż, mięsny jeż ty go zjesz. .. .
(2021.08.01)

info

3  
  1
Kiedyś wziąłem do domu jeża. Słodziutki zwierzak, ale nie polecam. Masa pcheł i dużo syfu na podłodze robi.
kkkkkk1 (2021.08.01)
Nie cierpię wegetarian
Maruda1 (2021.08.01)
2 gatunki ten za pis i ten za peło
(2021.08.01)
Jeż szczególnie dobrze czułby się w blokach mieszkalnych, gdyż on sobie lubi tuptać nocą, a mieszkańcy tychże uwielbiają nocami głośno słuchać muzyki. Więc jako zwolennicy głośnego nocnego życia stworzyliby interesujący nowy rodzaj osobników hałaśników pospolitych.
Jerzyk Jeżyk. (2021.08.01)

info

5  
  1
@kkkkkk1 - to nie jest zwierzę domowe, nie da rady oswoić
(2021.08.01)
ty to pisiur
(2021.08.01)
taki bardziej sęp nie jeż, jak ty pisiurku
(2021.08.01)
omiń jeża tak jak omijasz dziurę w jezdni! nie rozJEŻdzaj!
ASF (2021.08.01)

info

13  
  0