- Pandemia na świecie niestety się jeszcze nie zakończyła – mówił premier, powołując się m. in. na sytuację w Wielkiej Brytanii. - Bardzo proszę wszystkich o przestrzeganie obostrzeń, które obowiązują – podkreślał Morawiecki i zachęcał do szczepienia się.
- Cały czas monitorujemy sytuację epidemiczną – mówił minister Adam Niedzielski. Dodał, że luzowanie obostrzeń w kraju nie wiąże się w tej chwili ze wzrostem liczby zakażeń. - Zeszliśmy do poziomu poniżej 400 przypadków dziennie w ciągu ostatniego tygodnia – komentował sytuację w kraju Niedzielski.
Co się zmieni w najbliższym czasie?
Stadion Narodowy w najbliższych dniach zostanie otwarty jako strefa kibica z zachowaniem dyscypliny sanitarnej w związku z Euro 2020.
Od 13 czerwca zostaną otwarte strefy gastronomiczne w kinach, teatrach i innych instytucjach kultury, a także na koncertach. W kościołach zwiększony zostanie limit wiernych – do 50 proc. maksymalnego obłożenia.
Od 26 czerwca zmienia się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni od zakończenia szczepienia.
Także od 26 czerwca:
„- Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
- Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
- Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
- Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
- Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
- Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia" – podaje strona rządowa.
Inne zasady związane z obostrzeniami nie ulegają zmianie.
Warto zaznaczyć, że powyższe limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych. Dodatkowo w kraju można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, mające ułatwiajać podróże po krajach UE. Certyfikat mogą otrzymać osoby w pełni zaszczepione, osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 i ozdrowieńcy.
Podczas konferencji padło pytanie, kto może kontrolować, czy dana osoba jest zaszczepiona. Ma się to odbywać za pomocą specjalnej aplikacji odczytującej kody QR, którą organizatorzy wydarzeń będą wykorzystywać do potwierdzenia zaszczepienia.