Królewiecka o 17 ton lżejsza

16
19.08.2020
Z ul. Królewieckiej zniknęła estakada napowietrzna rur ciepłowniczych. W nocy z 18 na 19 sierpnia ciepłownicy dokonali demontażu charakterystycznej instalacji. Zobacz zdjęcia i film.

Podobne prace były w zeszłym miesiącu prowadzone przy ul. Legionów. Łącznie na ul. Legionów i Królewieckiej ma zostać wymienionych ok. 890 m. kanałowych sieci ciepłownicznych na sieci preizolowane. Termomodernizacji ma zostać poddanych 680 m sieci napowietrznych. Jaki jest cel takich prac? Chodzi o unowocześnienie sieci i ograniczenie strat ciepła podczas jego dystrybucji. Według podmiotów realizujących zadania, ma się to przyczynić również do poprawy wyglądu miasta. Dziś (19 sierpnia) 17-tonowej estakady na Królewieckiej już nie ma, wczoraj przed jej demontażem rozmawialiśmy z osobami odpowiedzialnymi za realizację tych prac.

- Jednym z elementów wykonawczych tego zadania jest likwidacja estakady i wykonanie przewiertu – mówił o robotach na Królewieckiej Edward Atanasiu, kierownik projektu z ramienia EPEC. - Sieć ciepłownicza znika jako sieć napowietrzna i będzie poprowadzona pod ziemią na teren jednostki wojskowej. Praca będzie wykonana w nocy, od 11 do 3 nad ranem. Droga zostanie zamknięta, praca zostanie wykonana przy asyście zarządcy linii tramwajowej – mówił.

Zaznaczył, że dla przeprowadzenia prac należy zdjąć napięcie z trakcji w celu zapewnienia bezpieczeństwa wykonywanych robót. - Operacja jest dość skomplikowana i niebezpieczna, stąd teren musi być ogrodzony i zabezpieczony, by mogły odbyć się prace demontażowe – mówił kierownik. Edward Atanasiu tłumaczył również, że estakadę będą zdejmowały dwa dźwigi. - Trzeba będzie ją przeciąć w odpowiednich miejscach. Jest to operacja dość trudna ze względu na trakcję tramwajową i dosyć długi odcinek, na którym trzeba pracować – podkreślił. Przyznał też, że podejmowane na Królewieckiej działania wymagały też dostosowania robót do standardów i procedur dodatkowo obowiązujących w przypadku terenu wojskowego.

Królewiecka o 17 ton lżejsza
Fot. Michał Skroboszewski

- Jest to praca skomplikowana, postaramy się to jednak zrobić bezpiecznie i szybko – dodał Fabian Wójcik, kierownik robót. Podkreślił, że likwidacja estakady wpłynie pozytywnie na estetykę tego miejsca.

Warto zaznaczyć, że na terenie Elbląga jest jeszcze pięć takich estakad. - One będą likwidowane jeśli zajdzie taka potrzeba, dziś nie ma takiej konieczności ze względów technicznych – mówił Edward Atanasiu.

- W takich sprawach będziemy zawsze kierować się racjonalizacją wydatków, tak, aby realizacja tego typu inwestycji wpasowywała się w politykę firmy – podkreślił Andrzej Kukliński, prezes EPEC. Dodał, że w takich kwestiach należy zawsze zadać sobie pytanie, gdzie takie działania są niezbędne. - Będziemy na pewno tego typu prace przeprowadzać, na obecną chwilę stan techniczny (pozostałych estakad - dop. red.) jest zadowalający i takiej potrzeby nie ma - zaznaczył.

- Projekt realizowany jest na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisanej w 2018 r., od tego roku projekt prowadzimy – zaznaczył Andrzej Kuliński, prezes EPEC. - Pierwsze prace dotyczyły modernizacji i budowy nowego systemu wizualizacji, zrealizowane w dyspozytorni na terenie budynku EPEC. Kilka zadań (związanych z projektem – dop. red.) zostało już zrealizowanych, w tym roku realizujemy kilka ostatnich zadań, są to likwidacje węzłów grupowych, w miejsce których będziemy budować węzły indywidualne oraz wymiana sieci napowietrznych czy modernizacja starych sieci kanałowych – podkreślił. - Zakładamy, że łączny koszt prowadzonych inwestycji to niemal 27 mln zł, z czego ok. 10 mln to dofinansowanie właśnie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace prowadzone w tym roku to wartość ponad 10 mln zł netto. Realizują je dwie firmy wyłonione w przetargu, to firma Energoterm z Torunia i Eko Energetyka i Ciepłownictwo z Ostrołęki.

Prace, o których mowa, prowadzone są w ramach drugiego etapu projektu "Modernizacja sieci ciepłowniczych w Elblągu". Projekt jest współfinansowany z funduszy UE.

TB

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A co z takimi obiektami w innych częściach w Elblągu. Zardzewiale dziadostwo wisi.
(2020.08.19)
Elegancko.
Bang (2020.08.19)

info

27  
  1
Przyszlosc ogrzewania to elektryczność
Gosc3228 (2020.08.19)
Sprawnie i super. Gratulacje.
dźwigowy. (2020.08.19)

info

23  
  2
@Gosc3228 - "Przyszlosc ogrzewania to elektryczność"i pisowskie ceny prądu elektrycznego, paliwa z resztą też :)Ropa na Świecie najtańsza od lat, a u nas - tankowałeś ostatnio?
(2020.08.19)
@Gosc3228 - Jak ktoś ma możliwość zainstalowania OZE, to elektryczność będzie w sam raz.
(2020.08.19)
Wczoraj w godzinach wieczornych szedłem w kapciach chodnikiem, gdy nagle wdeplem w psia kupę ktorej nie zauważyłem. Na szczescie dlugo lezala i byla sucha. Czesto gdy chodze do Biedronki na zakupy widuje na chodniku takie bobki nieuprzatniete przez wlascicieli pieskow. Pomijam trawniki. .. skoro nie ma kar to jest brud, czy miasto ogolnie robi cos z tym zjawiskiem czy udaja ze pracują?
(2020.08.19)
jak koronawirus to chodza i psikaja odkazaja ale kupska co tam a komu to przeszkadza w tym chlewie
(2020.08.19)
Odkad olsztyn zawładnął naszym losem, w Elblagu tylko likwidują.
Realista1 (2020.08.19)

info

11  
  10
Przeczytaj to się dowiedz.
(2020.08.19)