Zamrugają "kocie oczka"

28
21.02.2020
Zamrugają kocie oczka
Na przejściu dla pieszych przy pl. Słowiańskim zostaną zamontowane "kocie oczka" (fot. Sebastian Malicki)
Czy „kocie oczka” poprawiają bezpieczeństwo pieszych na elbląskich ulicach? Władze miasta twierdzą, że tak i w tym roku chcą w ten sposób zmodernizować kolejne cztery przejścia.

Od stycznia 2019 r. w Elblągu miały miejsce 24 wypadki z udziałem pieszych, z czego na przejściach dla pieszych – 15. Wszystkich zdarzeń, które odnotowała elbląska policja z udziałem pieszych w minionym roku było 51, a 32 z nich miało miejsce na przejściach. Jak zapewnić większe bezpieczeństwo pieszych na przejściach?

Jednym z rozwiązań jest montaż tzw. „kocich oczek”. Obecnie w Elblągu mamy cztery takie przejścia: na al. Grunwaldzkiej (na wysokości hali Elzam), przy Szkole Podstawowej nr 12 na ul. Nowowiejskiej, przy DH Jantar na ul. Odrodzenia i na ul. Bema (przy skrzyżowaniu z ul. Wyżynną). Jak informuje Komenda Miejska Policji w Elblągu od stycznia 2019 r. na tych przejściach miał miejsce tylko jeden wypadek z udziałem pieszego.

Miasto chce montować „kocie oczka” na kolejnych przejściach. Najszybciej powstanie przy pl. Słowiańskim (od stycznia 2019 r. na tym przejściu nie było wypadku z udziałem pieszego). Obecnie trwa badanie oferty potencjalnego wykonawcy, jeżeli nie zostanie odrzucona, to na wiosnę przejście będzie zmodernizowane.

To jednak nie koniec. W budżecie miasta jest zapisane 160 tys. zł na montaż „kocich oczek” na ul. Mickiewicza: przy skrzyżowaniu z ul. Sochaczewską oraz przy skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego. Środki na ten cel pochodzą z tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywę poparło 645 mieszkańców.

Jeżeli uda się zdobyć dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, to jeszcze w tym roku w ten sam sposób zostanie zmodernizowane przejście na ul. Brzeskiej, na wysokości wieżowca z numerem 28. Z ministerialnego programu „Razem bezpieczniej” jednorazowo można uzyskać dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł.

Modernizacje następnych przejść w kolejnych latach są uzależnione od możliwości finansowych miasta i pozyskania funduszy zewnętrznych. Na których przejściach zaświecą kolejne „kocie oczka”, będzie wiadomo po analizie statystyk policji za lata 2018-2020.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ile ludzi zginelo na tych pasach a ilu od zwiazkow trujacych w "swiezym powietrzu "?
Jaa (2020.02.21)
Jedni daja na tvp inni na "oczka"
Dziwny (2020.02.21)

info

12  
  14
wydarzenie dnia, niech odmaluja pasy to tez poprawi widocznosc farba odblaskową
(2020.02.21)
Ile można tu pisać przejścia trzy D kiedy w Elblągu.
(2020.02.21)

info

9  
  0
Te "kocie oczka"to jakaś pomyłka podczas deszczu potrafią się nie wyłączać. Nie lepiej zrobić próg płytowy. A korzystając z okazji to czy przejście na ulicy Grunwaldzkiej w okolicy El-zam nie powinno być zamknięte.
(2020.02.21)
O i z takimi problemami to Pan prezydent daje sorię radę.
(2020.02.21)

info

10  
  3
Jakie " kocie oczka" ?,tylko sygnalizacja świetlna ( szczególnie w tak ruchliwych miejscach) gwarantuje bezpieczenstwo pieszych.
Mr.Son (2020.02.21)
Te "kocie oczka"to marnotrawienie pieniędzy. Przed szpitalem "kocie oczka"nie działają już od paru miesięcy, z kolei na ul. Grunwaldzkiej już po paru tygodniach zaczęły coraz słabiej świecić. Te światełka to dobry bajer ale na osiedlową uliczkę gdzie nie jeżdżą ciężkie TIRy i autobusy.
dfghj (2020.02.21)
jak te obecne funkcjonują, ,są i ich nie ma, ,ktoś chciał z kolesiów zarobi, wymyślając idiotyzmy, tylko obecnych włodarzy na idiotyzmy stać, ,
grace (2020.02.21)

info

10  
  1
głupota goni głupotę, ,czyżby tam u myślących był żłobek, ,?????
grace (2020.02.21)

info

5  
  1