A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
Tylko, że ich wrogość wobec nas wzbudzili Niemcy. Zaczęli ich nastawiać wrogo już podczas zaborów. Była to część niemieckiego programy eksterminacji Polaków. Skąd to wiem? Z książek. Zwłaszcza książki naszego najwybitniejszego polityka w historii. Celowo nie podam jego danych. Kto chce, ten znajdzie.
Podobnież Niemcy i Sowieci pomagali naszym rodakom, a wołyńska AK się przyglądała? Książka " Wołyń zdradzony" czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA.
Polacy zachowywali się na Ukrainie butnie, spalili lub rozebrali 120 cerkwi na Chełmszczyźnie, zamknęli 2500 ukraińskich szkół, pacyfikowali ukraińskie wsie, żądali w urzędach nawet od starych Ukraińców znajomości języka polskiego, nie dopuszczali Ukraińców nawet do najniższych stanowisk.
Robili tak, bo wielu Ukraińców sprzyjało ZSRR, a wczesniej carskiej Rosji od kilkuset lat. Robili zamachy na polskich polityków.
Oczywiscie że nie ale ten dzisiejszy jezyk milosci blizniego do zwykłych ukraińców bardziej zachęca do ich nienawidzenia niż do szanowania a są tylko trybem w politycznej układance.My co niektórzy lub w wiekszosci wykorzystujemy ich w pracy na czarno i w wielu wypadkach traktujemy jak podludzia to tyle i az tyle.Nie musimy sie dziś kochać ale szanujmy sie wzajemnie i z godnoscia.
"Sprzyjali ZSRR"-pewnie szczególnie po Wielkim Głodzie. Ale to nie usprawiedliwia zachowania Polaków, nieadekwatnych represji.
Polska z małej litery....
Galicja była pod zaborem austriackim. Austriacy rozbudzali świadomość narodową na zasadzie"dziel i rządź". Ukraińcy mieli reprezentantów w parlamencie w Wiedniu.
Polska natychmiast po odzyskaniu niepodległości chciała z Ukraińców zrobić Polaków. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę.
Proponuję oglądnąć film Wołyń i choć na chwilę w wyobraźni się tam przenieść. Ty będziesz pieprzyć o miłości bliźniego i takie tam. .. A ten bliźni wypruje ci na żywca flaki albo siekierą łeb rozwali. Film pokazuje - małego chłopca obwiązali słomą i podpalili, na koniec nabił go na widły i wrzucił w większy ogień. Niech ich piekło pochłonie za to co zrobili.