Parafia ma zwrócić dług

14
18.11.2002
Elbląska parafia św. Jerzego musi zwrócić dług, zaciągnięty w banku Pekao SA z siedzibą w Sopocie - taki wyrok wydał elbląski Sąd Okręgowy. Kredyt w wysokości 800 tysięcy zł zaciągnął w 1993 roku ówczesny proboszcz parafii i jednocześnie dyrektor gospodarczy kurii biskupiej ksiądz Jan H. Ksiądz do tej pory oddał bankowi tylko 150 tysięcy zł.
Diecezja elbląska wystąpiła do sądu o unieważnienie umowy kredytowej argumentując, że ksiądz Jan H. nie miał odpowiednich pełnomocnictw, by takie kredyty zaciągać. Sprawa trafiła aż do Sądu Najwyższego, który wydał wyrok korzystny dla diecezji: zgodnie z orzeczeniem umowa kredytowa jest nieważna. Tymczasem w obecnym procesie sąd przyznał rację bankowi. Sąd uzasadniając wyrok, oparł się na uzyskanych w tej sprawie dowodach i stwierdził, że chociaż umowa kredytowa była nieważna, bank przelał pieniądze na konto parafii, więc istnieją podstawy, by twierdzić, że parafia te pieniądze wykorzystała, czy na inwestycje diecezjalne, czy też na działalność gospodarczą. W związku z tym można sądzić, że parafia w ten sposób bezpodstawnie się wzbogaciła. Tymczasem rzecznik elbląskiej diecezji ksiądz dr Andrzej Kilanowski komentując wyrok stwierdził, że jeszcze nic nie wie na temat ewentualnej apelacji, ale w jego opinii spłata długu przez parafię jest niemożliwa. - Jestem rzecznikiem diecezji elbląskiej i właściwie nie powinienem wypowiadać się w sprawach parafii św. Jerzego, ale parafii na pewno nie stać na spłatę takiej należności – powiedział ks. Kilanowski Nie wiadomo, czy pełnomocnik parafii wniesie o apelację od wyroku do sądu drugiej instancji, czyli do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, ponieważ na ogłoszeniu wyroku nie było żadnej ze stron.
J

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Oddaliśmy ziemię , bo komuna zabrała im ziemię !! Podarumy im długi , bo Halberda "maluczki człowiek" robił wszystko bez ich wiedzy a pieniądze na koncie same się pojawiły i rozpłynęły !!!!!!!!!!!!! Ludzie przecież to jedna wielka machina , hierarchia -podległość , nie można "beknąć" bez zgody przełozonych.
Obserwator (2002.11.18)

info

0  
  0
obserwator...zgadzam sie t Toba tylko jak zwykle kto splacac bedzie dlugi? "maluczcy" bo to oni tworza Kosciol i daja na tace...wspolczucia...ksiezy i tak to nie dotknie
(2002.11.18)

info

0  
  0
To dziwne zjawisko , prawda ?Jeżeli na diecezję pieniądze przelane , to ktos je przeciez odebrał !I Ta DIECEZJA , powinna tą kwotę zwrócić!
Gucio (2002.11.18)

info

0  
  0
przebalowali i tyle
księciunio (2002.11.19)

info

0  
  0
Niech ksiadz Kilanowski na poczatek sprzeda swoj sprzet, telewizor, glosniki, DVD, samochod, stereo itp., to bedzie na poczatek ze 100 000. Potem niech odsprzeda swoja kanciape za mieszkaniem, to wpadnie kolejne 200 000 a z samego wynajmu takiego lokaliku to sam wzialbym okolo 4000 za miesiac. Fakt ze przy samej ziemi, ale jak urzadzone!
wtajemniczony (2002.11.19)

info

0  
  0
Nie no tyle az to nie jest warte. Przesadzasz!
realista (2002.11.19)

info

0  
  0
Jeden ksiadz na pewno nie jest w stanie nic zrobic, dlatego postuluje apel do ksiezy: sprzedajcie swoje samochody i sprzet, a pomozecie w znacznym stopniu swojej parafii!!! Jak sie tyle o tej parafii zlego gada, to az mnie ciary przechodza ze osobiscie mnie tam ochrzczono!
xyz (2002.11.19)

info

0  
  0
Najtragiczniejsze w tym wszystkim jest to, ze bank - i tak bogata instytucja swoja kase odbierze. A gdzie sa ludzie, ktorzy pozyczyli Halberdzie oszczednosci calego zycia ? Gdzie wdowa po czlowieku, ktory dostal zawalu, jak sie dowiedzial, ze biskup Sliwinski wypial sie na wiernych d.... ? Pytam sie gdzie ???? Czarna zaraza jest czarna zaraza. Juz Slowacki pisal "Polsko, twa zguba w Rzymie..."
rapaport (2002.11.19)

info

0  
  0
Wszystko zlecialo na Chalberde .Wszyscy wtajemniczeni wiedza na co poszly pieniadze (np.seminarium lub instytucje na ulicy Kopernika).Na wszystko ks.H. otrzymal zgode.Dziwie sie tylko ze tego dlugu jest tak malo. Wszyscy z dobroci korzystaja a Halberda musi za to odpowiedziec.
wiedzacy (2002.11.19)

info

0  
  0
A na kogo ma byc ? Pzyczal kto ? Kuria - ktorej dyrektorem finansowym byl Halberda. Oczywiscie, ze nie on jeden jest winien, a pasibrzuch Sliwinski , nasz ufok moskiewski :))))) Biskup doskonale wiedzial, co sie robi i dla kogo. I pozwolil ludziom [pojsc z torbami. A sam....na dupencje lata, chociaz lata juz nie te :))
rapaport (2002.11.19)

info

0  
  0