Rozmowy o przyszłości Elbląga
Andrzej Śliwka, kandydat PiS na prezydent Elbląga, w sobotę po południu spotkał się z mieszkańcami w Domu Rektora przy bulwarze Zygmunta Augusta. Mówił o swoich obietnicach wyborczych m.in. bezpłatnej komunikacji miejskiej, stworzeniu poradni psychiatrycznej dla młodzieży, budowie stadionu. Sporo czasu poświęcił młodzieży.
Fot. Anna Dembińska
- Co zrobić, aby ta fantastyczna młodzież nie wyjeżdżała? - pytał Andrzej Śliwka. - Trzeba zmienić klimat inwestycyjny w mieście. Jako wiceminister aktywów państwowych wielokrotnie spotykałem się z inwestorami. Zawsze się pytałem, dlaczego nie wybierają Elbląga. Mówili wprost. Nie wybierają, bo nikt się do nich nie odzywa, bo nikt z nimi nie rozmawia. To jak ma tu przyjechać inwestor? – mówił kandydat PiS na prezydenta Elbląga.
Spotkanie odbywało się pod hasłem „Porozmawiajmy o przyszłości Elbląga”. Kandydat na prezydenta Elbląga obiecywał także budowę i modernizację żłobków i przedszkoli, stworzenie oddziału geriatrycznego w Szpitalu Miejskim i wprowadzenie transparentnych zasady podziału środków m.in. na działalność sportową.
KO: Elbląg musi być silniejszy w Sejmiku
W poniedziałek rano konferencję prasową nad rzeką Elbląg zorganizowali kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku w okręgu nr 3, obejmującym m.in. Elbląg. Wsparli ich senator Jerzy Wcisła i kandydat na prezydenta Elbląga Michał Missan. Przypomnieli o piątkowym porozumieniu rządu z samorządem w sprawie pogłębienia toru wodnego do Elbląga i o 200 mln złotych w programach unijnych, które są obecnie zamrożone przez Komisję Europejską na rozwój portu, ponieważ przekop Mierzei ma status militarny.
- Weźmiemy te pieniądze wtedy, gdy będziemy mieli takich radnych, którzy wyprostują te wszystkie sprawy i doprowadzą do kolejnego porozumienia z Komisją Europejską i zezwolą nam na skorzystanie z pieniędzy, które są już przydzielone. To naprawdę są ważne wybory, zależy nam, by radnymi zostały osoby, które rozumieją te potrzeby i wiedzą, jak o nie walczyć, by były realizowane ze środków wojewódzkich – mówił Jerzy Wcisła.
Robert Turlej z kandydatami do Sejmiku, powiatu elbląskiego i elbląskimi władzami KO (Fot. Mikołaj Sobczak)
Marek Hyl, obecny radny wojewódzki z Lidzbarka Warmińskiego, przypomniał, że w obecnej kadencji Sejmiku na 1,5 mld środków wydanych z budżetu województwa na inwestycje, do Elbląga trafiło ponad 300 mln. – Najwięcej ze wszystkich powiatów naszego okręgu elbląskiego. Na pewno nie jest tak, że samorząd województwa nie zauważa potrzeb Elbląga – stwierdził.
Kandydaci Koalicji zapowiadają walkę o środki na rozwój portu w Elblągu i portów nadzalewowych, budowę nowego mostu przez rzekę Elbląg, ochronę przeciwpowodziową Żuław, budowę nowego szybkiego połączenia kolejowego z Gdańskiem, a także o środki na rozwój pomocy psychiatrycznej, rozwój transportu publicznego. Najmłodszy z kandydatów - 19-letni MichaŁ Butkiewicz zaproponował również stworzenie wojewódzkiego budżetu obywatelskiego.
Na nasze pytanie, na ile mandatów liczy KO w Sejmiku (do zdobycia jest w sumie 6), usłyszeliśmy od Roberta Turleja, jedynki na liście w okręgu nr 3, że obecnie mają trzy, a chcieliby jak najwięcej. Liczą na to, że w Sejmiku znajdzie się liczna reprezentacja regionu elbląskiego. Czy będą współpracować z radnymi z innych list, by stworzyć lobby na rzecz Elbląga i regionu elbląskiego ponad podziałami? – Jesteśmy otwarci – stwierdził Robert Turlej.
Koalicja Obywatelska chce, by w nowej kadencji marszałkiem nadal był Marcin Kuchciński, ale także, by w zarządzie województwa znalazł się reprezentant Elbląga. Tymczasem kilka dni temu publiczną deklarację o ubieganie się o to stanowisko wyraził Witold Wróblewski, obecny prezydent Elbląga i kandydat na radnego do Sejmiku. Co KO na to? – Poczekałbym na to, aż wyłonimy Sejmik, zobaczymy jaki będzie układ mandatów. A wtedy z pewnością rozmowy koalicyjne doprowadzą do wyłonienia marszałka. Tyle na tę chwilę mogę powiedzieć – stwierdził Michał Missan, który jest szefem struktur KO w Elblągu.
"Nowa, świeża krew" do samorządów
Podczas konferencji prasowej pod Urzędem Miejskim Młodzi Demokraci oraz przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej mówili dziś (25 marca) o potrzebach młodzieży i jej roli w życiu społecznym i politycznym.
- 15 października jako młodzi ludzie pokazaliśmy, że pragniemy zmian w naszym kraju – mówił Bartosz Baliński ze stowarzyszenia MD. Przekonywał, że KO to partia wspierająca ludzi młodych. Wraz z innymi działaczami podkreślał, że ważna jest dla nich edukacja, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży (w dbaniu o które ma pomóc m.in obecność psychologów w szkołach) czy prawa kobiet. Młodzi Demokraci krytykowali też poprzedni rząd, który ich zdaniem te kwestie zaniedbywał.
- Chcemy przełamać ten średniowieczny stereotyp, że jeśli młody, to głupi. Chcemy pokazać, że młodzież potrafi zadbać o swoją przyszłość i chce wziąć za nią odpowiedzialność - mówił Wiktor Faltynowski, kandydat do ostródzkiej Rady Powiatu. Jego zdaniem w samorządzie trzeba "nowej, świeżej krwi", ale i "doświadczonych samorządowców".
fot. Mikołaj Sobczak
- Średnio co trzecia osoba w wieku szkolnym, głównie od 12 do 18 roku życia, ma brak chęci do życia - podkreślał z kolei Filip Borawski. Powoływał się na dane projektu "Młode Głowy" dotyczące zdrowia psychicznego młodych. Wzywał do angażowania się młodych ludzi w życie społeczne i polityczne.
Obecny na briefingu senator Jerzy Wcisła z KO mówił o rekordowym udziale młodzieży w ostatnich wyborach parlamentarnych oraz o głosowaniu przez wielu z nich właśnie na Koalicję Obywatelską.
- To jest też taka partyjna satysfakcja, że młodzi ludzie wzięli udział w wyborach, ale to jest też nasze zobowiązanie, Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej i wydaje mi się, że my wyciągnęliśmy z tego lekcję – stwierdził senator. Postulował zwiększanie liczby startów młodych ludzi w wyborach. - Np. w Elblągu przyjęliśmy zasadę, że w pierwszej trójce w każdym okręgu musi być młody człowiek i tak też jest, w województwie warmińsko-mazurskim z reguły też tak jest – wskazywał parlamentarzysta. Jego zdaniem "Polskę przyszłości" będą budować młodzi ludzie i powinni to robić według własnych wyobrażeń, należy im zaufać i uczyć się od nich.
Nas zainteresowało, jak wśród Młodych Demokratów i na listach wyborczych przedstawia się obecność i zaangażowanie młodych kobiet, o których prawach również wspominano podczas spotkania. Dlaczego nie było ich na briefingu? Jak zapewnili młodzi działacze, wiele osób, także kobiety, są na zajęciach związanymi ze studiami, ale działają w stowarzyszeniu, są na listach wyborczych etc.
- Jest wiele młodych dziewczyn, które jak najbardziej są aktywne i chcą działać, ale zależałoby nam bardzo, by było ich jak najwięcej – zaznaczył Bartosz Baliński.
Jerzy Wcisła podkreślił m. in., że w samym Elblągu na listach KO przeważają kobiety.
- 2 marca zrobiliśmy Forum Młodzieży Warmii i Mazur – mówił senator. Powstał tam "manifest młodych". - W tym manifeście młodych jest zapisane, że tak jak skutecznie walczyliśmy o parytety dla kobiet (...), tak dzisiaj naszym zadaniem jest stworzenie specjalnej ścieżki dla młodych ludzi, by uczestniczyli w wyborach samorządowych – podkreślił Jerzy Wcisła. Mówił w tym kontekście m.in. o pomyśle obniżenia czynnego wieku wyborczego.
W poniedziałek wieczorem spotkanie z mediami i pracownikami elbląskiej oświaty organizuje Andrzej Śliwka. Z kolei we wtorek rano na konwencję programową zaprosił dziennikarzy Ruch Samorządowy Tak dla Elbląga. Relacje dodamy do kolejnego odcinka "Kalejdoskopu wyborczego".