Pod pomnikiem ofiar Grudnia 70 złożono wieńce, zapalono znicze, odśpiewano hymn państwowy. Wspomniano elblążan, którzy wówczas zginęli: Mariana Sawicza, Zbyszka Godlewskiego i Waldemara Rebinina. Odczytano okolicznościowy list Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
- Autorzy Grudniowej masakry na Wybrzeżu nigdy nie zostali z niej rozliczeni. Wciąż ponosimy konsekwencje tego, że instytucje państwowe nie ukarały prawdziwych winnych Grudniowej tragedii i niewystarczająco zadość uczyniły pokrzywdzonym. Okazuje się, że pamięć jest krótka, a praworządność i demokracja to również dla obecnej władzy tylko puste hasła. Dziś znów podejmowane są próby przywrócenia przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom komunistycznej bezpieki, z których wielu było zbrodniarzami – napisał w nim między innymi Piotr Duda.
Zbigniew Koban, przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność, podkreślił, że rocznica wydarzeń Grudnia 70 przypomina nam, iż wolność nie została ofiarowana, ale wywalczyliśmy ją.
- Solidarność dzisiaj, w sytuacji kiedy jest tak wiele problemów i dramatycznych sytuacji: tracimy miejsca pracy, pogarsza się sytuacja pracowników, również nie zapomina o tym, co stanowi jeden z najistotniejszych składników naszej tożsamości, o naszych bohaterach i naszej przeszłości, o tym, jaką drogę trzeba było przejść, żeby żyć w warunkach wolnej Polski – mówił Zbigniew Koban.
W uroczystościach uczestniczyli m. in. zastępca oddziału IPN w Gdańsku, parlamentarzyści, radni Rady Miejskiej w Elblągu, przedstawiciele organizacji związkowych NSZZ Solidarność, członkowie NSZZ Solidarność, mieszkańcy Elbląga.
Uroczystości upamiętniające 54 rocznicę wydarzeń Grudniowych organizowane przez miasto odbyły się również w środę (18 grudnia), o godz. 9.30, i również przed pomnikiem na placu Solidarności. W linku relacja z uroczystości miejskich.