Zmiana dowódcy w Braniewie
Ppłk Jarosław Kowalski dowodził batalionem od 12 marca 2018 roku, czyli od początku jego formowania. Niewątpliwie dziś żegnamy dowódcę, który zbudował ten batalion od podstaw. Swoją pracą, determinacją i uporem doprowadził do sformowania jednostki, która po dwóch latach funkcjonowania ma ponad 500 żołnierzy i własne koszary. Mogę śmiało powiedzieć, że okres dowodzenia przez pana ppłk. batalionem to czas prezentowania najwyższych umiejętności i wojskowego profesjonalizmu. – powiedział podczas uroczystości dowódca 4W-MBOT płk Mirosław Bryś.
Ppłk Jarosław Kowalski został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe od 15 czerwca. Podsumowując służbę na stanowisku dowódcy 43blp powiedział :
- 2 lata służby to dużo, ale i też niewiele, jeżeli buduje się batalion od początku. Ten okres wystarczył jednak żeby powstał dobrze funkcjonujący batalion lekkiej piechoty obejmujący swoją jurysdykcją powiaty: braniewski, kętrzyński, elbląski, bartoszycki i lidzbarski i mający swoje koszary mieszczące się przy alejach Wojska Polskiego 7 w Braniewie. Cały ten proces tworzenia toczył się równolegle z pozyskiwaniem kadry, sprzętu oraz rekrutacji kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Wszystko to odbywało się w szalonym tempie.
Jeszcze nie osiągnęliśmy pełnej gotowości zadaniowej, a już musieliśmy się sprawdzić w walce z niewidzialnym wrogiem – COVID-19. Realizując zadania wsparcia lokalnej społeczności poprzez wykonywanie wymazów z nosogardzieli od pacjentów, pomiar temperatury w szpitalach, wstępny triaż , wsparcie MOPS i GOPS we wszystkich powiatach w dystrybucji i transporcie żywności , opieka nad żołnierzami AK udowodniliśmy, że słowa naszego motta ” Zawsze Gotowi Zawsze Blisko” przekuliśmy w czyny. Nic jednak nie przyszło łatwo i wymagało dużo wysiłku, zaangażowania i determinacji wielu ludzi, którym dziękuję za wsparcie i okazaną życzliwość. Przekazując obowiązki Dowódcy 43 blp mogę powiedzieć, że nie mam się czym powstydzić, bo 500 żołnierzy, rozbudowane koszary i przygotowana baza szkoleniowa są tego świadectwem.
Odchodząc na inne, wyższe stanowisko służbowe nie zapominam o swoich żołnierzach a 43 batalion lekkiej piechoty na zawsze już pozostawiam w swojej pamięci. - podkreślił ppłk Jarosław Kowalski
W uroczystości wziął udział Starosta Braniewski - Karol Motyka oraz Burmistrz Miasta Braniewa - Tomasz Sielicki. Ze względu na panującą sytuację, przekazanie dowodzenia miało charakter kameralny.