Do finału powiatowego konkursu „Najatrakcyjniejsza wieś turystyczna powiatu elbląskiego w roku 2007” urzędy gmin zgłosiły 4 miejscowości: Suchacz, Zielonkę Pasłęcką, Święty Gaj i Kiersity.
21 września specjalna komisja, w skład której weszli: Genowefa Kwoczek, radna Powiatu Elbląskiego, Ryszard Zając, radny Powiatu Elbląskiego, Gabriela Effenberg, naczelnik Wydziału PEKS, Anna Dawid i Marek Murdzia - inspektorzy Wydziału PEKS, odwiedziła nominowane osady.
- Po dokładnej ocenie jednogłośnie postanowiliśmy przyznać pierwszą nagrodę i 5 tysięcy złotych Zielonce Pasłęckiej – mówi Anna Dawid, rzeczki prasowy Starosty Elbląskiego. – Drugie miejsce zajął Suchacz i otrzyma 3 tysiące zł, trzecie zaś i 2 tysiące złotych – Święty Gaj.
Oto kilka słów o Zielonce Pasłęckiej, zwycięzcy konkursu:
Wieś liczy 700 mieszkańców. Jej położenie nie jest szczególnie atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia. W obrębie wsi brak lasu, jeziora, rzeki, parku, czy też innych tego typu atrakcji. Na wyróżnienie zasługuje natomiast utrzymanie porządku i czystości we wsi. Układane są nowe chodniki z polbruku, odnowiono elewacje i ogrodzenia wielu posesji. Prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Turyści mogą zatrzymać się w Domu Pielgrzyma dysponującym 50 miejscami noclegowymi. We wsi istnieje możliwość uprawiania jazdy konnej. Brak zarejestrowanych gospodarstw agroturystycznych. Wśród dostępnych obiektów znajdują się m.in. przystanek kolejowy i autobusowy, boiska sportowe, asfaltowy kort tenisowy, trasa rowerowa i piesza, 4 sklepy, biblioteka, poczta, ośrodek zdrowia i punkt apteczny.
Na szczególną uwagę zasługuje niedawno wyremontowana świetlica wiejska, która pełni funkcję filii Domu Kultury w Pasłęku. Obecnie jest to estetyczny, czysty i nowocześnie wyposażony obiekt, w którym można organizować wiele przedsięwzięć o charakterze kulturalnym.
Staraniem prezesa OSP w Zielonce Pasłęckiej stworzony został również plac sportowo-rekreacyjny z boiskiem do siatkówki, wiatą, boiskami do rzutu podkową oraz mini-siłownią.
Główną atrakcją miejscowości jest Sanktuarium Jezusa Miłosiernego wraz z kościołem i kaplicami drogi krzyżowej i różańcowej. Sanktuarium jest pielgrzymkowo-odpustowym miejscem spotkań wiernych diecezji elbląskiej i z całej Polski.
Od wielu lat we wsi działają dwie orkiestry dęte, klub seniora, istnieje możliwość nauki jazdy konnej. W pobliżu wsi znajduje się leśniczówka "Brzozówka" z możliwością organizowania spotkań integracyjno-rekreacyjnych. Wytyczono i oznakowano trasę konną, rowerową i pieszą.
Relacja Marty Hajkowicz:
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter