Po wdrożeniu reformy oświaty okazało się, że nauczyciel nauczycielowi nie jest równy. Stopień zawodowy dodaje prestiżu, jak również znajduje swoje odzwierciedlenie w wynagrodzeniu.
- Nauczyciele decydują się na przystąpienie do egzaminu, gdyż po jego pomyślnym zdaniu będą mieli większe możliwości awansu - mówi Anna Korzeniowska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Będą mogli na przykład ubiegać się o stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły, jak również pełnić funkcję opiekuna nauczyciela stażysty.
Awans na stopień nauczyciela mianowanego wiąże się również z gratyfikacją finansową. Dlatego właśnie coraz więcej pedagogów decyduje się na przystąpienie do egzaminu podnoszącego kwalifikacje.
Starania o awans na stopień nauczyciela mianowanego muszą zostać poprzedzone 9-miesięcznym stażem. Następnie komisja egzaminacyjna, powoływana uchwałą Rady Miejskiej, orzeka, czy nauczyciel ubiegający się o awans uzyska nominacje.
Do egzaminu mogą przystąpić jedynie nauczyciele kontraktowi.
- Pedagog ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego zobowiązany jest przedstawić komisji egzaminacyjnej swój dorobek zawodowy - wyjaśnia naczelnik Anna Korzeniowska. - Powinien także wykazywać się umiejętnością współpracy ze środowiskiem lokalnym, doskonalić swój warsztat pracy oraz wykorzystywać w nim wiedzę z zakresu psychologii, dydaktyki i pedagogiki. Nauczyciel starający się o awans powinien również wykazać się znajomością przepisów oświatowych, jak również dotyczących postępowania w sprawach nieletnich.
Pierwsze egzaminy nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego odbędą się w lipcu. Przystąpi do nich grupa 37 pedagogów przedszkolnych i szkolnych. Kandydaci zakończyli swój 9-miesięczny staż w maju, więc Zarząd Miasta zezwolił im na przystąpienie do egzaminu sprawdzającego. Komisje egzaminacyjne zostaną powołane uchwałą Rady Miejskiej podczas sesji, która odbędzie się 21 czerwca.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter