Agnieszka Jarzębska: Czy Elbląg jest miastem przyjaznym osobom starszym i niepełnosprawnym?
Ewa Sprawka: Kiedy wróciłam tutaj po studiach, w 1987 roku, Elbląg wydawał mi się miastem jak ze złego snu. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale wciąż większość budynków i instytucji pozostaje niedostępnych dla osób mających różnego rodzaju niepełnosprawności. To, co jest najbardziej uciążliwe i tworzy tę niedostępność, to niedogodności życia codziennego - bariery architektoniczne w mieszkaniach, brak krawężników, barierek, niemożność załatwienia swoich spraw bez pomocy osoby trzeciej...
W czym ERKON może pomóc pojedynczej osobie?
Zajmujemy się szeroko rozumianą pomocą codzienną w postaci porad i interwencji związanych ze sprawami socjalnymi, pracą, nauką, leczeniem czy rehabilitacją.
Dla osób starszych utworzyliśmy Uniwersytet III Wieku, dla pozostałych możliwość ukończenia szkoły średniej. To ważne, bo wciąż połowa niepełnosprawnych posiada jedynie podstawowe wykształcenie. Każdą osobę, która do nas trafia, staramy się potraktować "w całości" - zastanawiamy się, jak mu pomóc, dajemy określoną
ilość informacji - np. na temat świadczeń zdrowotnych, przepisów prawnych. Wiek XXI jest wiekiem informacji i osobie niedoinformowanej będzie się żyło znacznie gorzej.
Od początku istnienia ERKON znany jest nie tylko z pomocy jednostkom, ale systemowego podejścia do problemów. Macie na koncie m.in. zainicjowanie prac nad miejskimi programami likwidacji barier architektonicznych, poszerzenia dostępu do edukacji w szkołach publicznych niepełnosprawnych dzieci. Jak oceniacie Panie postawę samorządu w tych działaniach?
Teresa Bocheńska: Rada od początku tworzyła lobbing na rzecz takich systemowych rozwiązań. Jeszcze w pierwszej kadencji Rady Miejskiej udało się przekonać radnych do przyjęcia programu likwidacji barier architektonicznych i edukacyjnych. Niestety, ich realizacja dość szybko została zaniechana. Teraz brakuje podobnych rozwiązań, bo nowych programów, które kontynuowałyby rozwiązywanie problemów nie opracowano. W ubiegłym roku wspólnie z władzami rozpoczęliśmy prace nad nowym programem likwidacji barier, powstała mapa dostępności do budynków użyteczności publicznej, sklepów, ale na tym się skończyło. Pozostały jedynie deklaracje.
E.S.: W związku z tym, że mimo naszych zabiegów, w strategii rozwoju Elbląga do 2015 roku i dokumencie zwanym "Kierunkami rozwoju pomocy społecznej" zabrakło prawie zupełnie przemilczano rolę organizacji społecznych, pozarządowych w życiu miasta, postanowiliśmy sami zbudować strategię rozwoju organizacji pozarządowych. Do maja ocenimy nasze możliwości, profesjonalizm pracy i zastanowimy się, jakie zadania miasto mogłoby nam zlecić i co można robić wspólnie z samorządem. Strategię będziemy chcieli przedstawić Radzie Miasta, by jako aneks włączono ją do strategii rozwoju miasta.
***
Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych mieści się przy ul. Królewieckiej, w budynku Centrum Rehabilitacyjnego.
***
Rozmowa jest fragmentem nagrania Telewizji Elbląskiej, która rozpoczęła cykl spotkań prezentujących najaktywniejsze elbląskie organizacje pozarządowe. Spotkania ukazują się na antenie TE w każdy czwartek. Współorganizatorami cyklu są same organizacje i Fundacja Stefana Batorego.
rozmawiała Agnieszka Jarzębska
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter