18 grudnia 1970 r. „Większość Biura Politycznego opowiedziała się za politycznym rozwiązaniem konfliktu. Decyzja ta była zgodna z sugestią przekazaną premierowi Cyrankiewiczowi przez Leonida Breżniewa i oznaczała klęskę Władysława Gomułki. W Trójmieście w zasadzie panował już spokój. Protesty trwały jeszcze w Elblągu oraz w Szczecinie, gdzie ostatecznie 22 grudnia przerwano strajk.” - możemy przeczytać na portalu dzieje.pl
53 lata później pod elbląskim pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 odbyły się uroczystości upamiętniające ten tragiczny grudzień.
- Robotnicy opuścili swoje miejsca pracy, żeby zademonstrować swoją wolę. Nie widzieli w tym nic złego, przeciwnie, widzieli w tym jedyną szansę zademonstrowania swojego niezadowolenia z warunków pracy, płacy i życia. Za tę odwagę bezbronnych manifestantów spotkał brutalny atak z użyciem karabinów, czołgów i wszelakiej siły jaką dysponowała władza – mówił Tadeusz Chmielewski, uczestnik strajków w sierpniu 1980 r., późniejszy przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność.
- Źródłem grudniowej rewolty i późniejszej masakry było nieliczenie się z obywatelami oraz drastyczne podwyżki cen na podstawowe artykuły spożywcze tuż przed świętami. W tych warunkach upokorzeni robotnicy zdecydowali się wyjść na ulice Szczecina, Trójmiasta, a 15 grudnia do protestów przyłączyli się również robotnicy z Elbląga – dodał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
- Wszyscy strajkujący walczyli o swoje niezbywalne prawa: o godność i szacunek. Przez władze zostali potraktowani jak najgorsi zbrodniarze. Bilans tych dni jest straszny. Na skutek represji i zbrodniczych działań życie straciło 41 osób, 1164 zostały ranne, a ponad 3 tys. osób zostało tymczasowo zatrzymanych – uzupełnił Antoni Czyżyk, przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej.
W „wypadkach grudniowych” życie straciło trzech elblążan: Waldemar Rebinin, Marian Sawicz oraz Zbigniew Godlewski.
Podczas uroczystości odśpiewano hymn Rzeczpospolitej Polskiej, był apel pamięci i salwa honorowa, złożono wieńce i kwiaty. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele rządu, miasta, radni, przedstawiciele organizacji związkowych i kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych.
W poniedziałek wieczorem własne uroczystości 53. rocznicy Grudnia 70 zorganizuje elbląska Solidarność. Więcej tutaj.