Trzej królowie przeszli ulicami Elbląga

27
06.01.2015
Trzej królowie przeszli ulicami Elbląga
fot. Anna Dembińska
Na imię im Kacper, Melchior i Baltazar. 6 stycznia pojawili się w naszym mieście niczym w Betlejem, by złożyć hołd narodzonemu Jezusowi. To pierwsza taka wizyta Trzech Króli w Elblągu, który przez chwilę zamienił się w Ziemię Świętą. Zobacz zdjęcia.
I choć aura w Ziemi Świętej jest bardziej przyjazna do odbywania dalekich podróży, Trzech Króli nie przeraził kilkustopniowy mróz, podobnie jak elblążan, których zebrało się na Placu Jagiellończyka kilka tysięcy. Stamtąd podzieleni na trzy orszaki: czerwony reprezentujący europejskiego króla Kacpra, zielony - pochodzącego z Azji Melchiora i niebieski -afrykańskiego Baltazara, wyruszyli w kierunku Starego Miasta, by tam pokłonić się przed narodzonym niedawno boskim Dziecięciem. Zanim jednak orszak wyruszył z Placu Jagiellończyka na scenie śpiewano kolędy, odgrywano biblijne scenki, czytano fragmenty z Biblii, a przebrane w królewskie szaty dzieci i dorośli oddawali okrzyki na cześć Jezusa. To pierwsze tego typu wydarzenie w naszym mieście. W tym roku podobny orszak zorganizowano w dokładnie 332 miejscowościach.
   – Pomysł zorganizowania takiego orszaku w Elblągu narodził się podczas spotkania organizacji chrześcijańskich w październiku zeszłego roku - mówi Zygmunt Tucholski ze stowarzyszenia Civitas Christiana, pomysłodawca przemarszu, który wcielił się w postać ciemnoskórego króla Baltazara. – Nasze stowarzyszenie jest tylko jednym z ogniw łańcucha, który doprowadził do powstania dzisiejszego wydarzenia. Ksiądz biskup Jacek Jezierski bardzo przychylnie odniósł się do tego pomysłu. Miejscem naszych organizacyjnych spotkań był kościół Bożego Ciała. Tam był opracowany scenariusz, rozdzielane role. Kosztowało to sporo pracy, a w wydarzenie włączyło się wiele osób z różnych katolickich organizacji. Przewodził nam ksiądz Piotr Bryk z kościoła Bożego Ciała, podzieliliśmy się rolami i ruszyliśmy z przygotowaniami.
   Pierwszy raz orszak ulicami miasta wyruszył w Warszawie w 2009 roku. Pomysł przejęły kolejne miasta. W wielu z nich wydarzenie przyciąga nawet kilkanaście tysięcy osób. Również i w naszym mieście frekwencja dopisała. Mimo mrozu na placu zgromadziło się kilkaset osób. Orszak pod wodzą trzech króli, którzy jechali konno na jego czele, przemierzał ulicami Teatralną, Robotniczą, Stoczniową i Starym Rynkiem w kierunku katedry. Wielką radość z wydarzenia miały dzieci, które przed przemarszem zostały wyposażone w papierowe korony oraz królewskie szaty ufundowane przez fundację “Orszak Trzech Króli” z Warszawy.
   Tradycją każdego orszaku Trzech Króli są scenki, nawiązujące do Ewangelii. Przy kościele Bożego Ciała została odegrana scena wizyty Trzech Króli u Heroda, na wysokości ul. Stoczniowej – scenka przybycia Józefa i Maryi do gospody w Betlejem, na Starym Rynku odbyła się walka dobra ze złem, a przy katedrze Trzej Królowie oddali cześć Jezusowi i złożyli mu dary. Przemarsz zakończyła msza św. w katedrze o godz. 15.
   - W dzisiejsze wydarzenie zaangażowali się zarówno świeccy jak i katecheci, wolontariusze, uczniowie szkół i harcerze – mówi nauczycielka Gimnazjum nr 4, Anna Ostrasz. - Udział w scenkach wezmą aktorzy, uczniowie oraz przedstawiciele parafii. Orszak Trzech Króli to efekt współpracy wielu elbląskich organizacji związanych ze środowiskiem katolickim.
   Mimo przejmującego zimna premierę wydarzenia można uznać za udaną. Być może stanie się ono naszą elbląską tradycją?
   
dk

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
a moim zdaniem kolejny zabobon wciskany nawiedzonym !
ego7 (2015.01.06)
Pokłon. Za oknem zimny mokry wiatr radosne myśli kłębią się w głowie na niebie Betlejemskiej gwiazdy blask idą z darami Trzej Królowie nad nimi anioł trzyma w ręku lirę niosą kadzidło złoto i mirę. Każdy na głowie koronę ma i zacne dary ze sobą dżwiga to dla Jezusa co przyszedł na ten świat dla Pana naszego ta fatyga. Nad nimi zastępy anielskie płyną wskazują drogę wśród przybyszy i głoszą że właśnie Bóg się narodził ziemia truchleje wśród nocnej ciszy. Hołd mu składają pastuszkowie zwierzęta pokłon składają mu na lirach grają aniołowie zastępy anielskie śpiewają mu. Henryk Siwakowski.
(2015.01.06)

info

11  
  3
Ten jest nawiedzony zabobonem kto napisal ponizszy tekst. Poklon organizatorom oby tak bylo zawsze. super
gya (2015.01.06)

info

29  
  2
WIELKIE DZIĘKI!!!!!dla organizatorów tak wspaniałego święta Trzech Króli. Jesteście kochani że ludzie w Elblągu mogli uczestniczyć w tak bajecznym pochodzie złożonemu Świętej Rodzinie. Teraz widać jak elblążanie chętnie chcą brać udział w takich przedsięwzięciach. Jeszcze raz ogromne podziękowania dla organizatorów za pomysł i wielki trud jaki musieli włożyć w przygotowanie tego marszu. Mam wielką nadzieje że to już zostanie w tradycji Elbląga. Niech Jezus i Maryja błogosławi wszystkim organizatorom. Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz DZIĘKUJĘ!!!!!1
(2015.01.06)

info

26  
  2
Królów ci u nas dostatek, godzej z szewcami. .. .. ale tak naprawde to miło iż jakaś rozrywka dla zwykłych ludzi się znalazła. .. .bo nudy na pudy. .. ..
(2015.01.06)

info

11  
  3
Wielki Polak Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński pisał w "Zapiskach więziennych", na wieść o śmierci Gomułki miej więcej tak " on już stoi przed Bogiem i wie o jego istnieniu". Cytowałem z pamięci więc mogłem się troszkę pomylić, lecz ogólny sens zachowałem. Ego7 życzę ci abyś dostąpił łaski wiary przed, a nie jak Gomułka po śmierci.
hen33 (2015.01.06)
dla jednych to kolejny zabobon, dla innych rozrywka dla prostych ludzi, a dla tych którzy w tym orszku wzięłi udział jest to kolejny element świąt Bożego Narodzenia
(2015.01.06)

info

16  
  2
- ego7 i inni anty - włączcie se TVN -on prawdę wam powie. ..
porada (2015.01.06)

info

13  
  3
Jeżeli dla kogoś święta to zabobon niech nie obchodzi świąt, nie zastawia suto stołu. A najlepiej ateiści niech ida do pracy. Niech zamanifestują swą odmienność.
abco (2015.01.06)

info

18  
  3
Wielkie dzięki dla organizatorów za przygotowanie przemarszu. Mam jednak uwagę, aby w przyszłości czas trwania "scenek" znacznie skrócić z uwagi na aurę i związaną z tym możliwość przeziębienia się. Naszym dzieciom było już b. zimno, chociaż były ciepło ubrane. Postój przy kościele Bożego Ciała trwał prawie 30 min. To trochę zbyt długo.
babunia (2015.01.06)

info

20  
  0