Rozszerzenie Unii Europejskiej o Polskę i Litwę spowoduje, że 1 maja 2004 r. obwód kaliningradzki zostanie „otoczony” granicami Unii. W związku z tym Duńczycy przystąpili do realizacji europejskiego Programu dla pokoju i stabilizacji (Fresta). Do współpracy zaproszone zostały także region Warmii i Mazur oraz obwód kaliningradzki.
Strategia tego programu zakłada wspieranie współpracy regionu kaliningradzkiego z krajami sąsiednimi. Celem ma być wymierny postęp socjalno-ekonomiczny w administracji, rozwoju
gospodarczym, oświacie, rolnictwie i sferze socjalnej tej rosyjskiej enklawy nad Bałtykiem.
W realizacji tego przedsięwzięcia partnerzy duńscy kładą najsilniejszy nacisk na rozwój rolnictwa i gospodarki, szkolenie specjalistów w tej dziedzinie i pisanie projektów, na przykład na przygotowanie budowy fabryki buraków cukrowych z uczestnictwem partnerów z dwóch stron granicy. Beneficjentem wszelkich działań prowadzonych w ramach współpracy nigdy nie może być tylko jedna strona, dlatego partnerzy wspólnie określają i piszą projekty. Oceniają je powołane w ramach programu rady gospodarcze.
W tym tygodniu powołano członków rady ze strony naszego województwa. W jej skład weszli: Kazimierz Zduniuk z departamentu integracji europejskiej i współpracy z zagranicą Urzędu Marszałkowskiego, Lucyna Szmurło, prezes Elbląskiej Izby Przemysłowo - Handlowej, Teresa Malec, kanclerz Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie oraz Elżbieta Pierzchała z Izby Rzemieślniczej.
Zadaniem rady jest inicjowanie i opiniowanie projektów związanych z realizacją tej współpracy. Członkowie rady będą również monitorować realizację już podjętych działań: wzmacnianie centrów wsparcia biznesu, udoskonalanie systemu szkolnictwa zawodowego, rozwój sektora turystyki, także wiejskiej, rozwój wiejskich wspólnot obywatelskich, poprawa usług doradztwa rolniczego, rozwój sektora przetwórstwa żywności i dziedzictwa kulinarnego, a także leśnictwo (wykorzystanie drewna do celów energetycznych, zapobieganie pożarom itp.).
Następny krok w realizacji tego trójporozumienia to spotkanie członków rad w Kalingradzie, które ma się odbyć w połowie grudnia. Mają tam być ustalone dalsze plany działania. Strona duńska zadeklarowała pokrycie wszelkich kosztów organizacyjnych. Duńskie ministerstwo spraw zagranicznych przeznaczyło wstępnie na realizacje projektów 20 tys. euro, w razie potrzeb z możliwością podwojenia tej kwoty.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter