„To nasze wspólne święto. Wszystkich Polek i Polaków”

86
11.11.2024
„To nasze wspólne święto. Wszystkich Polek i Polaków”
Fot. Mikołaj Sobczak
Setki elblążan i gości wzięły udział w uroczystościach 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku przemaszerowali spod katedry pod Pomnik Twórców Niepodległości, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Zobacz zdjęcia.

- Jesteśmy tu przede wszystkim po to, by edukować nasze dzieci, a także po to, by świętować, oddać cześć. Jesteśmy pierwszy raz na tych oficjalnych obchodach święta, ale będziemy od teraz uczestniczyć cyklicznie – mówią Tomasz i Paulina, którzy przyszli na uroczystości z córką Oliwką.

Pani Kazimiera na obchody święta niepodległości przyjechała na rowerze. - Co roku biorę udział, podoba mi się, jestem patriotką – mówi. - Lubię wojsko, mój syn jest w wojsku, gra w orkiestrze w Siedlcach.

 

 

- Wypada tu być. Musimy świętować odzyskanie niepodległości, bo nigdy nie wiadomo, jak to może być. Cieszmy się z tego, co mamy – mówi. - Co roku bierzemy udział z całą rodziną. Tym razem mniejsze dziecko zostało z mężem w domu, bo się rozchorowało, ale widzi Pan, reszta naszej ekipy jest, bo trzeba – śmieje się pani Anna, którą spotkaliśmy przed niepodległościowym przemarszem.

W oficjalnych uroczystościach 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięły udział setki elblążan i zaproszeni goście. Po mszy w Katedrze św. Mikołaja przeszli przez starówkę pod Pomnik Twórców Niepodległości, gdzie odegrano hymn narodowy, swoje przemówienia wygłosili organizatorzy obchodów i zaproszeni goście.

„To nasze wspólne święto. Wszystkich Polek i Polaków”
Fot. Mikołaj Sobczak

- 106. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to nasze wspólne święto. Wszystkich Polek i Polaków. Dla nas 11 listopada jest dniem radości, dniem dumy i chwały. Dniem, w którym ze wzruszeniem wspominamy, że po 123 latach nasze państwo wróciło na mapy świata – mówił prezydent Elbląga Michał Missan. - Ale język ojczysty, polska kultura, nasze tradycje – mimo że nasz kraj był pod zaborami - nigdy nie zniknęły, bo naród polski nigdy się nie poddał. Nasza historia pełna czarnych kart przypomina nam, że wiele pokoleń bohaterów oddało swoje życie walcząc o te najpiękniejsze wartości: wolność, tożsamość, polskość i polską kulturę. Dlatego dzisiaj świętujemy tak różnorodnie – uroczyście, kulturalnie, na sportowo i rodzinnie. Jest oczywiście czas na chwilę zadumy, ale przede wszystkim tego dnia powinniśmy się radować i uśmiechać o siebie i przypominać sobie, jak cenne jest to, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju. Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze - mówił marszałek Piłsudski. Musimy o tym pamiętać, ale walczyć o nią możemy nie tylko z bronią w ręku w trakcie ewentualnej agresji. Każdego dnia musimy budować silne państwo. Łączyć a nie dzielić społeczeństwo. Pamiętać o przeszłości, ale i patrzeć w przyszłość, by kolejne pokolenia, nasze dzieci i wnuki, mogły obchodzić to święto tak radośnie jak my dzisiaj.

Uroczystości zakończyła salwa honorowa ku czci polskich bohaterów, po której władze miasta, przedstawiciele różnych środowisk politycznych i społecznych oraz mieszkańcy złożyli pod pomnikiem kwiaty.

Po uroczystej części przyszedł czas na żołnierską grochówkę, przejazdy bryczkami po starówce. Na bulwarze można było wysłuchać na żywo fragmentów kompozycji na fortepian, a gdy zapadł zmrok na ścianie Katedry św. Mikołaja rozpoczęły się pokazy mappingu, czyli graficznej opowieści na temat niepodległości. Odbywały się co 15 minut do godz. 20.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Szkoda tylko że dobrzy i jednomyślni jesteśmy w symbolice i świętowaniu, poza tym nienawiść, zawiść i walka !
(2024.11.11)
Dobrze myślisz !
(2024.11.11)
Kurozalne to brzmi spod siedziby organizacji która nie odrazu zaakceptowała nasza niepodleglosc przemaszerowuja pod pomnik niepodległości. Zresztą do tjej pory ta organizacją jest za ograniczeniem naszych swobod i narzuca nam wszystkim swoje głupie ograniczenia
Jamaleg (2024.11.11)
@Jamaleg - No nie byłbyś sobą żeby.....
(2024.11.11)
W punkt! Nic dodać, nic ująć...
(2024.11.11)
Prawda w oczy kole. Zapoznaj się tematem anpozniej coś napisz. Sprawdź kiedy polska odzyskała niepodległość a kiedy to zaakceptował kosciol.
Jamaleg (2024.11.11)
a kto tej nienawiści nauczył?! i do tej pory wyzywa ludzi od rosyjskich agentów!!!!!
(2024.11.11)
@Jamaleg - Dobrze piszesz chłopie, tylko postaraj się po polsku i nie pij tyle, bo to trochę kurozalnie ci wychodzi(to coś od kury?).
(2024.11.11)
Bardzo dobra była grochówka. Mniam
Pil (2024.11.11)
@Pil - Tak to najwazniejszy aspekt święta niepodległości
(2024.11.11)