Szerszenie przy czerwonym szlaku w Bażantarni

1
15.05.2020
Szerszenie przy czerwonym szlaku w Bażantarni
(fot. Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg)
Przy jednym z drzew w Bażantarni na odcinku między wiatą Parasol a Dąbrową założyły gniazdo szerszenie. W związku z tym, że czerwony szlak Kopernikowski to szlak ponadregionalny, chętnie odwiedzany przez elblążan, lokalizacja gniazda została oznaczona. Szlak pozostaje otwarty - informuje Nadleśnictwo Elbląg.

Szerszenie z natury są mało agresywne i nie stanowią zagrożenia, jeśli nie są niepokojone. Należy pamiętać, że gdy trafimy na gniazdo szerszeni w lesie, należy oddalić się od niego, aby nie niepokoić owadów, zaniepokojone potrafią bronić swojego gniazda. Natomiast przy spotkaniu z szerszeniem nie można wykonywać energicznych ruchów, machać rękami i zachowywać się nerwowo.

Wybierając się do lasu, róbmy to z głową i pamiętajmy, że w lesie panują prawa przyrody. W lesie możemy być świadkami różnych sytuacji np.: możemy spotkać lochę czy klępę wychowująca młode, możemy też spotkać żmiję zygzakowatą, młode zwierzęta poznające świat, natrafić na gniazdo szerszenie, os lub pszczół. W większości przypadków należy wycofać się, czasem nawet zawrócić. Nie narażajmy zwierząt i siebie na niebezpieczeństwo.

Do lasu idziemy na własną odpowiedzialność, nie planujmy wyjścia w trakcie lub niedługo po burzy czy wichurze, po takich intensywnych zjawiskach pogodowych, w lesie mogą być poprzewracane drzewa lub zwisające gałęzie. Gdy idziemy do lasu, najlepiej jest mieć na sobie dobre, mocne buty (nie ubierajmy sandałów), długi rękaw i długie nogawki spodni, zabezpieczy to nas przed kleszczami czy komarami. Dobrze też jest wcześniej zaplanować drogę i mieć przy sobie mapę, która pomoże nam odnaleźć drogę, jeśli skręcimy w niewłaściwą ścieżkę. A także naładowany telefon, coś do jedzenia i bidon lub termos z piciem. Przed wyjściem zawsze poinformować kogoś bliskiego, dokąd planujemy wyjść.

Leśnicy także w Nadleśnictwie Elbląg co roku przed sezonem turystycznym przygotowują szlaki w lesie. Wykonujemy przeglądy szlaków i w razie potrzeby usuwamy niebezpieczne i zagrażające turystom drzewa, odnawiamy także małą infrastrukturę, jak wiaty, ławki, stoły.

 

Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

nie pierwszy rok tam mieszkają. oznaczyć miejsce i sie nie zbliżać no i przejść spokojnie obok. idealnie by było je przenieść na inne drzewo z dala od szlaku ale czy to możliwe?
kocham przyrode (2020.05.16)

info

0  
  0