Średniowieczny zabytek w remoncie

5
18.03.2021
Średniowieczny zabytek w remoncie
fot. Michał Skroboszewski, trwa remont murów w Pasłęku
Trwa remont zabytkowych murów w Pasłęku. Aktualnie prowadzone są prace związane z odtworzeniem ich lica, uzupełnieniem kamieni i cegieł i odtworzeniem spoin.

W Pasłęku trwają dalsze prace przy remoncie murów obronnych.

- Obecnie realizowany jest etap drugi zadania, czyli remont muru od Bramy Kamiennej do Szkoły Łacińskiej. Trwają prace związane z odtworzeniem lica muru: uzupełnienie kamieni i cegieł, które wypadły, są także odtwarzane spoiny. Ta część zadania będzie realizowana do 14 września 2021 r. - informuje Urząd Miejski w Pasłęku.

Przypomnijmy, że podczas poprzednich podczas prac już m.in. usunięto w stu procentach spoiny we fragmentach muru kamiennego oraz część spoin we fragmentach muru ceglanego, wykonano wykop fundamentów muru, i wzmocniono jego fundamenty. 

Remont średniowiecznej fortyfikacji miejskiej to efekt kilkuletnich starań władz Pasłęka o pieniądze na ten cel. Ostatecznie ratunkiem dla niszczejącego zabytku okazała się 8,5-milionowa dotacja, którą Pasłęk otrzymał od Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Prawie 4,4 mln zł do remontu dołożyła także gmina Pasłęk. Mury obronne Pasłęka wybudowano w pierwszej połowie XIV wieku. Niewiele miast może pochwalić się takim zabytkiem. Do dzisiaj fortyfikacje zachowały się na znacznej długości obwodu, liczą około 1200 metrów.  Mury kilkakrotnie na przestrzeni wieków przebudowywano. W XVII wieku fortyfikacje wzmocniono zewnętrznymi ziemnymi bastionami. Około XVIII w., z uwagi na rozwój broni palnej, mury straciły znaczenie i rozpoczęto ich rozbiórkę, traktując je często jako łatwo dostępne źródło budulca. Właśnie w ten sposób, około 1830 r. całkowicie rozebrano Bramę Garncarską oraz górne partie Bramy Młyńskiej. Wkomponowane w miejskie fortyfikacje baszty otwarte sprzyjały w XVIII i XIX wieku wznoszeniu na murach budynków mieszkalnych, z których część przetrwała do dzisiaj. Linia murów biegnie po obwodzie nieregularnego wieloboku. Górne - licowe partie miejskich fortyfikacji - zostały zbudowane z cegły w wątku wendyjskim, natomiast partie fundamentowe - z powszechnie dostępnych granitowych kamieni.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

wydobyto juz ten "bursztyn"spod pn-wsch wieży?
(2021.03.18)

info

4  
  2
A W Elblągu mur kolo galeri ruina nadal mozna film nakrecac wojenny. Co z UM ratusza nie wudac tej ruiny muru.
(2021.03.18)

info

9  
  0
To> > > > > > > > > > > > > > > > > > o czym się zapomina i oceny reaktywacji w projekcie rewitalizacji i oczywiście, książęta broniących oddziałów na murach - się śmieją Panie Projektancie, ????? z samego murowania. i spoinowania. A w ogóle to się ślimacze.
(2021.03.18)

info

2  
  1
Wszyscy udaja, że nie widzą tego zrujnowanego muru przy galerii el. Niby tam remont za remontem, a mur czy też jego pozostałości stoja i straszą.
(2021.03.19)

info

3  
  0
Czy teren też należy do Obajtka lub kogoś z programu pis rodzina na swoim ?
(2021.03.20)

info

0  
  0