- W rozwoju gminy najważniejsze jest to, by równocześnie brać pod uwagę wszystkie dziedziny życia - powiedział Piotr Lorens, konsultant Umbrella Project. - Zrównoważony rozwój to taki rozwój, który nie pomija żadnej istotnej sfery funkcjonowania gminy, czyli nie mówimy tylko np. o gospodarce, lub tylko o społeczeństwie, ale trzeba myśleć też o ochronie środowiska i rozwoju przestrzennym , wreszcie warto zastanowić się, jak te elementy przekładają się na zarządzanie gminą.
Według konsultantów Umbrelli , trzeba budować taki program, który umożliwi rozwój wszystkich tych komponentów jednocześnie. Piotr Lorens podkreślił, że niedobrze się dzieje, gdy gminy podejmują działania "wycinkowe", dotyczące np. tylko gospodarki.
- Odbywa się to często ze szkodą dla gminy. To jest zagrożenie dla procesu równoważenia gminy - dodał Lorens.
Praca nad tym programem to jest bardziej - jak podkreśla - zmianą sposobu myślenia, pewne podnoszenie świadomości lokalnej i świadomości władz, które powinny odpowiadać za wszystkie decyzje niż miałaby to być, jak się wyraził, ekstra specjalna forma nowego działania.
Gmina Elbląg już od kilku lat działa na podstawie specjalnie opracowanej strategii rozwoju. Jak podkreśla wójt Grzegorz Nowaczyk, ma to jedną, bardzo ważną zaletę.
- Budowa strategii pozwoliła nam na skuteczne ubieganie się o środki pozabudżetowe, szczególnie na oświatę i ochronę środowiska. Systematycznie otrzymujemy pieniądze z Unii Europejskiej. We wnioskach nasza strategia jest dodatkowym atutem, bo przecież takich wniosków z różnych gmin jest zawsze trzy, cztery razy więcej niż środków finansowych do zdobycia - podkreślił Grzegorz Nowaczyk.
W województwie warmińsko-mazurskim program zrównoważonego rozwoju realizuje tylko kilka gmin i powiatów, m.in. powiaty Bartoszyce i Ełk oraz gmina Sępopol.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter