Ruiny kościoła w Fiszewie z dotacją ministra kultury

39
25.02.2021
Ruiny kościoła w Fiszewie z dotacją ministra kultury
Ruiny kościoła w Fiszewie, fot. Anna Dembińsk
320 tys. zł otrzymała diecezja elbląska na prace zabezpieczające ruiny kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Fiszewie (gmina Gronowo Elbląskie). Pieniądze zostaną przeznaczone na stabilizację konstrukcji budynku.

Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1237 roku. Kościół był budowlą trójnawową. Z opisów danego wyposażenia kościoła wiemy, że były w nim: dwa barokowe ołtarze główne, ambona z wizerunkiem ewangelistów, dwie granitowe chrzcielnice, drewniana tablica pamiątkowa ku czci poległych w wojnie 1813-1814, dwanaście płyt epitafijnych. Kościół od samego powstania należał do katolików. Przy kościele istniał cmentarz, po którym zachowały się nieliczne nagrobki. Kościół ocalał podczas II wojny, został jednak spustoszony. Zniszczeniu uległ podczas pożaru w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 1948 roku. Przy ruinie kościoła znajdują się: dawna plebania (obecnie kaplica) oraz stary cmentarz, na którym stoi rokokowa, XVIII-wieczna stela, cippus, tumby i żeliwne krzyże. Obecnie kościół w Fiszewie należy do diecezji elbląskiej.

- Obowiązująca ustawa nakazuje właścicielowi dbanie o stan zabytku. Dlatego w 2019 r. rozpoczęły się prace zabezpieczające przy ruinie kościoła. Polegały one na oczyszczeniu ruin, scaleniu murów i filarów w jedną całość, aby zachować właściwą statykę obiektu. Kościół nie posiada stropu oraz dachu. Prace przy jego ruinie mają zatrzymać proces degradacji i będą postępowały w miarę pozyskanych środków. Obecnie, lutym 2021 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację w wysokości 320 tys. zł. Pieniądze są przeznaczone na kolejne prace stabilizujące konstrukcję budynku - mówi ks. dr Piotr Towarek, rzecznik prasowy diecezji elbląskiej.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Rozmontować i na gruz, a nie kasę pompować.
(2021.02.25)
Jak to otrzyma? Przecież mieliście pomóc pewnemu towarzyszowi z Elbląga który z głodu wypisuje swoje czerwone bzduru
(2021.02.25)

info

13  
  10
Światynia powinny byc trawniki, a straz powinna wziac sie do pracy rozdawac mandaty bo sie kierowcy rozzuchwalili. Za co sluzby biora biora kase, trawniki chodniki niszczone, prawo nieprzsestrzegane, jak ma byc dobrze. Smieci walaja sie na dolince, czy to na gorze chrobrego, wystawiajcie mandaty to zacznie sie porzadek,
(2021.02.25)

info

12  
  12
Mam starą pakamerę rozwalającą się, dostanę 300 tyś złotych?
(2021.02.25)

info

12  
  20
A co to "tyś"? Tyś jedyny, najdroższy?; -)Bo jak chcesz tysiące, to skrót po polsku brzmi: "tys. "Ale i tak nie dostaniesz, bo pakamera to nie cenny zabytek :-)
(2021.02.25)

info

2  
  6
Szanuj tradycje i historię cymbale
Dast (2021.02.25)
Kapitalna wiadomosc
Tyfft (2021.02.25)
Ok. Zabytki trzeba ratować i to nie ulega wątpliwości. Wątpliwości pojawiają się wtedy, kiedy mają to zrobić funkcjonariusze pazernego kościoła. Moim zdaniem powinna to zrobić jakaś fundacja.
lolol (2021.02.25)
@Tyfft - Po jaki ch. .. to stoi? Zrównać to z ziemią i budynek mieszkalny postawić. .Niech zarobią na tę kupę gruzu .
(2021.02.25)
Ogonie gmina Gronowo Elbląskie posiada wiele perełek architektonicznych. Przykłady pierwsze jakie ki przychodzą do głowy z wycieczek rowerowych to parowa przepompownia, odrestaurowany pałac Gronowo Elbląskie ul. Świerkowa, dworzec kolejowy ulica kolejowa, kościół w Fiszewie, kościół w Jegłowniku, Stara Karczma w Jeglowniku przy dk22. Jedyne czego szkoda, że w Gronowie Elbląskim brak ścieżek rowerowych. Pociągiem można przewieźć rower i zwiedzać, zapoznawać się z dziedzictwem kulturowym.
Jan cyklista (2021.02.25)