- Zwracam się z prośbą o wypracowanie, we współpracy z zarządcą oraz mieszkańcami, rozwiązania pozwalającego na sfinansowanie remontu zabytkowej bramy – napisała do prezydenta Elbląga radna Karolina Śluz. Wskazuje, że według jej informacji budynek, w którym znajduje się brama, ma 18 lokali, 6 należy do miasta. Przypomina też, że budynek jest zabytkiem z 1928 roku, co komplikuje sprawę remontu.
- Ze względu na zły stan techniczny, a także historyczne i architektoniczne znaczenie tego budynku, niezbędne jest podjęcie pilnych działań mających na celu jego renowację – podkreśla radna. Dodaje, że mieszkańcy nie są w stanie samodzielnie wziąć na siebie finansowego ciężaru remontu. Dziesięć lat temu przy wsparciu finansowym miasta został wyremontowany jego dach, przywrócono pierwotny kształt budynku wraz z zegarem. Kolejne próby uzyskania funduszy na remont nie powiodły się.
- Proponuję, aby Pani Radna w ramach swojej działalności wsparła mieszkańców zabytkowego budynku przy ul. Fałata 29-31/33 w Elblągu w zakresie pozyskania odpowiedniej dokumentacji i pozwoleń, zorganizowania niezbędnego wkładu własnego wnioskodawcy oraz w zakresie sporządzania wniosków o dofinansowanie prac remontowych, które zostaną rozpoznane przez odpowiednie organy w ramach możliwości kompetencyjnych - napisał.
- Ówcześni elblążanie nazwali go Domem z Wieżą (Turmhaus), powstał jako siedziba schroniska młodzieżowego, które cieszyło się wielką popularnością – pisał o tym zabytkowym budynku Karol Wyszyński w cyklu "Historia elbląskich ulic". To właśnie rejony Pionierskiej był miejscem, gdzie najpierw osiedlali się Polacy po 1945 r., w ocalałych po wojnie budynkach.