O likwidacji Pogotowia Socjalnego piszemy od kilku tygodni. Rada Miejska podjęła taką decyzję w ekspresowym tempie na nadzwyczajnej sesji 11 głosami za, 9 przeciw i 5 wstrzymującymi się. Wojewoda ją jednak unieważnił, dopatrując się braku konsultacji społecznych ze związkami zawodowymi. Sprawa ponownie wraca więc na forum elbląskiej Rady Miejskiej.
Na nadzwyczajną sesję, która odbędzie się 27 maja, przygotowano projekt uchwały w sprawie zaskarżenia decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
- Z treści rozstrzygnięcia nadzorczego wynika, iż jedynym powodem, na podstawie którego Wojewoda stwierdził nieważność przedmiotowej uchwały jest okoliczność braku konsultacji jej treści ze związkami zawodowymi. Na poparcie swojego stanowiska Wojewoda przywołał uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego 29 listopada 2010. Jednakże z rozstrzygnięciem organu nadzoru nie sposób się zgodzić. Przede wszystkim należy podkreślić, iż powyższa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego nie może mieć zastosowania w okolicznościach niniejszej sprawy i została ona wydana na kanwie zupełnie innej sprawy, której przedmiotem była konieczność konsultacji związkowych w związku z likwidacją szkoły – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Władze miasta stoją na stanowisku, że w sprawie likwidacji Pogotowia Socjalnego nie musiały się konsultować ze związkami zawodowymi i przywołują wcześniejsze orzecznictwo sądów oraz opinię radców prawnych ratusza. - W takim stanie rzeczy uzasadnione jest przyjęcie, iż rozstrzygnięcie nadzorcze zostało wydane z naruszeniem prawa i konieczne jest jego zaskarżenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Aby taką skargę wysłać, zgodę musi wyrazić ponad połowa uczestniczących w głosowaniu radnych.