Prehabilitacja w kwietniu przyjmie pierwszych pacjentów

11
25.03.2024
Prehabilitacja w kwietniu przyjmie pierwszych pacjentów
Poradnia prehabilitacyjna w szpitalu wojewódzkim, fot. Anna Dembińska
Od połowy kwietnia w szpitalu wojewódzkim mają się rozpocząć przyjęcia do nowo powstałej poradni prehabilitacyjnej. Jak zapewnia dyrekcja placówki, zapewni ona pacjentom kompleksowe przygotowanie do operacji, usprawni proces terapii i przyspieszy ich powrót do zdrowia. Zdjęcia.

Jak podkreśla Bożena Ropelewska, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, jest to pierwsza tego typu poradnia w województwie warmińsko-mazurskim. Założeniem prehabilitacji jest jak najbardziej efektywne wykorzystanie przez pacjenta czasu oczekiwania na zabieg operacyjny lub terapię. W poradni może on liczyć na wsparcie psychologiczne i przygotowanie żywnościowe (np. pacjent z nadwagą), wdrożona zostaje też aktywność fizyczna, pod okiem specjalisty pacjent może pozbyć się także nałogów, na przykład uzależnienia od nikotyny.

- Jest to poradnia multidyscyplinarna, z pacjentem pracują tutaj psycholog, fizjoterapeuta, dietetyk, lekarz i pielęgniarka. Prosimy również pacjenta o aktywną współpracę z nimi, jest to bardzo ważne – mówi Bożena Ropelewska.

Jak zapowiada dyrekcja szpitala, poradnia pierwszych pacjentów ma przyjąć w połowie kwietnia. - Na początek będą to pacjenci onkologii, chirurgii onkologicznej oraz oddziału ortopedycznego, kwalifikowani do zabiegów endoprotezy stawów biodrowego i kolanowego – wyjaśnia lek. Grzegorz Sosnowski, dyrektor ds. lecznictwa i koordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.

Uroczystemu otwarciu poradni, które odbyło się w poniedziałek (25 marca), towarzyszyła konferencja naukowa dotycząca prehabilitacji. - Staje się ona w Europie standardem. Coraz więcej procedur bierze pod uwagę konieczność systemowego przygotowania pacjenta do zabiegu. Opłaca się to etycznie, zdrowotnie i finansowo – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Poznaniu, który był jednym z gości konferencji.

Poradnia mieści w szpitalu wojewódzkim (ul. Królewiecka 146). Informacje udzielane są pacjentom pod numerem tel. 55 239 56 41.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Prehabiltacja czyli dotyczy epoki Prehistorycznej. A teraz kro rehabilituje pacjentów z epoki Teraźniejszej?
(2024.03.25)

info

6  
  4
No fakt jak po zabiegu chirurgicznym z 12 czerwca ubiegłego roku, czekałem do 14 lutego tego roku. A pani na przyjęciu mówi mi że wszystko w porządku i nie trzeba nic robić. To po co ta rehabilitacja?
(2024.03.25)
Może czas głowę zacząć leczyć co ?
(2024.03.25)
Pana Śliwki nie było? Czemu go nikt nie zaprosił? Wygłosił by ładne przemówienie, obiecał coś nowego. :)
Marcin696 (2024.03.25)
A po cvym wniosisz? Wydruki z IKP ci podesłać? Podaj meuila. Wtedy podyskutujemy! Mogę nawet na forum poertelu!
(2024.03.25)
O to Kluge co bierze kasę ze Światowidu za etat a nikt jej tam nie widzi
(2024.03.25)

info

8  
  1
A co tam robił ten Missan. ? Znów udaje zatroskanego o mieszkańców. Wstyd i hańba.
(2024.03.25)

info

8  
  3
Pitolenie o Szopenie, prehabilitacja, każdy sposób na łojenie podatnika jest dobry, mam w 4 literach to przygotowanie do zabiegu, na który czekam pół roku, zdechnę na tej pre zanim mnie obejrzą.
cxfghjk (2024.03.25)

info

1  
  1
@Marcin696 - Pewnie stadion ? Darmowy pochówek....
(2024.03.25)
Jak podpowiada Google, to prehabilitacja jest jak oczekiwanie na wyrok: ----- "Prehabilitację definiuje się jako proces poprawy zdolności funkcjonalnych pacjenta przed zabiegiem chirurgicznym, tak aby pacjent był w stanie wytrzymać każdą pooperacyjną utratę aktywności i związany z nią spadek. Innymi słowy, aby fizycznie przenieść się w lepsze miejsce przed operacją. "
Medium (2024.03.26)

info

1  
  0