Zapotrzebowanie na pracowników zgłosiło 17 instytucji społecznych i 6 firm komunalnych. Jak mówi Stanisław Tomczyński, dyrektor Centrum Pracy i Pomocy, niektóre z nich wskazywały konkretne osoby, które sprawdziły się w ubiegłym roku. Część z nich ma szansę znaleźć stałą pracę.
Osoby, które podejmą pracę w ramach prac społecznie użytecznych za godzinę pracy otrzymają świadczenie w wys. 6 zł. Pracować będą 10 godzin w tygodniu (40 godzin miesięcznie). Pierwsi obejmą swoje obowiązki już 19 lutego. Program realizowany będzie do końca roku. Plan pracy przygotowało Centrum Pracy i Pomocy na podstawie ilości miejsc zadeklarowanych przez firmy czy organizacje społeczne. Uczestników wybiera MOPS spośród bezrobotnych zarejestrowanych w PUP i korzystających z różnych form wsparcia.
Zapotrzebowanie na takich tymczasowych pracowników zgłosiły: Szpital Wojskowy, Hospicjum Św. Jerzego, Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie, Dom dla Bezdomnych, Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza "Lazarus", Fundacja Leczenia Dzieci Niepełnosprawnych Hipoterapią "Końskie Zdrowie". A także stowarzyszenia i organizacje pożytku publicznego - ERKON, TPD, LKP, Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa, Związek Niewidomych, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Ludowy Klub Sportowy Mlexer. Wśród nich jest też 6 firm komunalnych: ZUO, EPEC, Tramwaje Elbląskie, MOSiR, PDiM, MPO.
Pieniądze na opłacenie pracowników pochodzą w 60 proc. z PUP z Funduszu Pracy. Pozostała część wynagrodzenia pochodzi z instytucji zatrudniającej - jak w przypadku firm komunalnych. Jeśli idzie o organizacje społeczne to z własnej kasy wykładać będę połowę z tych 40 procent, druga część finansowana będzie budżetu miasta.
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter