Dokładnie 30 lat temu amerykańska NASA opublikowała raport, w którym wskazała rośliny, które najskuteczniej oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, w tym ze wspomnianych lotnych związków organicznych. Wśród nich są przynajmniej dwie, z którymi poradzi sobie każdy, nawet początkujący hodowca:
zielistka i sansewieria. - Te rośliny same z siebie bardzo dobrze oczyszczają powietrze poprzez liście. Jednakże w Niemczech zrobiono badania, które dowiodły, że jeśli posadzimy je w specjalnej donicy, gdzie korzenie wychodzą na zewnątrz, to będą one oczyszczać powietrze siedem razy wydajniej – wyjaśnia Piotr Zimiński, który od lat prowadzi Gospodarstwo Ogrodnicze. - Produkuje się mechaniczne oczyszczacze powietrza, ale zużywają one prąd, trzeba w nich również wymieniać filtry. A więc mamy duży koszt zakupu i utrzymania. Tymczasem możemy raz wydać pieniądze, właśnie na taką specjalną donicę i dodatkowo cieszyć się pięknym widokiem. Używa się do niej specjalnego substratu na bazie skał naturalnych, jest węgiel aktywny. U nas można ją zakupić, wraz z rośliną. Warto dodać, że jedna donica oczyszcza pokój o wielkości 15 mkw., natomiast prostokątna skrzynia taki o wielkości 25 mkw.
Jeśli jednak szukamy roślin, które mają przede wszystkim spełniać funkcje estetyczne to warto zainteresować się na przykład
begoniami. To kwiaty, które świetnie się sprawdzają w cieniu, istnieje jednak odmiana, która doskonale poradzi sobie w słońcu.
-
Begonia boliwijska bardzo silnie i pięknie się rozrasta, nadaje się nie tylko do donic wiszących, ale i do tych wysokich – mówi Piotr Zimiński.
Dobrym pomysłem będą także
hortensje, mieniące się przeróżnymi barwami: od białych, po blado i ciemnoróżowe aż po intensywnie niebieskie. To bardzo efektowna roślina, która ozdobi ogród, taras, balkon czy mieszkanie aż do późnej jesieni.
Pelargonia angielska zachwyca różnorodnością barw (fot. Michał Skroboszewski)
Tych, którzy kochają mocne, wyraziste kolory może zainteresować
pelargonia angielska. - To absolutny hit. Mamy różne kolory: ciemnojeżynowy, czerwony z liśćmi, które pachną cytrusami, biały z cętką, intensywny róż. Warto zaznaczyć, że to roślina lubiąca suche podłoże, nie należy jej za często podlewać – dodaje Piotr Zimiński.
Bardzo interesującą rośliną jest
bakopa. Jest ona znana w Indiach od bardzo dawna - to ziele wykorzystywane w medycynie ajurwerdyjskiej od 5 tys. lat. M.in. poprawia pamięć i koncentrację, zalecana jest w procesie rekonwalescencji po przebytych udarach i urazach mózgu. Bakopa, nazywana także brahmi, może być także wspaniałą ozdobą ganeczku, altanki, balkonu. Jej drobne kwiaty i liście potrafią dodać uroku wielu przestrzeniom. Najlepiej wybrać dla niej stanowisko słoneczne albo półcień i dosyć często podlewać – wtedy ukaże swoje piękno.
Zobacz, co znajdziesz w Gospodarstwie Ogrodniczym Piotra Zimińskiego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat roślin, nie tylko je kupić, ale i porozmawiać o nich, upewnić się, jak je hodować, dobrać coś odpowiedniego do Twojego wnętrza - koniecznie zajrzyj do Gospodarstwa Ogrodniczego Piotra Zimińskiego przy ul. Druskiej 15. To miejsce, w którym coś dla siebie znajdzie początkujący hodowca, jak i ten znacznie bardziej doświadczony. Jest ono otwarte od poniedziałku do soboty (od godz. 8 do 16).
--------------Art.promocyjny-------------