“Piękne lasy, czysta woda, dzikość przyrody, nieskażone powietrze, ciekawostki historyczne, bogate dziedzictwo kulturowe, to walory powiatu elbląskiego. Tu można spędzić czas z dala od zgiełku i przemysłu, cieszyć się życiem, czerpiąc energię z otaczające przyrody” - czytamy we wprowadzeniu. Na blisko stu stronach bogato ilustrowanej publikacji znajdziemy najważniejsze informacje o utworzonej na mocy nowego podziału kraju jednostce administracyjnej.
"Powiat elbląski" jest publikacją trójjęzyczną; teksty polskie zostały przetłumaczone na niemiecki i angielski. Album oprócz licznych zdjęć autorstwa wydawcy, a także Zygmunta Gawrona, Zefiryna Pągowskiego, Marka Murdzi i Henryka Myślińskiego został opatrzony także mapkami: powiatu, Kanału Elbląskiego czy Wysoczyzny.
- Publikacja skierowana jest do elblążan, którzy mogą w niej na nowo odkryć piękno tych terenów, ale także do turystów - powiedziała Marzenna Bracka - Kondracka, wydawca "Powiatu elbląskiego".
Oprócz takich hitów turystycznych powiatu, jak Kanał Elbląski, najniższy punkt w Polsce w Raczkach czy Jezioro Drużno z rezerwatem przyrody i pobliskimi wykopaliskami w Janowie w albumie znajdziemy m.in. opisy i fotografie unikatowych żuławskich chat podcieniowych i zwodzonych mostów. Stamtąd przenosimy się na nieodkryte dotąd przez masową turystykę zakątki Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, skąd np. drogą "Pięknych widoków" koło Kadyn docieramy do Zalewu Wiślanego.
Osobne miejsce w "Powiecie elbląskim" zajmują opisy należących do jednostki administracyjnej gmin. W albumie oprócz wyróżnionych zabytków, szlaków turystycznych znajdziemy także niezbędne dane teleadresowe instytucji kultury i urzędów.
Publikacja Wydawnictwa Uran jest niezłym przewodnikiem po regionie dla turysty pragnącego poznać najciekawsze zakątki regionu, a dla elblążan i mieszkańców powiatu może być natchnieniem do ciekawych pieszych, rowerowych czy samochodowych wypraw w nieodległe, ale urokliwe tereny.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter