Czy matura pisemna z języka ojczystego była trudna? Oceńcie to sami - przedstawiamy tematy maturalne dla klas o profilu ogólnym i o profilu humanistycznym.
Profil ogólny:
1. "Należy uwierzyć , że w tym powszednim krzątaniu są też jakieś rzeczy wiekuiste, powszechne" (Maria Dąbrowska). Odwołując się do literatury i własnych doświadczeń podziel się swymi przemyśleniami na temat znaczenia codzienności w życiu człowieka.
2. "Żart broń jest często zdradliwa i szkodliwa. Ale też czasem i jej trzeba zażyć" (Ignacy Krasicki). Śmiech, żart, kpina, groteska jako sposób wzbudzania refleksji na temat sensu życia. Zaprezentuj wybrane utwory, które według Ciebie, w mistrzowski sposób realizują tę tezę.
3. "Trzeba śnić cierpliwie w nadziei, że treść się dopełni" (Zbigniew Herbert). Odwołując się do przykładów z literatury , dokonaj prezentacji i sformułuj sąd o marzycielach, ich walce duchowej i posłannictwie.
4. Dokonaj analizy i interpretacji wiersza Anny Kamieńskiej "Rozterka Kasandry".
Profil humanistyczny:
1. "Myśląc ojczyzna, powracam w stronę drzewa". Odwołując się do literatury i filmu, rozwiń myśl Karola Wojtyły o roli przyrody ojczystej w kształtowaniu systemu wartości i więzi patriotycznej.
2. Parabola jako sposób mówienia o uniwersalnych prawdach ludzkiej egzystencji. Scharakteryzuj dwupłaszczyznowość wybranych utworów literackich i rozważ celowość zastosowania tego zabiegu artystycznego.
3. "Nie ma innego zaklęcia na szczęście, jak tylko umieć pracować" (Maria Dąbrowska). Zaprezentuj bohaterów literackich, dla których codzienność, praca, zmaganie się z losem stanowią wartość i wielkość życia.
4. Dokonaj analizy porównawczej wierszy "Stabat Mater" Józefa Wittlina i "Stabat Mater" Anny Kamieńskiej.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter