Tajemnicą poliszynela jest fakt, że gestorzy elbląskich sieci wodnokanalizacyjnych, energetycznych i gazowych nie zawsze znają ich wiek, materiał, z którego je wykonano, a zdarza się, że także przebieg. Niedawno w jednej z dzielnic miasta wymieniano rurociągi wodne wykonane z rur azbestowych ułożonych w latach siedemdziesiątych, bo innych wówczas zabrakło, a inwestycję trzeba było skończyć.
Prawdziwym powodem do zmartwień jest brak kompleksowego planu zamierzeń modernizacyjnych podziemnych instalacji w mieście. Takim planem dysponuje EPWiK, które w ramach realizowanego wielkiego programu poprawy jakości wody pitnej rozpoczęło wielokilometrową modernizację miejskich sieci wodociągowych z ich czyszczeniem i wymianą zużytych fragmentów.
Jednak do opracowania ogólnomiejskich planów modernizacji podziemnych instalacji, z podaniem ich umiejscowienia, terminów inwestycji i szacunkowych kosztów trzeba przystąpić jak najszybciej. Dowiedzieliśmy się, że po „wykopkach” w rejonie ulicy Różanej nastąpią kolejne. Rejon Gazowniczy przygotowuje się do akcji wymiany rur gazowych na już zagospodarowanym osiedlu Gwiezdna administrowanym przez SM „Sielanka”.
- To będzie akcja prowadzona w inny sposób niż na osiedlu Różana - informuje Mieczysław Szałachowski, prezes SM „Sielanka”. - Na osiedlu Gwiezdna trzy lata temu zakończyliśmy modernizację małej architektury, a na wymianę gazociągów liczących sobie 40 lat wyrażamy zgodę z uwagi na istniejące zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców. Postawiliśmy jednak wykonawcy modernizacji konkretne warunki. Z gazownią ustaliliśmy już takie przebiegi rurociągów, by w jak najmniejszym stopniu kolidowały z istniejącymi chodnikami i wewnętrznymi drogami osiedla. A jeśli już zdarzą się takie przejścia, to będą one wykonywane „przepychem” pod ziemią, bez ingerencji w istniejące nawierzchnie - uspokaja prezes.
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter