Przypomnijmy, że śledztwo w sprawie rzekomych nieprawidłowości w Lotosie zostało wszczęte we wrześniu 2018 roku. Dotyczyło 2011 roku. Ówczesny gdański prokurator postawił Pawłowi Olechnowiczowi (wyraził zgodę na publikację nazwiska) oraz trzem innym osobom wyrządzenie znacznej szkody majątkowej Grupie Lotos w kwocie 246 tys. zł w związku z zawarciem umowy o świadczenie usług doradczych z jedną z zewnętrznych firn.
W styczniu 2019 roku na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali zatrzymań całej czwórki, prokuratura postawiła im zarzuty, a wobec Pawła Olechnowicza i Tomasza S. złożyła wnioski do sądu o tymczasowe aresztowanie. Sąd wniosków nie uwzględnił, na dodatek w 2021 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku zasądził na rzecz Pawła Olechnowicza 45 tys. zł za bezzasadne zatrzymanie.
- Åšledztwo byÅ‚o kontynuowane, a w sierpniu 2024 r. zostaÅ‚o przekazane celem dalszego prowadzenia do Prokuratury OkrÄ™gowej w GdaÅ„sku. W dniu 5 grudnia br. prokurator umorzyÅ‚ Å›ledztwo prowadzone przeciwko Tomasz S., Adamowi L., Marcie Z. oraz PawÅ‚owi Olechnowiczowi wobec stwierdzenia, że czyny nie zawierajÄ… znamion czynu zabronionego. Postanowienie o umorzeniu Å›ledztwa nie jest prawomocne – informuje w komunikacie Prokuratury OkrÄ™gowej w GdaÅ„ski jej rzecznik prasowy prok. Mariusz DuszyÅ„ski.