Pamiętajmy!

6
01.11.2005
Pamiętajmy!
Lapidarium przy ul. Sadowej (fot. Damian Matwiejczyk)
Kilkusetletnią, zapisaną w nagrobkach historię Elbląga przypomina niewielkie lapidarium, które znajduje się przy ul. Sadowej. Zgromadzono tam nieliczne ocalałe przedwojenne tablice nagrobne.
Lapidarium ma przypominać dawne elbląskie cmentarze. Znajdowały się one kiedyś np. przy kościołach św. Mikołaja, Trzech Króli, Bożego Ciała, św. Jerzego, św. Anny i pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Swoje nekropolie miały też społeczności menonitów, baptystów i gmina żydowska. - Wszystkie one podzieliły tragiczny los Starego Miasta - mówi historyk Lech Słodownik. - Na niektórych stworzono parki, np. w miejscu, w którym jest dziś park przy ul. Traugutta, był cmentarz św. Anny. Groby były też przy dzisiejszej ul. Płk. Dąbka, tam, gdzie teraz jest targowisko. Wielki skandal wydarzył się również w czasie budowy ulicy, która obecnie nosi nazwę Armii Krajowej. Zniszczono wtedy dawny cmentarz św. Mikołaja, wykopano trumny i zbezczeszczono szczątki. Nikt nie zadbał o to, by je zebrać i jeszcze raz pochować... Dziś na komunalnych cmentarzach Dębica i przy ul. Agrykola oraz na niewielkim, znajdującym się przy kościele św. Wojciecha, spoczywa około 48 tysięcy osób. Dębica powstała 31 lat temu. Od tego czasu pochowano na niej już 25 tysięcy osób. Obecnie nekropola rozciąga się na powierzchni 30 hektarów, a docelowo ma liczyć aż 52 hektary. Z kolei cmentarz przy ul. Agrykola powstał jeszcze w okresie międzywojennym. Na niemal ośmiu hektarach spoczywają 23 tysiące osób. To tu znajduje się również najwięcej grobów ludzi związanych z historią Elbląga: pionierów, przedstawicieli władz, świata kultury, a także żołnierzy II wojny światowej.
SZ

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

mieszkam tu od urodzenia i nie wiedzialam, dobrze czasami cos przeczytac, bede madrzejsza
(2005.11.01)

info

0  
  0
Może by tak chociaż zrobić coś z grobem np. Franza Komnicka, przy ulicy Sadowej ? Niech ludzie wiedzą, że leży tam ktoś, kogo nazwisko można jeszcze zobaczyć w wielu miejscach na włazach kanałów! Pozatym chyba symboliczny grób należy się gdzieś Schichauowi... ale to tylko moje zdanie...
Sebastian (2005.11.01)

info

0  
  0
jest taki chodnik w Elblągu wybrukowany kawałkami z nagrobków, jest taka galeria sztuki, gdzie depcze się po głowie aniołkowi z płyty grobowej
tato (2005.11.01)

info

0  
  0
A pod jakim wezwaniem był kościół na Nowym Mieście w okolicy obecnych ulic Ślusarskiej i Szkolnej ? Tam też był cmentarz przykościelny i rozgrzebano masę grobów przy realizacji zabudowy.
maciejek (2005.11.02)

info

0  
  0
Kościół na Nowym Mieście był pod wezwaniem Trzech Króli. Popieram również pomysł, aby miasto zadbało na ul. Sadowej również o miejsce pochówku zasłużonego dla rozwoju przemysłu w Elblągu Frantza Komnicka.
chelsea (2005.11.02)

info

0  
  0
tato, gdzie to jest?
Matko (2005.11.03)

info

0  
  0