Lokale wyborcze czynne będą od godz. 6 do 20. Jak wyjaśnia dyrektor elbląskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, Czesław Pieprzak, aby oddać swój głos na wybranego kandydata na prezydenta Elbląga, kandydata na radnego Rady Miejskiej oraz radnego sejmiku wojewódzkiego należy zabrać ze sobą dowód tożsamości.
- Zasadą głosowania, zresztą stałą od lat, jest to, że stawia się znak "x" w kratce, która umieszczona jest po lewej stronie nazwiska kandydata - mówi Pieprzak. - Głosować można tylko na jedną listę i jednego kandydata z tej listy. Jeśli znak "x" zostanie postawiony przy więcej niż jednej osobie lub więcej niż na jednej liście - głos będzie nieważny. Podobnie będzie, gdy znak "x" będzie postawiony nieprecyzyjnie, poza kratką.
W przypadku wyborów radnych obowiązywać będzie zasada proporcjonalności - do Rady Miejskiej i sejmiku wejdą ugrupowania i przedstawiciele list, które przekroczyły 5-procentowy próg zebranych głosów. Prezydenta wybierze większość. Wygra ten z kandydatów, który zbierze więcej, niż połowę głosów. Jeśli nie otrzyma ich żaden z kandydatów, dwa tygodnie później odbędzie się druga tura. Weźmie w niej udział dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali najwięcej głosów. Wygra ten, który w turze drugiej otrzyma więcej głosów.
Szczegółowe informacje na temat głosowania i wyborów znaleźć można w Internecie pod adresem: www.pkw.gov.pl.
Czesław Pieprzak:
- Jako obywatel Elbląga nie wyobrażam sobie, by wybory mogły się odbyć bez mojej obecności. Byłyby one niepełne. Ci, którzy nie biorą udziału w wyborach, nie decydują, jakie będą władze. Wybierając tworzymy większość, jeśli nie stworzymy tej większości, nie będziemy mieli żadnego udziału w tym, co w Elblągu będzie się działo przez najbliże lata - dodaje Czesław Pieprzak.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter