Barbara Dudkowski współpracuje z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu w Regensburgu w Niemczech, zajmuje się wszelkimi aspektami kulturowymi. Podczas wykładu przedstawiła motto towarzyszące jej pracy zawodowej mówiące, że obecność na rynkach międzynarodowych nie zależy od znajomości języków obcych, ale od umiejętności myślenia inaczej.
Nie oznacza to jednak, że nie należy uczyć się języków obcych. Podstawą wszelkiej komunikacji jest przecież umiejętność werbalnego porozumienia się z partnerem. By komunikacja ta przebiegała prawidłowo, potrzebna jest jednak świadomość odmienności kultur. To jak wyglądają nasze kontakty na płaszczyźnie międzynarodowej, wynika z tego jaki mamy stosunek do własnej i do cudzej kultury.
Barbara Dudkowski mówiła również o stereotypach i ksenofobii. Przedstawiła szereg różnic dzielących mieszkańców poszczególnych regionów, zróżnicowanych kulturalnie.
Na szczęście Polacy nie wypadli najgorzej na tle przykładowych Niemców. Przez obcokrajowców odbierani jesteśmy jako ludzie wyjątkowo kulturalni, pracowici, niekoniecznie zorganizowani, ale za to umiejący kombinować. Ponadto jesteśmy bardziej emocjonalni, przyjaźni, kierujemy się sercem, działamy kolektywnie, na zasadzie "bądź miły".
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter