- Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru - poinformował w piątek tygodnik "Polityka".
Popularność zyskał dzięki roli pasażera bez biletu, mylnie uznanego za kaowca, w filmie Marka Piwowskiego Rejs oraz Ryszarda Ochódzkiego w filmach: Miś, Rozmowy kontrolowane i Ryś. Szeroką popularność przyniosły mu także telewizyjne transmisje jego występów kabaretowych
W latach 1984-1986 był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Elblągu, pomysłodawcą Elbląskiej Wiosny Teatralnej. Do naszego miasta wracał jeszcze kilkakrotnie, spotykając się z publicznością m.in. podczas Salonu Polityki (2010) czy Międzynarodowego Festiwalu Jednego Aktora (2008).
- Na zawsze zostanie w naszej pamięci, a jego kultowe kreacje filmowe z pewnością będą bawić kolejne pokolenia Polaków. Wyrazy głębokiego współczucia dla rodziny i bliskich - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych zespół Teatru im. A. Sewruka.
Od 1987 r. Stanisław Tym pracował jako reżyser teatralny: w latach 1987–1994 był związany z Teatrem Rampa, a w latach 1994–2006 – z Teatrem Powszechnym.
Jest uznawany za mistrza drobnych, zwłaszcza humorystycznych form literackich. W drugiej połowie lat 90. pisał felietony do tygodnika „Wprost” i dziennika „Rzeczpospolita”, następnie został stałym felietonistą „Polityki”. Prowadził autorski kanał w serwisie YouTube.
Laureat wielu nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu "Rozmowy kontrolowane" na FPFF w Gdyni w 1992, Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty w 1998 r., nagrody telewizyjnego Pegaza „za poczucie humoru i przenikliwość umysłu” w 2002 r. oraz tytułu Mistrz Mowy Polskiej w 2010 r. W 2005 r. ukazał się zbiór jego tekstów i rysunków pt. "Mamuta tu mam".
Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i członkiem honorowym Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.